چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - Wednesday 21 August 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

گزارش سفر احمد شهید به تورنتو

دکتر احمد شهید در ادامه سفرهای خود به سراسر جهان جهت دستیابی به حقیقت در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران - از تاریخ ۲۳ تا ۲۸ ژوییه به تورنتو کانادا سفر کردند. ایشان در این سفر که از روز ۲۴ ژوییه شروع شد با اقشار و نمایندگان مختلف جامعه ایرانی ساکن تورنتو کانادا از جمله روزنامه نگاران - اعضای سازمان دگرباشان جنسی ایرانی ( ایرکو) – اعضای جامعه بهایی – نمایندگان کردها و آذری‌های (ترکهای) مقیم تورنتو – نمایندگان احزاب و سازمانهای سیاسی – فعالین نهادهای مدنی - شخصیت های علمی و....دیدار و گفتگو نمودند.

iran-emrooz.net | Tue, 30.07.2013, 16:42

گزارش سفر دکتر احمد شهید گزارشگر وضعیت حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران به تورنتو- کانادا جهت دستیابی به حقایق

استقبال بی‌سابقه جامعه ایرانی تورنتو کانادا از سفر دکتر احمد شهید گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران.

دکتر احمد شهید در ادامه سفرهای خود به سراسر جهان جهت دستیابی به حقیقت در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران - از تاریخ ۲۳ تا ۲۸ ژوییه به تورنتو کانادا سفر کردند. ایشان در این سفر که از روز ۲۴ ژوییه شروع شد با اقشار و نمایندگان مختلف جامعه ایرانی ساکن تورنتو کانادا از جمله روزنامه نگاران - اعضای سازمان دگرباشان جنسی ایرانی ( ایرکو) – اعضای جامعه بهایی – نمایندگان کردها و آذری (ترکهای) مقیم تورنتو – نمایندگان احزاب و سازمانهای سیاسی – فعالین نهادهای مدنی - شخصیت های علمی و....دیدار و گفتگو نمودند.

این دیدارها بصورت فردی و یا گروهی هر روز از ساعت نه صبح شروع و تا ظهر ادامه داشته – با یک زمان یکساعته برای نهار – مجددا از دو بعد از ظهر شروع تا ساعت پنج یا شش ادامه می یافت و در مجموع بیش از ده نفر از ایرانیان را هر روزه شامل می‌شد.

دکتر احمد شهید با تیم همراهش جلسات را هدایت میکردند.

این جلسات که از قبل و با هماهنگی کانون ایرانی کانادایی حقوق بشر – تورنتو انجام می‌شد افراد و گروه‌های مختلف ایرانی را در بر می‌گرفت. ایرانیان به همراه مدارک و اسناد و با وقت از قبل تعیین شده به دیدار دکتر احمد شهید می‌آمدند و مسایل و موارد نقض حقوق بشر در مورد خود یا گروه خود را با او در میان می‌گذاشتند.

کنفرانس مطبوعاتی

فشرده مطالبی که دکتر احمد شهید در کنفرانس مطبوعاتی روز جمعه ۲۶ ژوییه در پاسخ به سوالات حاضرین اظهار داشت:

“گزارش من باعث شده تا کشورهای بیشتری با مسایل نقض حقوق بشر در ایران آشنا شوند. و همچنین نشان می‌دهد که گزارشات من موفقیت آمیز بوده است به این دلیل که اگر قبلا کشورهای بیشتری در مجمع عمومی از ایران پشتیبانی می‌کردند هم اکنون این پشتیبانی کمتر شده است.

گاهی شده یک گزارش من باعث نجات جان یک فرد محکوم به اعدام شده است. ممکن است کسی فکر کند که تلاش من بیهوده است – اما اینطور نیست. گزارشات من و ثبت آنها باعث می‌شود تا بسیاری از موارد نقض حقوق بشر فراموش نشود.

در جلسات حقیقت یابی چنانچه کسی ادعا کند در زندان بوده است – من سابقه او را بررسی می‌کنم و از دو منبع اطمینان حاصل می‌کنم که حرفها و گزارشش موثق هست یا نه. فرق ایران با کشورهای دیگر مثلا عربستان یا اسراییل این است که مقامات ایران مرا از رفتن و دیدن از زندانها و زندانیان منع کرده‌اند در حالیکه گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل در امور عربستان می‌تواند به آن کشور رفته و گزارش تهیه کند و یا مثلا گزارشگر سازمان ملل در امور اسراییل می‌تواند به مناطق اشغالی رفته و گزارش تهیه کند.

رژیم ایران گزارشات من را قبول ندارد و بر من می‌تازد اما خود از گزارشات گزارشگران در امور دیگر کشورها جهت مقاصد خود استفاده می‌کند. در تهیه گزارش تا تاثیرات آن، صبر بخشی از پروسه است.”

سخنرانی در مرکز مانک دانشگاه تورنتو

پس از کنفرانس مطبوعاتی در روز جمعه دکتر شهید راهی مرکز مانک دانشگاه تورنتو برای ایراد سخنرانی شد. بسیاری از چهره های فعال ایرانی بهمراه عده ای از استادان و دانشجویان کانادایی در این سخنرانی حضور داشتند. خلاصه مطالبی که دکتر شهید مطرح نمودند چنین بود:

«خوبه که شنوندگان من – ایرانی و کانادایی با هم در اینجا حضور دارند. من در کارم مستقل عمل می‌کنم. سازمان ملل به من یک کارمند و یک بودجه‌ای را اختصاص داده برای دستیابی به حقیقت. تا کنون با ۵۰۰ ایرانی مصاحبه کرده‌ام که این مصاحبه با فرد یا گروه یک تا یک و نیم ساعت طول کشیده است. با توجه به اینکه از رفتن به ایران برای تهیه گزارش در مورد نقض حقوق بشر توسط رژیم ایران منع شده‌ام - این نوع مصاحبه برای دستیابی به حقیقت تنها وسیله‌ای است که در اختیار دارم.

وسیله‌ی دیگری که من در اختیار دارم برای این کار – دو گزارش سالانه است یکی برای مجمع عمومی و دیگری برای شورای حقوق بشر که هر گزارش نباید از ۱۰۷۰۰ کلمه تجاوز کند. در مجمع عمومی ۴۷ عضو سخنرانی می‌کنند و منهم ۴۵ دقیقه وقت دارم که برای ۱۹۰ عضو سخنرانی کنم. تا کنون ۱۳ قطعنامه علیه ایران صادر شده که رژیم ایران باید به آنها پاسخ دهد. در نیویورک هم قطعنامه علیه ایران صادر شده که رژیم ایران باید به آن پاسخ دهد. رای بالا علیه ایران در مجمع عمومی باعث می‌شود تا هیات ایرانی نگران شده و پس از بازگشت به ایران تصمیماتی در این مورد اتخاذ نماید.

گزارشات من بر اساس کدها و استانداردهای سازمان ملل تهیه می‌گردد و ما پس از هر گزارش به ایران زمان می‌دهیم تا پاسخ دهد. تا بحال در گزارشاتم به ۱۸۰ مورد نقض حقوق بشر در ایران اشاره کرده‌ام که رژیم ایران تعدادی را قبول و بسیاری را رد کرده و ندیده می‌گیرد. رژیم ایران معتقد است که سازمان ملل مخصوصا با گزارشاتش ایران را هدف حملات خود قرار داده. در حالیکه چنین نیست. شورای حقوق بشر سازمان ملل نقض حقوق بشر در اسراییل و عربستان را هم گزارش می‌کند.

چنانچه کشوری از سفر گزارشگر حقوق بشر سازمان ملل به کشور خود جلوگیری کند نشانگر آن است که در آن کشور اتفاقات بدی افتاده و یا می‌افتد که رژیم آن کشور نمی‌خواهد گزارشگر به آنجا سفر کرده و موارد را گزارش کند و این نگران کننده است.»

دکتر احمد شهید در ادامه سخنرانی‌اش به موارد متعدد نقض حقوق بشر در ایران پرداخت و در پایان به سوالات حاضرین پاسخ گفت که از طریق پروفسور ” لوی” استاد دانشگاه تورنتو اداره و مطرح می‌شد.

بدلیل زمان کوتاه سفر دکتر شهید اگرچه همه علاقمندان نتوانستند با او دیدار داشته و موارد نقض حقوق بشر را  در میان بگذارند اما در مراحل بعدی از طریق “ارتباط اسکایپی” میتوانند با او به گفتگو نشسته و مدارک خود را به ایشان ارایه دهند.

کانون ایرانی کانادایی حقوق بشر – تورنتو
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.