چهارشنبه ۵ تير ۱۳۹۸ - Wednesday 26 June 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

پیام ۴۴ زندانی سیاسی در گرامی‌داشت ماندلا

۴۴ زندانی سیاسی از زندان‌های اوین و رجایی شهر و کارون اهواز در پیامی به مناسبت درگذشت نلسون ماندلا، آزادی خواه و مبارز، نام وی را گرامی داشته و آرزو کرده‌اند که شیوه مبارزاتی او در هم آوایی با سنتهای انسان دوستانه و پرارج سرزمینمان، پدید آورنده میراث بزرگی باشد که بر سنگینی و گران جانی‌های موانع واپس گرایانه و آزادی ستیز موجود فائق آید.

iran-emrooz.net | Sun, 08.12.2013, 10:22

۴۴ زندانی سیاسی از زندان‌های اوین و رجایی شهر و کارون اهواز در پیامی به مناسبت درگذشت نلسون ماندلا، آزادی خواه و مبارز، نام وی را گرامی داشته و آرزو کرده‌اند که شیوه مبارزاتی او در هم آوایی با سنتهای انسان دوستانه و پرارج سرزمینمان، پدید آورنده میراث بزرگی باشد که بر سنگینی و گران جانی‌های موانع واپس گرایانه و آزادی ستیز موجود فائق آید.

متن این نامه که در وبسایت کلمه منتشر شده به شرح زیر است:

آزادیخواه بزرگ و مبارز خستگی ناپذیر، نلسون ماندلا سرانجام به نقطه پایان مسیر دشوار کوشش بی‌مانند خویش رسید. وی قریب سه دهه حبس و ستم را بی‌پروا اما فروتن پذیرفت و لحظه‌ای نیز وسوسه فروگذاری وظیفه در نفی آپارتاید و تبعیض و تامین عدالت در او فرصت موجودیت نیافت. ماندلا از معدود نمونه‌های یک رهبر آزادی بخش بود که سرکوبگری ستم پیشگان او را به سوی انتقام و حبس و کشتارهای بی‌رحمانه مخالفان سوق نداد. برای ماندلا مبارزه آزادیخواهانه ضرورتا حقانیت قضاوت و سرکوب برای نیروی انقلابی فراهم نمی‌آورد و فرا‌تر از آن قدمت مبارزه، متضمن ایجاد ضرورت و حق حکومت بر مردم نبود.

ماندلا به همه کوشندگان آزادیخواه آموخت که پس از پیروزی می‌توان نیروی سرکوبگر رژیم پیشین را بخشید و در مدار بی‌پایان انتقام و خشونت سقوط نکرد. او اما اگر می‌گفت که گذشته استبداد خیز را فراموش نکنیم نه از آن رو بود که گونه‌ای کینه ورزی را در یاد‌ها همچنان زنده نگاه دارد بلکه به آن جهت بود که از خاطر نبریم هر لحظه امکان اعاده و بازسازی دیکتاتوری بویژه در سایه ظاهری حقانیت و کسوت مبارزه به صورتی فراخ دستانه‌تر متصور است. به همین دلیل بود که ماندلا در لحظه‌ای از قدرت کناره گرفت که با سال‌ها مبارزه و کسب محبوبیتی بی‌نظیر می‌توانست به صورت رهبری بلامنازع، مادام العمر بر سر قدرت بماند.

قلم فرسایی درباره اخلاق مبارزاتی ماندلا کافی نخواهد بود اگر که نیروی آزادیخواه کنونی در ایران، گذشته پر افت و خیز خویش را بدرستی و منصفانه در معرض نقد و ارزیابی قرار ندهد و آن را در چارچوب چشم اندازی دموکراتیک برای آینده جمع بندی نکند.

نام بزرگ ماندلا را گرامی می‌داریم و آرزو می‌کنیم شیوه مبارزاتی او در هم آوایی با سنتهای انسان دوستانه و پرارج سرزمینمان، پدید آورنده میراث بزرگی باشد که بر سنگینی و گران جانی‌های موانع واپس گرایانه و آزادی ستیز موجود فائق آید.

اسامی امضا کنندگان:

١. حسن اسدی زیدآبادی
۲، امیر اسلامی
۳، رضا انتصاری
۴، اکبر امینی
۵، عماد بهاور
۶، امید بهروزی
۷، قربان بهزادیان‌نژاد
۸، مصطفی تاجزاده
۹، نادر جانی
۱۰، امین چالاکی
۱۱، مهدی خدایی
۱۲، مصطفی دانشجو
۱۳، محمد داوری
۱۴، مجید دری
۱۵، امیر خسرو دلیرثانی
۱۶، هوتن دولتی
۱۷، محمدصادق ربانی املشی
۱۸، علیرضا رجایی
١٩. محمد رضایی
۲۰، حسین رونقی ملکی
۲۱، مصطفی ریسمان باف
۲۲، عبدالفتاح سلطانی
۲۳، سیدمحمد سیف‌زاده
۲۴، آروین صداقت کیش
۲۵، ابوالفضل عابدینی
۲۶، مصطفی عبدی
۲۷، بهزاد عرب گل
۲۸، سیامک قادری
۲۹، ابوالفضل قدیانی
۳۰، افشین کرم‌پور
۳۱، حمید کرواسی
۳۲، جعفر گنجی
۳۳، مسعود لدنی
۳۴، حمیدرضا مرادی
۳۵، سعید مدنی
۳۶، مهدی معتمدی مهر
۳۷، عبدالله مومنی
۳۸، نصور نقی‌پور
۳۹، ضیاء نبوی
۴۰، مصطفی نیلی
۴۱، محمد امین هادوی
۴۲، سیداحمد هاشمی
۴۳، فرشید یداللهی
۴۴، محمدحسن یوسف پورسیفی


***

پیام تسلیت جمعی از زندانیان سیاسی زندان مرکزی زاهدان به مناسبت در گذشت قهرمان مبارزه با نژاد پرستی


متن این پیام به قرار زیر می باشد:

خانواده محترم نلسون ماندلا،مردم آفریقای جنوبی  و همه آزادیخواهان جهان،

خبر درگذشت قهرمان مبارزه با نژاد پرستی و اسوه مقاومت همه زندانیان ، جناب اقای نلسون ماندلا ما را داغدار کرد. مراتب تسلیت خود را به خانواده ایشان و همه آزادیخواهان جهان اعلام می داریم.

ما درحالی در غم درگذشت این قهرمان مبارزه با نژاد پرستی اندوهگین هستیم که در کشور مان تبعیض  مذهبی و قومی و جنسیتی  به حدی شدید و بی رحمانه است که یادآور دوران قرون وسطا است.هرگونه مخالفت و اعتراض به عقاید پوسیده و ضدبشری حاکم که با رنگ و لعاب و تحت نام و زیر لوای اسلام  به مردم تحمیل می شود با دستگیری، شکنجه ، وادار به اعتراف علیه خود، اعدام یا زندانهای طولانی مدت ، تحت فشار قرار دادن اعضای خانواده و سایر جنایتهای ضدبشری همراه است.
ما زندانیان سیاسی عهد بسته ایم که برای پایان دادن به هرگونه تبعیض و بی عدالتی در جامعه  به مبارزه  خود ادامه دهیم همانگونه که یاران شهید مان  ۱۶ نفری که اخیرا  در زندان زاهدان در هنگام اعدام بر آن گواهی دادند.   
از طرف زندانیان زندان مرکزی زاهدان

آذر ماه ۱۳۹۲

باباعلی کاکایی، محمد امین اکوشی، ایرج محمدی، شهریار ابوطالبی، صادق ریگی، اسد شهنوازی، محمدالله سرگل زهی، کورش امینیان، امیر طالبی، صبوری شیخ، محمد پاک نیت، ایوب ریگی، سعید احمد گرگیج، عباس قوی پنجه، محمد مرادشهری، سیامک مقصودی، مصباح ارسلانی، خالد شه بخش، مولوی عبدالغنی ریگی،  کریم شه بخش
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.