پنجشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۸ - Thursday 18 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

با آغاز اجرای توافق ژنو؛ “وطن امروز” سیاه‌پوش شد!

مقاومت محافظه‌کاران در برابر توافق هسته‌ای شدت گرفته است. روزنامه کیهان توافق ژنو را نه "برد-برد" بلکه معامله‌ای به ضرر ایران می‌داند و روزنامه "وطن امروز" هم‌زمان با آغار اجرای توافق هسته‌ای "رخت سیاه" بر تن کرده است. "وطن‌ امروز" در شماره روز دوشنبه خود آرایش رنگی خود را کنار گذاشته، لوگوی سرخ‌رنگش را سیاه کرده و در تیتر نخست خود با عنوان "هولوکاست هسته‌ای"، سانتریفوژهایی را نشان داده که در میان مه غلیظ ناپدید می‌شوند.

iran-emrooz.net | Mon, 20.01.2014, 13:04

دویچه وله: مقاومت محافظه‌کاران در برابر توافق هسته‌ای شدت گرفته است. روزنامه کیهان توافق ژنو را نه “برد-برد” بلکه معامله‌ای به ضرر ایران می‌داند و روزنامه “وطن امروز” هم‌زمان با آغار اجرای توافق هسته‌ای “رخت سیاه” بر تن کرده است.

براساس توافق ایران و ۶ قدرت بزرگ موسوم به گروه ۱+۵، از روز دوشنبه (۲۰ ژانویه/۳۰ دی‌) اجرای توافق‌نامه‌ی ژنو میان ایران و غرب موسوم به “برنامه اقدام مشترک” آغاز شد. در ایران در نخستین ساعات روز دوشنبه علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، آغاز اجرای این توافق‌نامه را با تعلیق غنی‌سازی اورانیوم ۲۰ درصدی در تاسیسات نطنز و فردو اعلام کرد.

اما هم‌زمان با آغاز اجرای توافق‌نامه ژنو، مخالفت با این توافق در میان گروه‌های مختلف حاکمیت جمهوری اسلامی شدت گرفته است. سه روزنامه‌ی مهم چاپ ایران که هر یک در کنترل گرایشی از طیف اصول‌گرایان حاکم هستند، این توافق را هدف انتقاد خود قرار داده‌اند.

”رخت سیاه وطن امروز”

تندترین واکنش را روزنامه “وطن امروز” نشان داده است. این روزنامه که گردانندگان آن رابطه‌ی نزدیکی با گروه محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق دارند، در مخالفت آشکار با توافق ژنو، خود را سیاه‌پوش کرده است!

“وطن‌ امروز” در شماره روز دوشنبه خود آرایش رنگی خود را کنار گذاشته، لوگوی سرخ‌رنگش را سیاه کرده و در تیتر نخست خود با عنوان “هولوکاست هسته‌ای”، سانتریفوژهایی را نشان داده که در میان مه غلیظ ناپدید می‌شوند.

“وطن امروز” نوشته است، امروز روز اجرای برنامه‌ی اقدام مشترک است. برنامه‌ای که “حداقل” ۶ ماه طول خواهد کشید. تعهدات دولت ایران در این ۶ ماه قابل تامل است. از امروز بازرسی‌های روزانه با نظارت و مدیریت آژانس از تاسیسات نطنز و فردو آغاز می‌شود.

وطن امروز با توجه به تعهدات ایران در مورد تاسیسات اراک می‌افزاید “اراک از امروز ماهیت هسته‌ای خود را از دست می‌دهد”. این روزنامه می‌گوید: «دولت ایران متعهد شده از امروز حدود نیمی از سانتریفیوژهای نصب شده در نطنز و سه چهارم سانتریفیوژهای نصب شده در تاسیسات فردو - ازجمله سانتریفیوژهای نسل جدید - به غنی‌سازی اورانیوم نمی‌پردازد. به عبارتی از امروز ۵۰ درصد نطنز و ۷۵ درصد فردو به تدریج تعطیل می‌شود».


صفحه نخست روزنامه وطن امروز، دوشنبه ۲۰ ژانویه ۲۰۱۴

نویسنده یادداشت “هولوکاست هسته‌ای” روزنامه “وطن امروز” نوشته است: «مقایسه دستاوردهای هسته‌ای ایران قبل از توافق و پس از توافق به خوبی نشان می‌دهد چه حجمی از تاسیسات و دستاوردهای هسته‌ای ایران در حال تعطیلی و نابودی است. بیش از ۶۰ درصد فعالیت‌های غنی‌سازی ایران طی این مدت تعطیل می‌شود.»

“وطن امروز” همچنین می‌گوید قطعاً در اسرائيل «امروز، ۲۰ ژانویه، یک روز فراموش‌ناشدنی خواهد بود. نابودی ذخیره اورانیوم ۲۰ درصدی ایران، شاید بهترین خبری باشد که آنها طی سال‌های اخیر شنیده‌اند.»

در ادامه این یادداشت آمده است: «نگرانی آنها [اسرائيلی‌ها] از قرار گرفتن ایران در مرحله آستانه از بین رفت. آن نقاشی نتانیاهو در سازمان ملل که سوژه کارتونیست‌های دنیا شده بود؛ امروز به بخشی از تعهدات ایران تبدیل شد و دولت ایران امروز فرآیند از بین بردن ذخیره اورانیوم ۲۰ درصد را کلید زد. نتانیاهو امروز یکی از خوشحال‌ترین افراد دنیاست.»

”آنچه گرفته‌ایم بسیار ناچیز است”

“کیهان” روزنامه دیگر محافظه‌کار که توسط نماینده آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی اداره می‌شود، در یادداشت روز دوشنبه خود نوشته که در این توافق‌نامه “آنچه داده‌ایم در مقابل آنچه گرفته‌ایم” بسیار ناچیز است.

حسین شیعتمداری می‌گوید: «مسئولان محترم کشورمان در ارزیابی خود از توافقنامه ژنو و یا متن اخیر موسوم به برنامه اقدام مشترک از “داده‌ها” کمتر سخن می‌گویند و بیشتر به “گرفته‌ها” اشاره می‌کنند تا آنجا که رئیس‌جمهور محترم در اظهاراتی که - با عرض پوزش- اغراق‌آمیز به نظر می‌رسد، اعلام می‌کند “توافق ژنو، یعنی تسلیم قدرت‌های بزرگ جهان در مقابل ملت ایران”!»

شریعتمداری در ادامه یادداشت خود نوشته است: «اما، وقتی به متن توافقنامه مراجعه می‌شود، آنچه “داده‌ایم” در مقابل آنچه “گرفته‌ایم” نه فقط قابل مقایسه نیست، بلکه بسیار کم‌اهمیت‌تر و ناچیزتر از آن است که با واژه “برد - برد” کمترین تناسبی داشته باشد، چه رسد به این که توافق‌نامه یاد شده را “تسلیم قدرت‌های بزرگ جهان در مقابل ملت ایران” بدانیم.»

مدیرمسئول کیهان در پایان یادداشت خود با اشاره به مواردی چون “سرنوشت راکتور آب سنگین اراک”، “افزایش فراقانونی مداخلات آژانس”، “پذیرش تلویحی بازرسی‌ها در سطحی بسیار فراتر از پروتکل الحاقی و... اعلام کرده که توافق‌نامه “نیاز به تجدیدنظر و پیشگیری ضروری و به‌موقع مسئولان محترم دارد”.

انتقاد “جمهوری اسلامی” از شعار روحانی

روزنامه “جمهوری اسلامی” که عموما مواضعی در تائید دولت جدید ایران دارد، از برخی رفتارها و گفتارهای حسن روحانی، رئیس دولت جدید در سفر اخیرش به خوزستان انتقاد کرده است.

یکی از این انتقادها متوجه رفتار حسن روحانی با مردم و تکرار حرکات و نمایش‌هایی است که در سفرهای استانی محمود احمدی‌نژاد معمول بود: «دویدن مردم به دنبال خودروی حامل رئیس جمهور، دست تکان‌دادن‌های نمایشی رئیس‌جمهور برای مردم، جمع‌آوری نامه‌های انبوه و به به و چه چه‌های مکرر درباره حضور مردم در خیابان‌های مسیر و پرشکوه توصیف کردن استقبال مردمی توسط رسانه‌های طرفدار، فرازهای تکراری و ملال‌آور سفرهای استانی بودند که ماهیت واقعی آنها استفاده ابزاری از مردم بود.»

روزنامه “جمهوری اسلامی” می‌افزاید: «متأسفانه این روش در اولین سفر استانی رئیس‌جمهور روحانی نیز ادامه یافت و علیرغم وعده‌های داده شده، تغییر قابل توجهی مشاهده نشد.»

اما انتقاد دیگر این روزنامه به این شعار حسن روحانی است که در سخنرانی خود در اهواز ادعا کرد “توافق نامه ژنو را تسلیم شدن قدرت‌های جهانی در برابر ایران” است.

به نوشته “جمهوری اسلامی” این سخن، علاوه بر اینکه مورد نقد غربی‌ها قرار گرفت و آنها آن را به مثابه شعاری که مصرف داخلی دارد تلقی کردند، در داخل کشور نیز موجب تعجب صاحب‌نظران و حتی مردم عادی شد.

در ادامه این یادداشت آمده است: «همه می‌دانند که توافق‌نامه ژنو یک نقطه مثبت در کارنامه دولت یازدهم است، زیرا موجب توقف روند افزایش فشارها بر ایران و هدایت جریان هسته‌ای به سوی حل و فصل عادلانه شد. رئیس‌جمهور و گروه مذاکره کننده می‌توانند به این اقدام مثبت و موفق خود ببالند و همواره از آن سخن بگویند، اما این سخن اگر با رنگ و بوی مبالغه همراه شود نتیجه‌ای برخلاف انتظار خواهد داد.»
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.