چهارشنبه ۵ تير ۱۳۹۸ - Wednesday 26 June 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

واکنش‌های بین‌المللی  به مرگ نلسون ماندلا

اوباما: «دستاورد او فراتر از آن چیزی بود که می‌شود از هر انسانی انتظار داشت. ماندلا از زندان به ریاست جمهوری رسید اما آنهایی را که به بندش کشیده بودند بخشید. ماندلا باید الگویی برای همه ما باشد.» / کلینتون: «ماندلا را به عنوان فردی بی‌اندازه فروتن و مهربان به یاد خواهیم آورد، به عنوان کسی که دوری از انتقام‌جویی و آشتی با مخالفان برایش نه یک سیاست، بلکه راه و رسم زندگی کردن بود.»

iran-emrooz.net | Fri, 06.12.2013, 15:04

دویچه وله: رهبران کشورها و روسای دولت‌های جهان در طول ساعات گذشته به مرگ نلسون ماندلا، رهبر جنبش آزادی‌بخش آفریقای جنوبی واکنش نشان داده و یاد و آموزه‌های این “مبارز بزرگ آزادی و عدالت” را گرامی داشتند.

جهان با سخنان جاکوب زوما، رئیس جمهور آفریقای جنوبی از مرگ نلسون ماندلا، قهرمان جنبش ضد آپارتاید این کشور آگاهی یافت. زوما شامگاه پنجشنبه (۵ دسامبر ۲۰۱۳ /۱۴ آذر ۱۳۹۲) در اقامتگاه ماندلا خطاب به رسانه‌ها گفت: «ملت ما بزرگترین فرزند خود را از دست داد. ملت ما پدر خود را از دست داد. اگرچه همه ما می‌دانستیم که این روز سرانجام فراخواهد رسید٬ اما این چیزی از این ضایعه بزرگ کم نمی‌کند.»

الگویی برای همه

دقایقی پس از انتشار خبر درگذشت ماندلا، باراک اوباما٬ رئیس‌جمهور آمریکا، در واکنش به این خبر گفت: «ما یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین انسان‌ها را از دست دادیم.» اوباما افزود: «او دیگر به ما تعلق ندارد، او جاودانه شد.»

اوباما افزود: «دستاورد او فراتر از آن چیزی بود که می‌شود از هر انسانی انتظار داشت. ماندلا از زندان به ریاست جمهوری رسید اما آنهایی را که به بندش کشیده بودند بخشید. ماندلا باید الگویی برای همه ما باشد.»

رئیس جمهور آمریکا ماندلا را شخصیتی “الهام‌بخش” توصیف کرد و گفت: «من خودم یکی از میلیاردها انسانی هستم که از ماندلا الهام گرفته‌ام. من نمی‌توانم زندگی شخصی خود را بدون الگوی ماندلا تصور کنم.»

الگوی درخشان ماندلا

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز از نلسون ماندلا، رئیس جمهور پیشین آفریقای جنوبی، به عنوان شخصیتی “الهام‌بخش” یاد کرد.

صدر اعظم آلمان گفت: «الگوی درخشان ماندلا در عدم خشونت و رد هر گونه نژادپرستی، برای مدت‌های طولانی برای همه مردم جهان الهام‌بخش خواهد ماند.»

خانم مرکل افزود: «حتی سال‌ها زندان نتوانست ماندلا را شکسته یا رفتار او را تندتر کند و سرانجام از سیاست آشتی‌جویانه او آفریقای جنوبی جدید و بهتر پدید آمد.»

مرکل در پایان پیام خود گفت، آلمان همراه آفریقای جنوبی در فقدان ماندلا سوگوار است.

”غولی برای عدالت”

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، نلسون ماندلا را “غولی برای عدالت” نامید و گفت‌، از مرگ ماندلا “عمیقا غمگین” است.

بان کی مون افزود: «بسیاری از مردم جهان تحت تاثیر مبارزه فداکارانه ماندلا برای کرامت انسانی، آزادی و برابری قرار داشتند.»

دبیرکل سازمان ملل که دقایقی پس از اعلام خبر درگذشت ماندلا در نیویورک سخن می‌گفت تاکید کرد: «نلسون ماندلا به ما نشان داده است که وقتی همه ما به عدالت و انسانیت باور داریم، چه چیزهایی برای جهان و برای هر یک از ما امکان‌پذیر است».

بان کی مون گفت: «در عصر ما هیچ کس به اندازه ماندلا برای پیشبرد ارزش‌ها و اهداف سازمان ملل متحد تلاش نکرد. او زندگی خود را وقف خدمت به مردمش و همه بشریت کرد.»

”قهرمان” زندگی دیوید کامرون

دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا در واکنش به مرگ ماندلا در صفحه توییتر خود نوشت: «روشنایی بزرگی در جهان خاموش شد. نلسون ماندلا قهرمان عصر ما بود. دستور داده‌ام که پرچم‌ها در ساختمان شماره ده داونینگ استریت به حال نیمه‌افراشته درآیند.»

کامرون ساعتی بعد در برابر دوربین تلویزیون قرار گرفت و ماندلا را قهرمانی نامید که حتی اکنون و پس از درگذشت‌اش هم “قهرمان واقعی” همه جهان است.

پیام بیل کلینتون

بیل کلینتون، رئیس جمهور سابق آمریکا در پیامی نوشت: «جهان امروز یکی از مهمترین رهبران خود و یکی از بهترین انسان‌هایش را از دست داد.»

کلینتون نوشت: «نام نلسون ماندلا در تاریخ به عنوان قهرمان آزادی و انسانیت و قهرمان صلح و آشتی‌جویی ثبت خواهد شد.»

کلینتون گفت: «ماندلا را به عنوان فردی بی‌اندازه فروتن و مهربان به یاد خواهیم آورد، به عنوان کسی که دوری از انتقام‌جویی و آشتی با مخالفان برایش نه یک سیاست، بلکه راه و رسم زندگی کردن بود.»

تسلیت حسن روحانی

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در پیامی به جاکوب زوما، رئیس جمهور آفریقای جنوبی درگذشت نلسون ماندلا را تسلیت گفت.

روحانی در پیام خود نوشت: «نلسون ماندلا به آزادی و برابری انسان‌ها نه تنها در کشورش آفریقای جنوبی بلکه در پهنه جهان، باور شک‌ناپذیری داشت و در این باور راستین هیچگاه به خود تردید راه نداد. او در این راه پر فراز و نشیب و سراسر رنج، با تحمل آوارگی، دوری از خانه و خانواده و زندان‌های طویل‌المدت راه طولانی آزادی را شکوهمندانه معنا بخشید.»

در پیام روحانی هم‌چنین آمده است، ماندلا “بی‌تردید شخصیت ممتازی بود که پس از پیروزی و به بارنشستن مبارزات، با پیوند اخلاق و سیاست، شیرینی بخشش در عین فراموش نکردن را حتی به زندان‌بانان و به‌بند ‌کشندگان خود چشانید و از خود خاطره کم‌نظیری برای جهان بشریت به جا گذاشت. شگفتی زندگی او در آن بود که می‌دانست چگونه زندگی کند.”
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.