شنبه ۲۹ تير ۱۳۹۸ - Saturday 20 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

۵۱۷ شهر کشور در معرض تنش آبی

به گفته‌ی معاون سازمان آب و فاضلاب اکثر سدهای ایران فقط ۳۰ درصد ذخیره آب دارند و بیش از ۵۱۷ شهر در معرض «تنش آبی» هستند. این مقام دولتی در جلسه مدیریت بحران آب و فاضلاب استان اصفهان گفت اگر رشد جمعیت کلان‌شهرهایی چون اصفهان و مصرف بی‌رویه آب کنترل نشود وضعیت موجود مدام بحرانی‌تر می‌شود. ایران در سال ۹۲ با سیزدهمین سال خشکسالی پیاپی روبروست.

iran-emrooz.net | Sat, 04.01.2014, 20:20

دویچه وله: به گفته‌ی معاون سازمان آب و فاضلاب اکثر سدهای ایران فقط ۳۰ درصد ذخیره آب دارند و بیش از ۵۰۰ شهر در معرض «تنش آبی» هستند. ایران در سال ۹۲ با سیزدهمین سال خشکسالی پیاپی روبروست.

معاون نظارت بر بهره‌برداری شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور (آبفا) می‌گوید، در سال ۹۱ به نسبت سال پیشتر ۹ متر مکعب در ثانیه افت تولید آب داشتیم و این میزان در سال جاری بیش از دو برابر شده است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، حمیدرضا تشیعی شنبه (۱۴ دی/ ۴ ژانویه) در جلسه مدیریت بحران آب و فاضلاب استان اصفهان گفت اگر رشد جمعیت کلان‌شهرهایی چون اصفهان و مصرف بی‌رویه آب کنترل نشود وضعیت موجود مدام بحرانی‌تر می‌شود.

پیش‌بینی کم آبی ‌در سال ۹۳

معاون آبفا پیش‌بینی می‌کند که تامین آب مورد نیاز کشور حداکثر در نیمه دوم سال آینده با مشکلات جدی روبرو شود. او گفت: «اگر تامین آب تابستان سال آینده را بتوان مدیریت کرد بحران دقیقا از شش ماهه دوم سال ۱۳۹۳ شروع می‌شود چرا که در سه ماهه اول آن هیچ بارندگی نخواهیم داشت و ۹۲ درصد آب نیز در آن زمان صرف کشاورزی می‌شود.»

هشدارهای مسئولان درباره بحران کم‌آبی از تابستان امسال افزایش یافت و در پاییز به اخطار به مشترکان پرمصرف و تهدید آنها به قطع آب کشید.

معاون نظارت شرکت آبفا خاطرنشان کرد، این شرکت برای تولید یک لیتر آب شرب هزینه بالایی متقبل می‌شود در حالی که با مصرف بهینه و صرفه‌جویی درست می‌توانیم این مشکل را به راحتی از سر بگذرانیم.

متوسط مصرف روزانه آب در تهران به ازای هر نفر ۵۰ لیتر بیشتر از متوسط کشور و ۲۴۰ لیتر است. محمد پرورش، مدیرعامل آبفای تهران با بیان این آمار مصرف روزانه هر شهروند اروپایی را ۱۰۰ تا ۱۴۰ لیتر اعلام کرده است.

۵۱۷ شهر در معرض بحران

حمیدرضا تشیعی از مسئولان دولت می‌خواهد موضوع آب را در اولویت کاری خود قرار دهند چرا که به گفته‌ی او امروز ۵۱۷ شهر کشور در معرض تنش آبی قرار دارند.

تشیعی با اشاره به کمبود اعتبارهای اختصاص داده شده به شرکت آبفا می‌افزاید: «با یک بررسی سر انگشتی می‌توانیم به این نتیجه برسیم که متاسفانه هیچ اعتباری به بخش آب و فاضلاب روستایی تعلق نمی‌گیرد و آن چیزی هم که برای آبفای شهری در نظر گرفته‌اند یک دهم میزانی است که شرکت آبفای کشور به آن احتیاج دارد.»

معاون نظارت آبفا تاکید می‌کند که علاوه بر مصرف بی‌رویه آب، کمبود بارندگی در حوزه آبریزهای بزرگ و کوچک کشور نیز از عوامل موثر در کاهش ذخیره سدها است و این وضعیت تامین آب شرب شهروندان را با مشکل مواجه کرده است.

بنابر گزارش‌ها کمبود بارش در سال‌های اخیر به خشکیدن درخت‌های جنگلی از جمله در مناطق وسیعی از استان لرستان منجر شده است.

افزایش ریزگردها، استفاده بی‌رویه از مراتع و بهره برداری بیش از ظرفیت از منابع آب زیرزمینی نیز از عوامل دیگری است که در خشکیدن درختان این منطقه موثر بوده است.

سدسازی‌های غیرکارشناسی نیز که پیامدهای زیست‌محیطی مخربی به دنبال داشته در کاهش ذخیره سدها بی‌تاثیر نبوده است. وزیر نیرو یک ماه پیش گفته بود ظرفیت مخزن سدهای احداث شده در ایران یک و نیم برابر موجودی آب رودخانه‌های کشور است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.