سه شنبه ۶ فروردين ۱۳۹۸ - Tuesday 26 March 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

پایان بن‌بست ایران-آمریکا؟

فارن پالسی: «لحظه حقیقت فرا می‌رسد. تمام نشانه‌هایی که از تهران منتقل می‌شوند نشان می‌دهند ایران در حال آماده سازی خود برای تلاشی جدید در جهت دستیابی به یک توافق هسته‌ای است. اگر طی چند ماه آینده توافقی صورت نگیرد، شکل گیری مجالی دیگر در شرایطی که فرصت‌ها بار دیگر اینطور خوب ایجاد شوند، بسیار سخت خواهد بود.»

iran-emrooz.net | Sat, 21.09.2013, 14:41

فارن پالسی در شماره اخیر خود تحولات در پرونده هسته‌ای ایران را بررسی کرده است. این نشریه به بررسی نظرات اخیر آیت‌الله خامنه‌ای پرداخته و نوشته است: «روحانی را فراموش کنید. مقامات عالی رتبه ایران واقعا ممکن است خواهان گشایش در توافق هسته‌ای با آمریکا باشد.»

به گزارش سرویس بین الملل فرارو، نشریه فارن پالسی در گزارشی تحلیلی درباره تحولا ت اخیر در پرونده هسته‌ای ایران با تمرکز بر بیانات هفته اخیر مقام معظم رهبری، این تحولات را بررسی کرده است.

در این گزارش آمده است: «لحظه حقیقت فرا می‌رسد. تمام نشانه‌هایی که از تهران منتقل می‌شوند نشان می‌دهند ایران در حال آماده سازی خود برای تلاشی جدید در جهت دستیابی به یک توافق هسته‌ای است. اگر طی چند ماه آینده توافقی صورت نگیرد، شکل گیری مجالی دیگر در شرایطی که فرصت‌ها بار دیگر اینطور خوب ایجاد شوند، بسیار سخت خواهد بود.»

فارن پالسی با یادآوری تلاش‌ها گذشته روسای جمهور ایران برای پایان دادن به مسئله هسته‌ای عنوان کرده است که در مورد توانایی‌های حسن روحانی نیز در این مورد تردید‌های موجهی وجود دارد.

فارن پالسی به سخنان رهبر انقلاب در دیدار با فرماندهان سپاه پاسداران اشاره کرد و مثال کشتی گیر آیت الله خامنه‌ای را یادآور شد، «یک کشتی گیر هم می‌تواند گاهی نرمش نشان دهد اما فراموش نمی‌کند که رقیبش کیست و هدف اصلی‌اش چیست.» سپس بخش دیگری از سخنان رهبر معظم انقلاب درباره عقب نشینی آمریکا از حمله به سوریه را مطرح می‌کند. آنجا که مقام معظم رهبری فرمودند: «اگر [رهبران آمریکا] در مورد دیدگاه اخیرشان جدی باشند، این امر به معنای چرخش آن‌ها از مسیر اشتباهی است که طی هفته‌های اخیر در پیش گرفته بودند.»

گزارشگر فارن پالسی در ادامه دیدگاه‌های روحانی در گفت‌و‌گو با ان بی‌سی را هجوم روابط عمومی دانست و نوشته است: «روحانی در نخستین شلیک خود مصاحبه‌ای با ان بی‌سی نیوز انجام داد که طی آن اعلام کرد دارای اختیار کامل برای تعامل هسته‌ای با غرب است. روحانی همچنین اخیرا نامه‌هایی را با باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا رد و بدل کرده، بر آزادی ۱۱ زنانی سیاسی نظارت کرده و با احتیاط به سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در مورد مشارکت در عرصه سیاسی هشدار داد. وی طی هفته جاری که برای حضور در نشست مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک سفر می‌کند، مجال تبدیل کردن این گرمی در روابط به یک فرصت دیپلماتیک واقعی را خواهد داشت.»

این نشریه با این مقدمه‌ها نتیجه می‌گیرد: «اگر وقایع سیاسی اخیر ایران درست باشد، روحانی پنجره منحصربه فردی از فرصت را برای دستیابی به لغو تحریم‌ها در اختیار دارد. سه رئیس جمهوری که پیش از وی خدمت کردند، قادر بودند در سال نخست فعالیت خود و پیش از کاهش قدرتشان بر سیاست تاثیر بگذارند. هریک از آن‌ها با دستورکار قوی روی کار آمدند: هدف علی اکبر هاشمی رفسنجانی آزادسازی سیاسی بود؛ محمد خاتمی به دنبال گشایش فرهنگی بود و محمود احمدی‌نژاد یک پیام پوپولیستی با خود داشت. هر سه این شخصیت‌ها در آغاز دوره ریاست جمهوری خود در فرآیند دستیابی به این اهداف موفق بودند—با این حال با گذشت زمان با مخالفت از سوی حاکمیت روبرو شدند و این امر اجرای سیاست‌های آن‌ها را با مشکل روبرو کرد.»

به اعتقاد تحلیلگر فارن پالسی؛ روحانی نسبت به پیشینیان خود در جایگاه بهتری قرار دارد و می‌تواند از نفوذ واقعی بهره ببرد. وی از حمایت طیف گسترده‌ای از سیاسیون ایرانی برخوردار است، از تندرو‌ها گرفته تا اصلاح‌طلبان. تندرو‌ها دریافته‌اند «سیاست مقاومتی» که مورد حمایت تیم قبلی بود، کاربردی نبوده است. مقاومت تنها باعث اعمال تحریم‌های بیشتر بر ایران شده، بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه را به مرز فاجعه رسانده و حمایت گسترده عمومی از حزب الله که زمانی در سراسر منطقه حکمرانی می‌کرد را از بین برد. آن‌ها استراتژی روحانی را رویکرد جدیدی برای رسیدن به اهداف مشابه می‌دانند و می‌خواهند که این فرصت را به روحانی دهند.

فارن پالسی در این گزارش آورده است: «روحانی همچنین توانسته از حمایت صورت گرفته از وی به خوبی استفاده کند. با وجود آنکه انتخاب وی در ماه ژوئن به عنوان رئیس جمهور امری شگفت آور بود، وی سریعا تیم موثری از تکنوکرات‌های همفکر و کارا که اکثرشان مورد پذیرش تندرو‌ها نیز هستند را گردهم آورد. سبک وی لبخند است، نه دندان قروچه و همین امر منتقدانی که به لفظی‌های اغراق آمیز پیشین عادت کرده بودند را خلع سلاح کرده است. رئیس جمهوری جدید ایران مانند احمدی‌نژاد بدون ضرورت جنگ را انتخاب نمی‌کند؛ نه با خارجیان برسر هولوکاست، و نه با جوانان ایرانی بر سر تویی‌تر. کتاب امنیت ملی و دیپلماسی هسته‌ای به قلم حسن روحانی- که در آن آمده توافقنامه مورد مذاکره با قدرت‌های اروپایی در سال ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ گزینه‌های ایران را حفظ کرده و مانع فشارهای بین‌المللی می‌شد- ممکن است طرحی برای استراتژی جاری وی باشد.»

گزارشگر فارن پالسی در بخش پایانی این گزارش باز هم به دیدگاه‌های آیت‌الله خامنه‌ای اشاره کرده و نوشته است: «حرکت هوشمندانه‌ای از سوی آیت‌الله خامنه‌ای صورت گرفته که روحانی را برای ارزیابی نوع تعامل هسته‌ای که وی می‌تواند از آمریکا بگیرد، راهی نیویورک کرده است. از دیدگاه ایشان این یک سناریوی برد-برد است: اگر رئیس جمهوری وی بتواند به توافق خوبی دست یابد که گزینه‌های هسته‌ای ایران را حفظ می‌کند که خوب است. اگر هیچ توافقی هم صورت نگیرد، ایران هنوز هم ماه‌های زیادی زمان خریده است که به برنامه هسته‌ای خود ادامه دهد.»
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.