">
دوشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۸ - Monday 22 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

حمایت کنشگران ملی‌مذهبی از کمیپن لغو اعدام

کنشگران ملی – مذهبی خارج از کشور با صدور بیانیه‌ای ضمن اعتراض به تشدید احکام اعدام در ماه‌های اخیر در ایران، از فراخوان جمعی از فعالان سیاسی وطن خواه در تلاش برای ایجاد محدودیت و لغو گام به گام اعدام در ایران (لگام) حمایت کردند. «ما به لحاظ اعتقادی، به حقوق برابر همه انسان‌ها، از جمله همه آحاد ایرانیان معتقدیم، و تضییع حیات و حقوق اقلیت‌ها را خلاف انسانیت، قوانین داخلی و بین المللی و مصالح ملی می‌دانیم.»

iran-emrooz.net | Thu, 26.12.2013, 11:03

کنشگران ملی – مذهبی خارج از کشور با صدور بیانیه‌ای ضمن اعتراض به تشدید احکام اعدام در ماه‌های اخیر در ایران، از فراخوان جمعی از فعالان سیاسی وطن خواه در تلاش برای ایجاد محدودیت و لغو گام به گام اعدام در ایران (لگام) حمایت کردند.

دراین بیانیه همچنین به کارشکنی نیروهای افراطی در پیشرفت سیاست خارجی و داخلی دولت اشاره شده و در ادامه آمده است: از آنجا که دادگاه‌های سیاسی ایران و قاضیان مطیع این نوع دادگاه‌ها در قوه قضائیه، فاقد استقلال قضائی و گوش به فرمان مقامات امنیتی‌اند؛ کنشگران ملی – مذهبی از آقای روحانی می‌خواهند از طریق وزارت اطلاعات، که نیروی رسمی امنیتی و اطلاعاتی کشور است، مانع اعمال نظر سلیقه‌ای نیروهای موازی بر این دادگاه‌ها شده و از این اعدام‌ها جلوگیری کنند.

متن کامل این بیانیه چنین است:

حمایت کنشگران ملی- مذهبی خارج از کشور از کمیپن لغو اعدام (لگام)

مدتی است اخبار مکرری از اجرای حکم اعدام در مورد برخی از شهروندان کرد٬ بلوچ و عرب به گوش می‌رسد که در ماه‌های اخیر شدت یافته است. این احکام در حالی صادر می‌شود که هیچگونه دادرسی عادلانه در باره این افراد صورت نگرفته و بسیاری از آن‌ها از حق داشتن وکیل نیز محروم بوده‌اند و معلوم نیست اثبات جرم در پشت درهای بسته دادگاه‌ها در چه شرایطی صورت گرفته است؟

به نظر می‌رسد نیروهای افراطی پشت صحنه می‌خواهند از یک طرف با این اعدام‌ها قدرت نمایی کرده و با تداوم تهدید و فشاربر فعالان سیاسی و مدنی چنین القاء کنند که با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید چیزی تغییر نکرده و همچنان بر امور مسلط‌اند، و از طرف دیگر با کارشکنی در سیاست‌های دولت جدید، همین پیام را به افکار عمومی بین المللی و قدرتمندان جهانی نیز منتقل کرده و مانع موفقیت سیاستهای دولت در عرصه خارجی شوند.

در همین ارتباط و براساس احساس وظیفه انسانی و اخلاقی و ملی است که جمعی از دلسوزان وطن خواهان تلاش برای محدودیت و «لغو گام به گام اعدام» در ایران شده‌اند و کنشگران ملی – مذهبی خارج از کشور نیز، ضمن محکوم کردن اعدام شهروندان ازچنین فراخوانی حمایت می‌کند.

ما معتقدیم؛ علمای نواندیش، که به اهداف و جهت گیری‌های اساسی دین، بیش از ظواهر تغییر پذیر تاریخی آن، و نیز به متون مستند دینی، بیش از آراء تاریخی متنوع و متفاوت فقهی بها می‌دهند،
نواندیشان دینی، که به احیا و بازسازی اهداف بنیادی انبیاء الهی معتقدند،
فعالان سیاسی و مدنی که برای انسان کرامت ذاتی قائل‌اند و به خشونت زدایی از عرصه جامعه همت ورزیده‌اند،
و دیگر دلسوزان وطن باید دست در دست یکدیگر با تلاش‌های توضیحی و فعالیت‌های مدنی، به موازات اقدامات‌های سیاسی و حقوقی، مانع تشدید خشونت در ایران، به ویژه از طریق اعدام‌های مشکوک سیاسی شوند.

حاکمان ایران نیز اگر تجربه استفاده از این شیوه‌ها را در سه دهه گذشته مرور کنند، نیک در می‌یابند که در عرصه اجتماعی و در عرصه سیاسی و مدنی، چنین شیوه هائی، علیرغم برخی نتایج موقت و مقطعی، دستاوردی برای آن‌ها نداشته، بلکه بار‌ها شکست خورده و ناکام مانده است.

از نظر ما نقش ادیان و رسالت انبیاء نیز نشر رحمت و محبت بوده است، نه خشم و نفرت، و انسان‌ها اگر در دین برادر نباشند، در آفرینش با هم برابرند و باید از حق حیات و کرامت انسانی آن‌ها با تمام وجود حمایت وحراست کرد. چرا که کشتن یک نفر در نگاه قرآنی به منزله کشتن همه انسانهاست.

هم چنین از آنجا که دادگاه‌های سیاسی ایران و قاضیان مطیع این نوع دادگاه‌ها در قوه قضائیه، فاقد استقلال قضائی و گوش به فرمان مقامات امنیتی‌اند؛ کنشگران ملی – مذهبی از آقای روحانی می‌خواهند از طریق وزارت اطلاعات، که نیروی رسمی امنیتی و اطلاعاتی کشور است، مانع اعمال نظر سلیقه‌ای نیروهای موازی براین دادگاه‌ها شده واز این اعدام‌ها جلوگیری کنند.

ما به لحاظ اعتقادی، به حقوق برابر همه انسان‌ها، از جمله همه آحاد ایرانیان معتقدیم، و تضییع حیات و حقوق اقلیت‌ها را خلاف انسانیت، قوانین داخلی و بین المللی و مصالح ملی می‌دانیم.

کنشگران ملی مذهبی خارج از کشور
۴ دی ماه ۱۳۹۲
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.