شنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - Saturday 20 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

پیام مشترک:

سازمان ملل نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کرد

کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل در پی بروز نشانه‌های ظاهری تغییر از دولت ایران پس از انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری در خرداد ۱۳۹۲ و شروع به کار دولت در تاریخ ۱۲ مرداد ۱۳۹۲ تصویب شده است. فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و سازمان‌های عضو آن جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران و کانون مدافعان حقوق بشر بر این باور هستند که تغییر دولت تاکنون هیچ اثری بر وضعیت حقوق بشر نداشته است.

iran-emrooz.net | Wed, 20.11.2013, 21:40

فدراسیون بین المللی جامعه‌های حقوق بشر
کانون مدافعان حقوق بشر
جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران

پیام مشترک رسانه‌ای
ایران: مجمع عمومی سازمان ملل نقض بی‌وقفه حقوق بشر در ایران را محکوم کرد


پاریس، ۳۰ آبان ۱۳۹۲ (۲۰ نوامبر ۲۰۱۳)، کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل دیروز قطعنامه‌ای را در باره وضعیت حقوق بشر در ایران به تصویب رساند که در آن نگرانی عمیق خود را از نقض «مداوم و مکرر» حقوق بشر، به ویژه تعداد هراس برانگیز اعدام‌ها اعلام کرد. دولت‌های عضو سازمان ملل از دولت ایران خواستند از جمله به اعدام کودکان پایان دهد، شکنجه را ملغا کند، به هرگونه تبعیض علیه زنان و نقض حقوق بشر آن‌ها خاتمه و همکاری با کار‌شناسان حقوق بشر سازمان ملل را گسترش دهد.

این قطعنامه در پی بروز نشانه‌های ظاهری تغییر از دولت ایران پس از انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری در خرداد ۱۳۹۲ و شروع به کار دولت در تاریخ ۱۲ مرداد ۱۳۹۲ تصویب شده است. فدراسیون بین المللی جامعه‌های حقوق بشر و سازمان‌های عضو آن جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران و کانون مدافعان حقوق بشر بر این باور هستند که تغییر دولت تاکنون هیچ اثری بر وضعیت حقوق بشر نداشته است.

عبدالکریم لاهیجی، رییس فدراسیون بین المللی جامعه‌های حقوق بشر، گفت: «ژست‌های منفردِ «حسن نیت» از جمله آزادی خانم نسرین ستوده در شهریور ماه، تاثیر کّلی بر تداوم سرکوب و نقض حقوق بشر و حبس مداوم دیگر مدافعان حقوق بشر، روزنامه نگاران یا فعالان سندیکایی ندارد.»

شیرین عبادی، رییس کانون مدافعان حقوق بشر، افزود: «وعده‌های بهبود شرایط حقوق بشر در عمل به بهبود وضعیت حقوق بشر نمی‌انجامد. افزایش تعداد اعدام‌ها یکی از بد‌ترین نمونه‌های نقض مداوم حقوق بشر به دست رژیم ایران است.»

فدراسیون بین المللی جامعه‌های حقوق بشر، کانون مدافعان حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران به ویژه از این واقعیت استقبال می‌کنند که این قطعنامه بسیاری از ملاحظه‌ها و پیشنهادهایی را که سازمان‌های ما در اوایل ماه اکتبر با اعضای سازمان ملل در میان گذاشتند در برگرفته است. در این پیشنهاد‌ها، ما نقض فاحش و ادامه دار حقوق بشر در ایران را مطرح کردیم.

احمد شهید، گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران، اعلام کرده است که دولتمردان ایران در ظرف ۱۸ ماه از ژانویه ۲۰۱۲ (دی ۱۳۹۰) تا ژوئن ۲۰۱۳ (خرداد ۱۳۹۲) ۷۲۴ نفر و ده‌ها نفر را نیز پس از انتخاب روحانی به ریاست جمهوری در خرداد ۱۳۹۲ اعدام کرده‌اند.
قطعنامه سازمان ملل با ۸۳ رای مثبت، ۳۶ رای منفی و ۶۲ رای ممتنع به تصویب رسیده است.

__________________________
تماس مطبوعاتی:
فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر:
FIDH: Arthur Manet/ Audrey Couprie: .(JavaScript must be enabled to view this email address)
کانون مدافعان حقوق بشر :
DHRC: .(JavaScript must be enabled to view this email address)
جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران:
LDDHI: .(JavaScript must be enabled to view this email address)
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.