پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ - Thursday 23 May 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

پانزده نوامبر روز جهانی نویسندگان در بند:

نویسندگان و روزنامه‌نگاران در پشت میله‌های زندان

کمیته نویسندگان دربند انجمن جهانی قلم (PEN) در گزارشی که به مناسبت ۱۵ نوامبر، روز جهانی نویسندگان در بند منتشر کرده، می‌گوید که در سال ۲۰۱۲ دست‌کم ۴۴ نویسنده و روزنامه‌نگار در سراسر جهان کشته شده و بیش از ۸۰۰ نویسنده، روزنامه‌نگار و ناشر مورد آزار و اذیت قرار گفته یا زندانی شده‌اند.

iran-emrooz.net | Fri, 15.11.2013, 21:54

دویچه وله: پانزده نوامبر روز جهانی نویسندگان در بند است. انجمن جهانی قلم دراین روز یاد نویسندگان و روزنامه‌نگارانی را گرامی می‌دارد که به‌جرم نوشتن، تحت پیگرد و آزار و اذیت قرار گرفته، در پشت میله‌های زندان‌اند یا به قتل رسیده‌اند.

کمیته نویسندگان دربند انجمن جهانی قلم (PEN) در گزارشی که به مناسبت ۱۵ نوامبر، روز جهانی نویسندگان در بند منتشر کرده، می‌گوید که در سال ۲۰۱۲ دست‌کم ۴۴ نویسنده و روزنامه‌نگار در سراسر جهان کشته شده و بیش از ۸۰۰ نویسنده، روزنامه‌نگار و ناشر مورد آزار و اذیت قرار گفته یا زندانی شده‌اند.

انجمن جهانی قلم از سال ۱۹۸۰ با تشکیل “کمیته نویسندگان دربند” و اعلام روز پانزدهم نوامبر به عنوان “روز جهانی نویسندگان در بند” یاد نویسندگان و روزنامه‌نگاران دربند و یا تحت آزار و پیگرد را گرامی می‌دارد.

کمیته نویسندگان دربند در گزارش سال ۲۰۱۳ خود شماری از نویسندگان و روزنامه‌نگاران زندانی را نام برده و وضعیت آنها را تشریح کرده است. این عده همگی به خاطر نوشتن و گفتن در اسارت دولت‌های کشورشان به‌سر می‌برند.

دیدونه انومیومس، نویسنده کامرونی
دیدونه انو میومس (Dieudonné Enoh Meyomesse)، نویسنده و فعال سیاسی، منتقد شیوه رهبری پاول بیا (Paul Biya) رئیس جمهور کامرون است که از سال ۱۹۸۰ در این کشور واقع در غرب آفریقا حکومت می‌کند. میومس اواخر سال ۲۰۱۱ پس از بازگشت از یک سفر خارجی بازداشت شد.

اتهام میومس “سرقت مسلحانه” و “تجارت غیر قانونی طلا” اعلام شده است. در دسامبر ۲۰۱۲ این نویسنده به هفت سال زندان محکوم شد. میومس هم‌اکنون از عوارض حضور طولانی در حبس انفرادی رنج می‌برد.

عبدالهی‌حسین درویش، سومالی
درویش روزنامه‌نگار یکی از روزنامه‌های سومالی است. در آوریل ۲۰۱۲ به زندان افتاده در حالی که مدت‌زمان زندانش هنوز روشن نیست. او به “پخش خبرهای نادرست” متهم است. انجمن جهانی قلم می‌گوید درویش سرنوشت نامعلومی دارد.

لیو شیائوبو، چین
لیو شیائوبو نویسنده و فعال حقوق بشر در چین است. او به اتهام‌هایی چون “شایعه‌پراکنی، تحریک برای برهم‌زدن نظم عمومی و تلاش برای برانداختن دولت سوسیالیستی” بازداشت و در سال ۲۰۰۹ به ۱۱ سال زندان محکوم شد.

او از تنظیم‌کنندگان سند موسوم به “منشور ۰۸” است که امضای سیصد تن از روشنفکران چین را زیر پای خود دارد. این منشور خواستار اصلاحات دموکراتیک در این کشور است.

لیو شیائوبو پس از سرکوب جنبش دموکراسی‌خواهی در میدان صلح آسمانی چین در سال ۱۹۸۹ سال‌ها در زندان و اردوگاه‌های کار گذرانده است. او در سال ۲۰۱۰ به دلیل سال‌ها مبارزه مسالمت‌آمیز برای دموکراسی در چین، برنده جایزه نوبل صلح شد.

مان ساناندو، کامبوج
مان ساناندو (Man Sonando) روزنامه‌نگار، منتقد فساد و زمین‌خواری در کشورش کامبوج است. “هون سن” رئیس دولت کامبوچ در ژوئن ۲۰۱۲ او را متهم کرد که سرنخ یک جبنش جدایی‌خواهانه در استان مرزی “کراتی” را در دست دارد.

در اکتبر سال ۲۰۱۲ دادگاه ساناندو را به جرم ایجاد “آشوب” به ۲۰ سال زندان محکوم کرد. دادگاه مدعی است که ساناندو ساکنان استان “کراتی” را تحریک کرده تا منطقه را از کامبوج جدا کنند.

هلال ممدوف، جمهوری آذربایجان
هلال ممدوف روزنامه‌نگار و سردبیر روزنامه “صدای تالش” در باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان است. روزنامه‌‌ی صدای تالش منافع اقلیت تالش در جنوب جمهوری آذربایجان را نمایندگی می‌کند.

مقام‌های دولت آذربایجان ممدوف را متهم می‌کنند که با نوشته‌هایش ثبات و امنیت کشور را تضعیف کرده و به نفرت نژادی دامن می‌زند. هلال ممدوف در ماه ژوئن ۲۰۱۲ بازداشت شده است.

نوروزعلی ممدوف، سردبیر پیشین “صدای تالش” نیز در زندان به سر می‌برد. او به جرم “جاسوسی برای ایران” به ده سال زندان محکوم شده است.

خوزه آنتونیو تورس، کوبا
خوزه آنتونیو تورس، روزنامه‌نگار روزنامه دولتی “گرانما” چاپ هاوانا بود. او در فوریه ۲۰۱۱ بازداشت شد. دلیل بازداشت او گزارش از سوء مدیریت در پروژه‌های بزرگ دولتی بود.

این روزنامه‌نگار در ژوئيه ۲۰۱۲ به جرم “جاسوسی” به ۱۴ سال زندان محکوم شد. دانشنامه‌ دانشگاهی خوزه آنتونیو تورس در رشته روزنامه‌نگاری نیز از او پس گرفته شده است.

***

شکایت خبرنگاران از بی‌امنیتی به سازمان ملل

رادیو فرانسه: گروهی مرکب از ٧ نهاد مطبوعاتی بین المللی که “بی بی سی” و “فرانس مدیا موند” هم جزئی از آن هستند، امروز در برابر سازمان ملل از مشکلات خبرنگاران در مناطق جنگ زده شکایت کردند.

حدود دو هفته بعد از کشته شدن دو خبرنگار رادیوی بین المللی فرانسه (ار.اف.ای) در مالی، این ٧ نهاد مطبوعاتی که زیر نام “دی جی هفت” منسجم شده اند، در برابر سازمان ملل از ازدیاد کمی و کیفی خشونت و تهدید برضد خبرنگاران در چندین منطقۀ جهان اعتراض کردند. این نهادها که در برگیرندۀ رادیوها و تلویزیون‌ها هستند، با یادآوری از اینکه در سال جاری، ٨ خبرنگار در سوریه و ٦ تن در مصر کشته شدند، اعلام کردند که ازدیاد خشونت مانع کار خبررسانی میشود.

بر اساس آمار گزارشگران بدون مرز، از آغاز سال 2013 تا حال، 73 خبرنگار یا خبرنگار انترنتی (وبلاگ نویس) کشته و 341 تن دستگیر شده اند.

گروه “دی جی هفت”، با یاد آوری این که در بسیاری موارد، حکومت ها بعد از کشته شدن خبرنگاران هیچ کاری نمیکنند، شورای امنیت سازمان ملل را به واکنش در این موارد تشویق میکنند تا مردمان به این مسئله، حساس‌تر شوند. در میان این نهادهای مطبوعاتی، علاوه بر “بی بی سی” و “فرانس مدیا موند”، نهادهای مطبوعاتی دیگر کشورهای مهم غربی هم حضور دارند.

بر اساس یک خبر دیگر، کشیش فرانسوی که چهارشنبه شب، در شمال کشور افریقایی کامرون ربوده شد، در دست گروه اسلامگرای “بوکوحرام” قرار دارد. نام کامل این گروه به عربی “جماعت اهل سنته لالدعوت والجهاد” است و آنان در گذشته هم دست به آدم ربایی زده بودند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.