شنبه ۳ فروردين ۱۳۹۸ - Saturday 23 March 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

ماشاالله شمس‌الواعظین درباره روزنامه نشاط:

در حوزه رسانه‌ها هیچ تغییری در دولت جدید صورت نگرفته

شمس‌الواعظین: زیرمجموعه وزارت ارشاد به ویژه معاونت مطبوعاتی در گذشته و در دولت قبلی با آغوش باز درست همین طور که معاونت فعلی عمل می‌کند اهالی مطبوعات را می‌پذیرفت و با آنان گفت‌و‌گو می‌کرد. اما بی‌نتیجه و بدون کوچک‌ترین اثرگذاری در تغییر وضع. این درست‌‌ همان رفتاری است که از این معاونت جدید در وزارت فرهنگ و ارشاد دیده می‌شود. با این وضع آیا ما حق نداریم که بگوییم در حوزه رسانه‌ها هیچ تغییری در دولت جدید صورت نگرفته است؟

iran-emrooz.net | Thu, 26.12.2013, 9:52

ماشاالله شمس‌الواعظین در خصوص انتشار روزنامه نشاط گفت: هیچ مانعی ظاهرا وجود ندارد. همه مسئولان نیز در این زمینه تشویق می‌کنند. اما هیچ اتفاق مثبتی هم در زمینه انتشار روزنامه نشاط نمی‌افتد. با این همه ما محکوم به امیدیم.

این روزنامه‌نگار در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا در خصوص انتشار روزنامه نشاط به سردبیری خود وی که مدتی است وعده انتشار آن داده شده اما هنوز زمینه‌های قانونی لازم برای آن فراهم نیامده اظهار داشت: اگر نشانه مثبتی برای فعالیت مطبوعاتی یک گروه از روزنامه‌نگاران کشور وجود نداشته باشد دولت تدبیر و امید کجا و در کدامین حوزه اجتماعی یا فرهنگی می‌تواند اعتبار و موقعیت مثبتی در زمینه وعده‌هایی که داده کسب کند؟

سردبیر روزنامه‌های جامعه و توس افزود: هم اکنون حدود ۴ ماه است می‌کوشیم با تمام توان موضوع از سرگیری فعالیت مطبوعاتی خود را حداقل در بخشی از دستور کار مسئولین قرار دهیم. گفت‌و‌گو‌ها با وزیر ارشاد و زیرمجموعه‌های این وزراتخانه و دیگر نهاد‌ها و شخصیت‌های تاثیرگذار برای فهم علت یا علل بی‌توجهی آن‌ها به حق ما برای انجام عمل مطبوعاتی تاکنون به نتیجه ملموسی نرسیده است. اما من همچنان امیدوارم و جز امید چاره دیگری هم ندارم.

شمس‌الواعظین در پاسخ به این سوال که آیا گمان نمی‌کنید برخی تحلیل‌ها از عملکرد گذشته مانع عملی شدن وعده انتشار روزنامه نشاط شده است؟ اظهار داشت: ما اساسا با تجدید حیات گذشته در زمان فعلی مخالفیم و با تئوری آن به دلیل تعارض ماهیت و مسائلش با رشته نیازهای زمان کنونی چندان تمایلی نداریم. بنابراین اگر این هراس و وحشت وجود داشته باشد که فعالیت مطبوعاتی ما می‌خواهد فصول گذشته را احیا کند این نشان می‌دهد که ما باید در حرفه‌ای بودن خود شک و تردید کنیم؛ زیرا حرفه‌ای بودن یعنی انجام کاری متناسب با زمانه و نیازهای آن. ما نمی‌توانیم در شرایط کنونی کار مطبوعاتی گذشته را تکرار کنیم. خلاقیت و ابداع و ظرافت کار مطبوعاتی در عصر پرشتاب انتشار اطلاعات اقتضا دارد کاری به کلی متفاوت با گذشته ارائه کنیم.

وی تصریح کرد: بنابراین ترس از احیای گذشته ترس بی‌موردی است. می‌ماند سیاست‌های دولت کنونی در قبال حقوق مردم برای انجام کار مورد علاقه خود در چارچوب قانون و مقررات. در این زمینه مایل نیستم ببینم که هیچ تفاوتی بین رویکرد دولت فعلی و قبلی در عرصه فرهنگی ملاحظه نمی‌شود. زیرمجموعه وزارت ارشاد به ویژه معاونت مطبوعاتی در گذشته و در دولت قبلی نیز با آغوش باز درست همین طور که معاونت فعلی عمل می‌کند اهالی مطبوعات را می‌پذیرفت و با آنان گفت‌و‌گو می‌کرد. اما بی‌نتیجه و بدون کوچک‌ترین اثرگذاری در تغییر وضع.

این روزنامه‌نگار با بیان اینکه این درست‌‌ همان رفتاری است که از این معاونت جدید در وزارت فرهنگ و ارشاد دیده می‌شود تاکید کرد: با این وضع آیا ما حق نداریم که بگوییم در حوزه رسانه‌ها هیچ تغییری در دولت جدید صورت نگرفته است؟ و آیا می‌توان ادعای دولت تدبیر و امید در موضوع تغییر رویکرد‌ها و سیاست‌ها را بدون توجه به سنجش آن در میدان عمل پذیرفت؟

شمس‌الواعظین در پایان با بیان اینکه ظاهرا هیچ مانعی در این راه وجود ندارد و همه هم مشوق هستند گفت: با این همه هیچکس برای تغییر این اوضاع کاری انجام نمی‌دهد. من محکوم به امیدم. زیرا به جز امید باید به دنبال تفسیر دیگری برای وضعیت خود باشیم. امید یک واژه نیست. فرایند تحقق آرزوهاست. ما نیز در فرایند تحقق آرزو‌هایمان به سر می‌بریم.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.