سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ - Tuesday 26 May 2020
ايران امروز
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  
iran-emrooz.net | Tue, 08.04.2014, 6:28

سنای آمریکا حمید ابوطالبی را ممنوع‌الورود کرد


دویچه وله: مجلس سنای آمریکا طرحی را تصویب کرد که بر اساس آن حمید ابوطالبی، نامزد ایران برای نمایندگی این کشور در سازمان ملل حق ورود به آمریکا را ندارد. ابوطالبی متهم به مشارکت در تسخیر سفارت آمریکا در تهران در سال ۵۸ است.

طرح ممنوعیت ورود حمید ابوطالبی توسط سناتور جمهوری‌خواه، تد کروز تهیه شده بود که با رأیگیری شفاهی به تصویب اکثریت اعضای سنا رسید. دموکرات‌ها کنترل سنای ایالات متحده آمریکا را در اختیار دارند.

سناتور کروز روز دوشنبه ۱۸( فروردین /هفتم آوریل) در سخنان خود در مجلس سنا گفت که انتخاب آقای ابوطالبی ‘’توهینی عمدی و آشکار’’ به ایالات متحده آمریکا است. او اضافه کرد: «این لحظه‌ای مناسب برای احتیاط‌های دیپلماتیک نیست.»

اشاره این سناتور جمهوری خواه از ایالات تگزاس به گفتگوی ایران و شش کشور قدرتمند جهان بر سر فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی است که به نظر می‌رسد پس از یک دهه، به موفقیت نزدیک شده است.

چاک شومر، سناتور دموکرات از ایالت نیویورک نیز از طرح ممنوعیت ورود حمید ابوطالبی به ایالات متحده حمایت کرد. وی در بیانیه تصریح کرد: «گرچه هم‌نظری من با سناتور کروز عجیب به نظر می‌رسد اما ما باید از قدم گذاشتن تروریست‌ها به خاک آمریکا جلوگیری کنیم.»

او در این بیانیه اضافه کرده است: «ما باید درب را بر او (ابوطالبی) و برخی دیگر مانند او ببنیدیم، قبل از آنکه به این کشور وارد شوند و این همان کاری است که این طرح انجام می‌دهد.»

این طرح مصوب سنا، برای اجرایی شدن نیاز به امضای باراک اوباما، رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا دارد.

نارضایتی دولت آمریکا از انتصاب ابوطالبی

پیش از این ماری هرف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته بود که آمریکا “نگرانی عمیق” خود را درباره معرفی حمید ابوطالبی به عنوان سفیر دائم ایران در سازمان ملل متحد به این کشور اعلام کرده است.

این مقام وزارت خارجه آمریکا در هفته گذشته، بدون اشاره به این موضوع که آیا آمریکا برای ابوطالبی ویزا صادر خواهد کرد یا نه افزود: «از نظر ما معرفی این شخص دردسرآفرین خواهد بود. ما در حال بررسی این پرونده هستیم و درباره احتمال معرفی وی نگرانی عمیق خود را به دولت ایران منتقل کرده‌ایم.»

خانم هرف در عین حال با اشاره به وظایف آمریکا در صدور ویزا برای نمایندگان کشورها در سازمان ملل متحد تصریح کرد: «طبق توافقی که ما به عنوان میزبان سازمان ملل با این سازمان داریم، موظفیم جز در مواردی محدود برای نمایندگان معرفی شده توسط دولت‌های عضو سازمان ملل ویزا صادر کنیم.»

از نقش در گروگانگیری تا دیپلمات اصلاح‌طلب

به گزارش رسانه‌های ایران، حسن روحانی، دیپلمات پرسابقه حمید ابوطالبی را به عنوان نماینده دائم ایران در سازمان ملل متحد تعیین کرده تا جایگزین محمد خزاعی شود. گرچه هنوز این انتصاب از سوی مقامات رسمی به تأیید نرسیده است.

ابوطالبی ۵۶ ساله که در دولت حسن روحانی به سمت معاونت سیاسی دفتر ریاست‌جمهوری برگزیده شده بود، فعالیت دیپلماتیک خود را در سالهای آغازین انقلاب شروع کرد.

وی دارای دکترای جامعه‌شناسی تاریخی از دانشگاه لرون فرانسه است و پیش از این، سفیر ایران در کشورهای ایتالیا، بلژیک، استرالیا بوده و در پست مدیرکل سیاسی وزارت امور خارجه، مشاور وزیر امور خارجه و عضو شورای استراتژیک وزارت امور خارجه فعالیت کرده است.

گرچه ابوطالبی به نقش داشتن در جریان گروگانگیری، متهم است اما وی به سایت خبرآنلاین گفته که در زمان حمله به سفارت آمریکا در تهران، در اهواز بوده و بنابراین نمی‌توانسته در گروگانگیری حضور داشته باشد.

به گفته ابوطالبی زمانی که او به تهران باز می‌گردد، از وی درخواست می‌شود که به عنوان مترجم به سفارت آمریکا برود و او نیز قبول می‌کند.

ابوطالبی گفته که در کنفرانس‌های خبری و نیز در جریان آزادسازی گروگان‌های زن و کارمندان آفریقایی-آمریکایی سفارت، مترجم بوده است.

خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی، ابوطالبی را یک “اصلاح‌طلب و میانه‌رو” معرفی کرده که به جناح هاشمی رفسنجانی نزدیک است و در عین حال روابط خوبی نیز با آیتالله خامنهای، رهبر جمهوری اسلامی دارد. او همچنین از نزدیکان محمد خاتمی است.

رویترز، ابوطالبی را یکی از اعضای گروه “دانشجویان پیرو خط امام” معرفی کرده که طراحی و اجرای حمله به سفارت آمریکا در تهران را بر عهده داشتند و دیپلماتهای آمریکایی را ۴۴۴ روز به گروگان گرفتند. اما این گزارش می‌افزاید که وی در میان گروهی که به سفارت حمله کردند، نبوده است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2020
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الکترونیک)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است.
استفاده از مطالب «ايران امروز» با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.