پنجشنبه ۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Thursday 25 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

مذاکره هم مشکل هم‌میهن را حل نکرد

قوه قضاییه جلوی انتشار هم‌میهن را گرفته‌است

محمد قوچانی سردبیر هم‌میهن: روزنامه هم میهن هنوز بلاتکلیف است و فکر نمی‌کنم مشکل موجود در مسیر انتشار مجدد آن به این زودی حل شود. معاون قضایی رییس قوه قضاییه به حکم قرار منع تعقیب روزنامه هم‌میهن اعتراض و اعمال ماده ۱۸ کرده و فکر نمی‌کنم مشکل این روزنامه حل شود. / کرباسچی: برخی مسوولان قوه قضاییه نسبت به این روزنامه منع تعقیب اعلام کرده بودند اما برخی دیگر بعد از گذشت شش سال تازه یادشان افتاده به منع تعقیب اعتراض کنند.

iran-emrooz.net | Wed, 27.11.2013, 22:22

قرار بود رییس کل دادگستری استان تهران در مذاکره با دادستان تهران، مشکل روزنامه هم میهن برای انتشار مجدد را حل کند اما سردبیر این روزنامه می‌گوید از این مذاکره نتیجه مثبت حاصل نشده است.

«محمد قوچانی» در گفت و گو با ایرنا افزود: روزنامه هم میهن هنوز بلاتکلیف است و فکر نمی کنم مشکل موجود در مسیر انتشار مجدد آن به این زودی حل شود.

سردبیر هم‌میهن اضافه کرد: معاون قضایی رییس قوه قضاییه به حکم قرار منع تعقیب روزنامه هم‌میهن اعتراض و اعمال ماده ۱۸ کرده و فکر نمی‌کنم مشکل این روزنامه حل شود.

بر اساس اعلام معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، روزنامه هم میهن از اتهام های وارده در سال 86 تبرئه شده و انتشار مجدد آن بلاملانع است بنابر این قرار بود این روزنامه آبان ماه امسال منتشر شود.

پس از دریافت نامه معاونت مطبوعاتی، مسوولان این روزنامه خود را برای انتشار مجدد آن آماده کردند و حتی پیش شماره دوم نیز، سوم آبان ماه روی کیوسک های فروش مطبوعات قرار گرفت.

اما با گذشت چند روز از انتشار پیش شماره دوم ، برخی رسانه ها از توقف انتشار هم میهن از سوی هیات نظارت بر مطبوعات خبر دادند که در همان روز این مساله از سوی دبیرخانه هیات نظارت بر مطبوعات تکذیب شد.

با انتشار این خبر، گمانه زنی ها درباره صحت و سقم آن بالا گرفت تا اینکه روز 22 آبان ماه روزنامه هم میهن با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که با توجه به مشکلات حقوقی پیش آمده برای روزنامه، انتشار آن تا اطلاع ثانوی متوقف خواهد شد.

پس از پیگیری های فراوان، مشکل پیش آمده برای روزنامه هم میهن مشخص شد و آن اعتراض معاون قضایی رییس قوه قضاییه به حکم منع تعقیب روزنامه و اعمال ماده ۱۸ بود.

روزنامه هم میهن که در سال ۸۶ توقیف شد، چهار مورد اتهامی شامل ترویج رابطه با آمریکا، انتشار مقاله‌ای از سوی علی مطهری، تهیه گزارش از نمایشگاه نقاشی یکی از زنان بازیگر و انتشار مقاله‌ای از مهرداد مشایخی از اعضای اتحاد جمهوری‌خواهان داشت که در هر چهار مورد برای این روزنامه قرار منع تعقیب صادر شد و اکنون با گذشت شش سال، معاون قضایی رییس قوه قضاییه به این قرار اعتراض کرده است.

حتی علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز چندمرتبه در جمع خبرنگاران اعلام کرده مهلتی که برای توقیف روزنامه «هم میهن» صادر شده بود به پایان رسیده و انتشار این روزنامه مشکلی ندارد.

جنتی افزود: حتی پیش شماره نخست این روزنامه منتشر شده و روی دکه های فروش مطبوعات آمد و دلیل اینکه چرا جلوی انتشار هم میهن گرفته شده هنوز برای ما مشخص نیست.

غلامحسین کرباسچی مدیر مسئول روزنامه هم میهن نیز ۲۴ آبان ماه امسال درحاشیه مراسم ترحیم مادر محمد علی نجفی رییس سازمان میراث فرهنگی در پاسخ به سئوال خبرنگار ایرنا درباره آخرین وضعیت این روزنامه گفت که اداره کل مطبوعات داخلی با انتشار آن مشکلی ندارد و اختلاف بین مسئولان قوه قضاییه است.

وی ادامه داد: برخی مسوولان قوه قضاییه نسبت به این روزنامه منع تعقیب اعلام کرده بودند اما برخی دیگر بعد از گذشت شش سال تازه یادشان افتاده به منع تعقیب اعتراض کنند.

کرباسچی با یادآوری اینکه رییس قوه قضاییه اعمال ماده ۱۸ در خصوص این روزنامه را پذیرفته است گفت: از نظر بسیاری از حقوق دانان حکم «منع تعقب» قابل اعتراض نیست و تنها در مورد احکام قضایی می‌توان اعمال ماده ۱۸ کرد.

به گفته علی مندنی پور رییس سابق اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران حتی اگر قرار منع تعقیب این روزنامه قابلیت اعمال ماده ۱۸ داشته باشد نیز به دلیل گذشت زمان طولانی و قانونی، امکان اعمال ماده ۱۸ برای منع تعقیب روزنامه هم میهن وجود ندارد.

به گفته مندنی پور زمان قانونی برای اعمال ماده ۱۸، یک ماه پس از ابلاغ حکم است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.