سه شنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Tuesday 23 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

امیدواری آمریکا به «توافق اولیه» با ایران

یک مقام مسوول دولت آمریکا که نخواسته نامش فاش شود روز جمعه ۱۵ نوامبر (۲۴ آبان) به خبرنگاران گفت که در مذاکرات آینده ژنو که روزهای ۲۰ و ۲۱ نوامبر (۲۹ و ۳۰ آبان) برگزار می‌شود، دستیابی به یک توافق کاملا ممکن است. «من مطمئن نیستم بتوانیم به توافق برسیم اما فکر می‌کنم این مسئله امکان‌پذیر است اما همچنان موارد اختلافی وجود دارد که باید درباره‌ی آن‌ها گفت‌وگو کرد.»

iran-emrooz.net | Sat, 16.11.2013, 10:46

دویچه وله: یک مقام ارشد دولت آمریکا می‌گوید ایران و قدرت‌های بزرگ در مناقشه اتمی به یک توافق اولیه نزدیک شده‌اند. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آخرین گزارش خود گفته است که فعالیت غنی‌سازی ایران کاهش یافته ولی همچنان ادامه دارد.

یک مقام مسوول دولت آمریکا که نخواسته نامش فاش شود روز جمعه ۱۵ نوامبر (۲۴ آبان) به خبرنگاران گفت که در مذاکرات آینده ژنو که روزهای ۲۰ و ۲۱ نوامبر (۲۹ و ۳۰ آبان) برگزار می‌شود، دستیابی به یک توافق کاملا ممکن است.

وی با این حال تصریح کرد: «من مطمئن نیستم بتوانیم به توافق برسیم اما فکر می‌کنم این مسئله امکان‌پذیر است اما همچنان موارد اختلافی وجود دارد که باید درباره‌ی آن‌ها گفت‌وگو کرد.»

این مقام مسئول آمریکایی همچنین از دیدار کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا و محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران در اولین روز مذاکرات ژنو خبر داد.

هدف از مذاکرات هفته آینده دستیابی به توافقی موقت است که زمان لازم را برای انجام مذاکرات بیشتر فراهم آورد و در عین حال جامعه بین‌الملل اطمینان یابد که ایران به سمت تولید بمب اتمی گام بر نخواهد داشت.

نگرانی از تصویب تحریم‌های تازه

هم‌زمان با ابراز امیدواری در مورد مذاکرات آینده، احتمال تصویب تحریم‌های تازه علیه ایران توسط مجلس سنای ایالات متحده آمریکا وجود دارد. اما مقامات دولتی این کشور می‌گویند تصویب تحریم‌های تازه امکان دستیابی به توافق را کاهش می‌دهد.

این مقام دولتی ایالات متحده می‌گوید تصویب تحریم‌های تازه نه تنها مذاکرات هسته‌ای با ایران را به‌‌طور جدی تهدید می‌کند بلکه در میان اعضای ۱+۵ هم مشکل‌ساز خواهد بود.

باراک اوباما روز پنجشنبه ۱۴ نوامبر (۲۳ آبان) از نمایندگان کنگره خواست، به مذاکراتی که در ژنو آغاز شده فرصت بیشتری بدهند. وی تصریح کرد: «اجازه بدهید جدیت آنها (حکومت ایران) را برای رسیدن به یک راه حل دیپلماتیک و مسالمت آمیز امتحان کنیم.»

پیش‌تر نیز جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده از اعضای کنگره خواسته بود که برای اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران عجله به خرج ندهند. او نیز تاکید کرد که تشدید تحریم‌ها از سوی کنگره می‌تواند اعتماد حاکم بر مذاکرات را خدشه‌دار کند و آن را به شکست بکشاند.

گزارش مثبت و محتاطانه آژانس

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش فصلی خود که در روز پنجشنبه (۱۴ نوامبر/ ۲۳ آبان) منشر شد، اعلام کرد که توسعه ظرفیت غنی‌سازی اورانیوم توسط ایران، ابعاد پیشین را ندارد.

آژانس همچنین تاکید کرده که ایران از ماه اوت تا کنون تنها ۵ درصد به ذخایر خود افزوده و در حال حاضر ۱۹۶ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۲۰ درصد دارد.

گزارش آژانس نخستین گزارشی است که فعالیت‌های اتمی ایران در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی را در بر می‌گیرد.

به گفته یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، این سازمان تصمیم گرفته است که مسائل موجود را به صورت گام به گام پیگیری کند و موضوعاتی که در گام اول به آن‌ها پرداخته نشده، در گام‌های بعدی مورد توجه قرار دهد.

آقای آمانو پس از بازگشت از ایران در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفته بود که از زمان شروع زمامداری حسن روحانی تا کنون، امر غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم همچنان ادامه داشته است.

در این مصاحبه حتی تاکید شده است که جمهوری اسلامی در فاصله‌ی زمانی ماه اوت تا نوامبر سال جاری، یعنی دقیقا در همان دوره پس از انتخابات دولت جدید در ایران، بر دامنه‌ی فعالیت‌های اتمی خود افزوده است.

دبیرکل “آژانس بین‌المللی انرژی اتمی” یادآور شده است که در مورد شفاف‌سازی فعالیت راکتور آب سنگین اراک نیز، ایران می‌بایست گام‌های خیلی بیشتری بردارد.

لازم به یادآوری است که راکتور آب سنگین اراک از جمله فعالیت‌های هسته‌ای ایران است که به بدبینی و نگرانی غرب از تولید جنگ افزارهای هسته‌ای، دامن زده است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.