">
چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ - Wednesday 24 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

واکنش‌های بین‌المللی به حمله شیمیایی در حومه دمشق

در واکنش به حمله شیمیایی اخیر در حومه دمشق، فرانسه اعلام کرد که اگر ثابت شود حکومت سوریه مسئول آن بوده است، جامعه جهانی باید متوسل به زور شود. او هشدار داد اگر شورای امنیت سازمان ملل متحد نتواند در این‌باره به تصمیم برسد، آن وقت «از طریق دیگری» اقدام خواهد شد. در همین حال ترکیه نیز با انتقاد از عملکرد جامعه جهانی مدعی شد، «تمام خطوط قرمز» در سوریه نقض شده است.

iran-emrooz.net | Thu, 22.08.2013, 13:12

رادیو فردا: در واکنش به حمله شیمیایی اخیر در حومه دمشق، فرانسه اعلام کرد که اگر ثابت شود حکومت سوریه مسئول آن بوده است، جامعه جهانی باید متوسل به زور شود. در همین حال ترکیه نیز با انتقاد از عملکرد جامعه جهانی مدعی شد، «تمام خطوط قرمز» در سوریه نقض شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه، روز پنج‌شنبه، ۳۱ مرداد، با اشاره به حمله شیمیایی اخیر سوریه گفت: «جامعه جهانی ناگزیر از کاربرد زور در واکنش به این رخداد است، اگرچه بحث ارسال نیروهای زمینی منتفی است.»

وی سپس هشدار داد که اگر شورای امنیت سازمان ملل متحد نتواند در این‌باره به تصمیم برسد، آن وقت «از طریق دیگری» اقدام خواهد شد.

از سویی داوود احمد اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، نیز که اکنون در برلین به‌سر می‌برد در واکنش به این رویداد گفت: «تمام خطوط قرمز [در سوریه] نقض شده است، اما با این حال شورای امنیت سازمان ملل متحد قادر به اتخاذ یک تصمیم نبوده است. مسئولیت این ماجرا با همه طرف‌هایی است که کماکان خط قرمز تعیین می‌کنند و نیز با همه ما.»

نیروهای اپوزیسیون سوریه حکومت بشار اسد را به حمله شیمیایی و کشتار صدها نفر از جمله زنان و کودکان، متهم می‌کنند، اما دولت سوریه چنین اتهامی را به شدت رد می‌کند.

این حمله روز چهارشنبه در حومه‌ دمشق و محله‌هایی به وقوع پیوست که گفته می‌شود در اختیار شورشیان است و در پی آن صدها نفر کشته شدند.

اما درباره شمار تلفات این حادثه آمار متفاوتی منتشر می‌شود، چنان‌چه نشریه بریتانیایی گاردین به نقل از برخی منابع پزشکی، شورشیان و رهبران سیاسی نوشته است که شمار کشته‌شدگان از ۱۴۰۰ نفر فراتر می‌رود.

در عین حال برخی منابع نیز می‌گویند که تعداد کشته‌شدگان بین ۲۰۰ تا ۵۰۰ نفر هستند. با این شرایط گاردین تاکید کرده است که هیچ کدام این آمارها را تایید نمی‌کند.

این رخداد واکنش دبیر کل سازمان ملل متحد را نیز در پی داشته است، چنان‌چه بان گی‌مون آن را بهت‌آور خواند و از بازرسان بین‌المللی که در سوریه به‌سرمی‌برند خواست دراین‌باره تحقیق کنند.

اما مشخص نیست دولت سوریه چنین اجازه‌ای را به گروه بازرسان سازمان ملل بدهد چرا که توافق شده بود این گروه تنها از سه منطقه خاص بازرسی کند.

اکنون لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه، می‌گوید که تصمیم حکومت سوریه در رابطه با اجازه بازرسی به ماموران بین‌المللی می‌تواند آزمونی برای بی‌گناهی یا گناهکار بودن آن باشد.

آقای فابیوس گفت که اگر اسد اجازه ندهد گروه بازرسان سازمان ملل متحد از محل وقوع حادثه بازرسی کنند، ثابت می‌شود که «دست او در کار است».

پیش از این شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز از بان گی مون و خواسته او برای انجام تحقیقات درباره این حمله حمایت کرده بود، اما ترکیه این را کافی نمی‌داند و از آن‌چه «بی‌تصمیمی» این شورا می‌خواند، انتقاد می‌کند.

ایران حمله شیمیایی در سوریه را به شورشیان نسبت داد

ترکیه در بحران سوریه از شورشیان حمایت می‌کند، برخلاف کشور همسایه آن ایران که جانب حکومت اسد را گرفته است.

وزیر امور خارجه ایران نیز در گفت‌وگویی تلفنی با همتای ترکیه‌ای خود حمله اخیر شیمیایی در سوریه را به شورشیان نسبت داده است.

بر اساس گزارش‌های خبرگزاری‌های داخلی، محمدجواد ظریف در این گفت‌وگو تاکید کرده که اگر وقوع این حمله شیمیایی صحت داشته باشد، بدون تردید کار «گروه‌های تروریستی و تکفیری بوده که در عمل نشان داده‌اند از هیچ جنایتی رویگردان نیستند».

او ما  در توضیح این ادعای خود گفته است که چگونه امکان دارد در شرایطی که بازرسان سازمان ملل در سوریه حضور دارند و «تروریست‌ها» نیز عقب‌نشینی می‌کنند، نیروهای دولتی دست به چنین اقدامی بزنند.

آقای ظریف در نهایت نتیجه گرفته است «این عمل جنایتکارانه توسط گروه‌های تروریستی انجام گرفته که منافع آنها در گرو تشدید بحران در سوریه و بین‌المللی کردن آن است».

وزیرخارجه ترکیه: حکومت سوریه از خط قرمز عبور کرده است

احمد داوداغلو، وزیر خارجه ترکیه، خواستار واکنش بین المللی نسبت به کاربرد سلاح شیمیایی در سوریه شد.

داوداغلو،‌ پس از دیدار و گفتگو با « گیدو وستروِله » وزیرخارجه آلمان روز پنجشنبه  در برلین، گفت: حکومت سوریه مدت هاست از خط قرمز عبور کرده و این امر، واکنش هرچه سریعتر جامعه جهانی را می طلبد.

وزیر خارجه آلمان در این دیدار گفت :کاربرد سلاح شیمیایی توسط حکومت سوریه هنوز اثبات نشده  و برای روشن شدن امر ضروریست که به بازرسان سازمان ملل به فوریت اجازه بازدید از این مناطق داده شود.


در نتیجه مخالفت چین و روسیه؛
شورای امنیت صراحتا خواستار تحقیق درباره حملات شیمیایی در سوریه نشد

العربیه: شورای امنیت سازمان ملل بر لزوم روشنگری در خصوص حملات شیمیایی اخیر در حومه دمشق تاکید کرد اما به گزارش خبرنگار العربیه با صراحت خواستار انجام تحقیق توسط گروه حقیقت یاب سازمان ملل که در سوریه حضور دارد نشد.

دیپلمات‌های شورای امنیت به رویترز گفته اند: بیانیه پیشنهادی که در آن در برداشتن گام‌های ضروری در خصوص حملات شیمیایی به اطراف دمشق خواسته شده بود به دلیل مخالفت‌های روسیه و چین تغییر کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ماریا کریستیا پرسیوال، نماینده آرژانتین در سازمان ملل روز پنجشنبه 22-08-2013 پس از نشست اضطراری اعضای شورای امنیت در خصوص حمله شیمیایی در حومه دمشق که پشت درهای بسته برگزار شد، به خبرنگاران گفت: “نگرانی بسیار جدی و عمیقی در میان اعضای شورای امنیت نسبت به این ادعاها وجود دارد و همگی بر این عقیده‌اند که باید درباره آنچه رخ داده است روشنگری شود و شرایط باید به دقت دنبال شود.”

بر اساس این گزارش شورای امنیت از درخواست بان کی مون، دبیرکل این سازمان برای روشنگری در این رابطه استقبال کرد.

پرسیوال که در حال حاضر ریاست دوره‌ای شورای امنیت را برعهده دارد، گفت: “اعضای شورا از عزم دبیرکل برای انجام تحقیقات بی‌طرفانه، جدی و کامل در این خصوص استقبال می‌کنند.”

آمریکا انگلیس و فرانسه از جمله کشورهایی بودند که خواستار تحقیقات آکه سلستروم، رئیس بازرسان سازمان ملل و تیم وی که هم اکنون در سوریه هستند، درباره حمله شیمیایی اخیر شدند که بیش از ۱۳۰۰ کشته بر جای گذاشت.

این گزارش می افزاید که دیپلمات‌های سازمان ملل گفته‌اند که روسیه و چین با هرگونه بیانیه شورای امنیت که در آن حتی به طور ضمنی تحقیقات سازمان ملل درخواست شده باشد، مخالفت کردند.

یان الیاسون، معاون دبیرکل سازمان ملل نیز گفت که جامعه جهانی امیدوار است سلستروم در گفت‌وگو با مقام‌های رژیم سوریه در خصوص این مساله نیز به گفت‌وگو بنشیند و بتواند از منطقه‌ای که گفته شده حمله شیمیایی در آن رخ داده بازدید کنند.

وی پس از نشست شورا به خبرنگاران گفت: “ما بسیار امیدواریم که سلستروم بتواند تحقیقاتش را به طور کامل انجام دهد. دکتر سلستروم و تیم وی هم اکنون در دمشق هستند وما امیدواریم که آنها بتوانند به مناطق تحت نظر دسترسی داشته باشند.”

الیاسون بر لزوم همکاری دولت اسد با این تیم تاکید کرد و افزود: “ضروری است که دولت و مخالفان با توقف جنگ موافقت کنند تا بازرسان بتوانند از مناطق مورد مناقشه بدون نگرانی از ترس جانشان بازدید به عمل آورند.”

وزارت امور خارجه روسیه نیز خواستار تحقیقات جامع و حرفه‌ای و صادقانه در خصوص گزارشی مبنی بر اینکه دولت اسد مسئول حملات شیمیایی است شده است اما این کشور درباره اینکه رژیم سوریه دست به این حمله زده است ابراز تردید کرده است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.