سه شنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Tuesday 23 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

نگرانی محافلی از حاکمیت از بازادشت بابک زنجانی

محافلی از حاکمیت ایران از پیامدهای بازداشت بابک زنجانی به شدت نگران است. آنها دولت حسن روحانی و اصلاح‌طلبان در ایران را متهم به هم‌نوایی با تحریم‌کنندگان ایران می‌کنند و مدعی هستند آنها دست‌اندرکار «رعب افکنی در میان دور زنندگان تحریم‌ها» هستند تا فشارها بر ایران برای «پذیرش یک معامله نهایی» افزایش یابد. این محافل دستور اخیر حسن روحانی درباره برخورد با کسانی که به بهانه تحریم‌ها مرتکب فساد شده‌اند، عملا در همین راستا می‌دانند.

iran-emrooz.net | Fri, 03.01.2014, 11:44

سایت «ایران هسته‌ای» که از سوی اصولگرایان تندرو و محافل امنیتی نظامی ایران اداره می‌شود و با راهبرد دولت روحانی در سیاست خارجی و مذاکرات هسته‌ای به شدت مخالف است، رسانه‌هایی را که درباره نوکیسه‌گان و سودبرندگان از تحریم‌های بین‌المللی می‌نویسند، «شبکه همکاران داخلی دیوید کوهن» نامیده و ادعا کرده که «هدف اصلی آن بستن راه‌های دور زدن تحریم‌ها از سوی ایران، تولید فشار بیشتر به ایران و نیازمند کردن آن به پذیرش یک معامله نهایی به هر قیمت ممکن است.»

سایت «ایران هسته‌ای» هم‌چنین نوشته است: «متاسفانه دولت نیز در این دام گرفتار شده و دستور اخیر آقای دکتر روحانی درباره برخورد با کسانی که به بهانه تحریم‌ها مرتکب فساد شده‌اند، عملا در همین راستا قرار گرفته است.»

این گزارش را به نقل از سایت «ایران هسته‌ای» می‌خوانید:

«
پشت پرده شبکه همکاران داخلی دیوید کوهن
رعب افکنی در میان دور زنندگان تحریم‌ها با چه هدفی دنبال می‌شود؟

هدف اصلی آن بستن راه‌های دور زدن تحریم‌ها از سوی ایران، تولید فشار بیشتر به ایران و نیازمند کردن آن به پذیرش یک معامله نهایی به هر قیمت ممکن است.

حامد علوی، ایران هسته ای- برخی اطلاعات دریافتی «ایران هسته‌ای» نشان دهنده آن است که راهبرد «تنگ کردن فضا برای دور زنندگان تحریم» با استفاده از ابزارهای اتهام زنی و فضاسازی، هم زمان در دستور کار طرف خارجی و همچنین جریان فتنه داخلی که به طور سازمان یافته با بیرون از کشور مرتبط و هماهنگ است، قرار گرفته است.

رصد منابع رسانه‌ای جریان فتنه از جمله روزنامه‌های اصلاح طلب نشان دهنده آن است که در روزهای اخیز حملات سازمان یافته و بسیار جدی به افراد و نهادهایی که طی سال‌های گذشته دست اندرکار دور زدن تحریم‌ها و توانمند کردن نظام و مردم برای مقابله در مقابل فشارهای خارجی بوده‌اند، آغاز شده است.

این حملات دارای ابعاد مهم زیر است:

۱- به کار بردن هماهنگ و پی در پی تعبیر فساد برای مسئله دور زدن تحریم‌ها
۲- تاکید بر اینکه در فرآیند دور زدن تحریم‌ها فسادهای مهمی شکل گرفته و باید با آن برخورد شود.
۳- تلاش برای القاء این موضوع که برخی نهادهای خاص در این مسئله وارد شده و منافعی پیدا کرده‌اند و در نتیجه مایل به لغو تحریم‌ها نیستند!
۴- تلاش برای مرتبط کردن برخی چهره‌های بدنام به این پروژه و مرتبط نشان دادن آن‌ها با اصولگرایان
۵- و نهایتا گرفتن این نتیجه که برای حل نهایی مسئله چاره‌ای جز حرکت به سمت معامله‌ای که همه تحریم‌ها را تعدیل کند نیست.

پیگیری‌های «ایران هسته‌ای» نشان می‌دهد که متاسفانه دولت نیز در این دام گرفتار شده و دستور اخیر آقای دکتر روحانی درباره برخورد با کسانی که به بهانه تحریم‌ها مرتکب فساد شده‌اند، عملا در همین راستا قرار گرفته است.

علاوه براین، این خط رسانه‌ای در داخل کشور با اقدامات امریکا در ترکیه همزمان شده است که بسیاری از تحلیلگران عقیده دارند هدف اصلی آن بستن راه‌های دور زدن تحریم‌ها از سوی ایران، تولید فشار بیشتر به ایران و نیازمند کردن آن به پذیرش یک معامله نهایی به هر قیمت ممکن است.

نکته جالب این است که رسانه‌های فتنه- ضدانقلاب همسو با محافل خارجی سعی دارند این تلقی را در افکار عمومی ایجاد کنند که برخی نهاد‌ها در داخل کشور از تحریم‌ها سود برده‌اند و به همین دلیل در مقابل دیپلماسی دولت که هدف آن برچیدن تحریم هاست مانع تراشی می‌کنند.

تحلیلگرانی که «ایران هسته‌ای» در این باره با آن‌ها مشورت کرده عقیده دارند اکنون دام خطرناکی پیش روی دولت پهن شده است که به دست خود به سمتی حرکت کند که ابزارهای بسیار گرانقیمت و با ارزش دور زدن تحریم‌ها را که عملا پروژه فشار امریکا را تا حد زیادی خاصیت زدایی کرده بود، فشل کرده و در نتیجه ابتکار عمل خود را در مذاکرات از دست بدهد.

هدف دیگر این پروژه پوشاندن ضعف‌های دیپلماسی دولت و ایجاد گریزگاه در صورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات است.

همچنین دروغ سازی درباره درگیر بودن برخی نهادهای خاص در این موضوع دقیقا به این دلیل انجام می‌شود که برخی اتاق‌های فکر اطلاعاتی در خارج از ایران به این نتیجه رسیده‌اند که باید از برانگیختگی اجتماعی ایجاد شده در ایران علیه تحریم‌ها برای بدنام کردن نهادهای اصلی مبارزه کننده با غرب استفاده کنند.

جالب است که خبرگزاری انگلیسی رویترز دقیقا در همین مقطع گزارش‌هایی درباره ابعاد دارایی‌های ستاد اجرایی فرمان امام منتشر کرده و ادعا نموده است که این ستاد پس از تحریم‌ها ثروتمند‌تر شده است!

همین خط عملیات روانی درباره سپاه هم وجود دارد.

به نظر می‌رسد یک شبکه هماهنگ در داخل و خارج تصمیم به ایجاد فضای رعب و یاس در میان مجموعه نیروهایی گرفته‌اند که در سال‌های گذشته مجاهدانه و در مواردی با هزینه کردن از اموال شخصی خود به کشور در دور زدن تحریم‌ها و تامین مایحتاج مردم کمک کرده‌اند.

«ایران هسته‌ای» اطلاعات مبسوطی در اختیار دارد که نشان می‌دهد بسیاری از این افراد نه تنها سودی از این طریق نبرده‌اند بلکه فعالیت عادی تجاری آن‌ها نیز در اثر رویارو شدن با ابزارهای وزارت خارجه، وزارت خزانه داری و سازمان سیا به شدت صدمه دیده و در مواردی به طور کامل تعطیل شده است.

نکته جالب‌تر در این میان این است که فضای رسانه‌ای ایجاد شده می‌تواند با افشای برخی اطلاعات محرمانه در این باره به سرویس‌های اطلاعاتی دشمن کمک بسیار موثری در زمینه شناسایی سرحلقه‌های عملیات بر اثر سازی تحریم در ایران بکند.

برخی گزارش‌هایی که «ایران هسته‌ای» در اختیار دارد حکایت از آن دارد که برخی گروه‌های سودجوی نزدیک به جریان فتنه در پی آن هستند که در این زمینه با حذف سایر بازیگران برای خود انحصار ایجاد کنند.

از جمله اخیرا یکی از چهره‌های نزدیک به این جریان‌ها به عنوان «مسئول پیگیری امور مبادلات مالی» منصوب و تاکید شده است که تمامی این امر باید از کانال وی پیگیری شود.

از سوی دیگر به نظر می‌رسد منتسب کردن برخی چهره‌های فاسد به جریان اصولگرا در واقع روشی برای پوشاندن ارتباطات آن‌ها با جریان فتنه و تعلق ذاتی آن‌ها به این جریان است.

«ایران هسته‌ای» هم اکنون جزئیات مربوط به ملاقات‌های ب-ز با برخی افراد عالی رتبه این جریان را در اختیار دارد که در آن‌ها تاکید شده همه باید با وی همکاری کنند.

ضرورت تقویت توان ایران برای مبارزه با فشار تحریم‌های ظالمانه و حفظ و توانمند سازی مجموعه شبکه‌ها و ابزارهای موجود در این باره هیچ ارتباطی با مقوله تساهل با مفسدان ندارد و اتفاقا پیوند دادن این دو به یکدیگر دقیقا‌‌ همان پروژه امریکایی- اسراییلی است که می‌خواهد ایران را در مقابل تحریم‌ها به زانو در بیاوید.

«ایران هسته‌ای» به زودی اطلاعات بیشتری درباره همکاران داخلی آقای دیوید کوهن که مسئول کشف و خنثی سازی روش‌های ایران برای دور زدن تحریم هاست ارائه خواهد کرد.
»
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.