چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸ - Wednesday 21 August 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

کابینه حسن روحانی؛ ۱۷ نفر قطعی شدند

با نزدیک شدن به زمان آغاز کار دولت جدید، گزارش‌ها درباره ترکیب کابینه حسن روحانی در رسانه‌های ایران افزایش یافته است. در گمانه‌زنی‌های تازه علی جنتی، فرزند احمد اجنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی شده است. در برخی گزارش جای علی یونسی، وزیر اطلاعات دولت خاتمی و از نزدیکان حسن روحانی روشن نیست. اما روزنامه "قانون" او را وزیر کشور معرفی کرده است. یونسی پیش از این در همه‌ی گمانه‌زنی‌ها به عنوان گزینه اول برای تصدی وزارت اطلاعات معرفی می‌شد.

iran-emrooz.net | Mon, 29.07.2013, 14:18

دویچه وله: با نزدیک شدن به زمان آغاز کار دولت جدید، گزارش‌ها درباره ترکیب کابینه حسن روحانی در رسانه‌های ایران افزایش یافته است. در گمانه‌زنی‌های تازه علی جنتی، فرزند احمد اجنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی شده است.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) روز دوشنبه (۲۹ ژوئیه/ ۷ مرداد) نوشت، طبق اخباری که از دفتر حسن روحانی، رئیس‌جمهور منتخب می‌رسد، تاکنون ۱۷ جایگاه در ترکیب کابینه یازدهم مشخص شده است. در همین روز سایت خبری “قانون” نیز در گزارشی از ترکیب کابینه جدید، از افرادی نام برده که تقریبا مشابه فهرست منتشر شده از سوی خبرگزاری ایسناست.

در فهرست این دو رسانه‌ی داخل ایران، علی جنتی به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد‌ اسلامی، محمود علوی، وزیر اطلاعات‌، علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی‌، حسن ‌هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی‌، محمدعلی نجفی، وزیر آموزش و پرورش‌، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه‌، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی‌، حمید چیتچیان، وزیر نیرو‌، بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت‌، عباس آخوندی، وزیر مسکن و شهرسازی، و‌ سعید فائقی، وزیر ورزش و جوانان معرفی شده‌اند.

در این فهرست‌ها هم‌چنین از محمد فروزنده به عنوان دبیر جدید شورای عالی امنیت ملی نام برده شده است. در محافل سیاسی ایران از محمد فروزنده به عنوان فرد نزدیک به آیت‌الله خامنه‌ای و مورد اعتماد وی یاد می‌شود.

در گزارش ایسنا جای علی یونسی، وزیر اطلاعات دولت خاتمی و از نزدیکان حسن روحانی روشن نیست. اما وبسایت “قانون” او را وزیر کشور معرفی کرده است. یونسی پیش از این در همه‌ی گمانه‌زنی‌ها به عنوان گزینه اول برای تصدی وزارت اطلاعات معرفی می‌شد.

هفته گذشته روزنامه “تهران امروز” وابسته به محمدباقر قالیباف، شهردار فعلی تهران و یکی از رقیبان حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری اخیر، در حمله‌ای تند به یونسی، او را فردی معرفی کرد که در دهه ۶۰ در محاکمه و صدور حکم اعدام برای مخالفان چپ حکومت ایران دست داشته است.

در فهرست‌های منتشر شده هم‌چنین جای وزیران وزارتخانه‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات، صنعت، معدن و تجارت‌، علوم و تحقیقات، اقتصاد و دارایی، دفاع، معاون حقوقی پارلمانی و معاون بین‌الملل رئیس‌جمهور و نیز رئیس سازمان میراث فرهنگی خالی‌ست.

سایت “قانون” صحت و سقم فهرست خود از ترکیب کابینه را از محمدرضا نعمت‌زاده كه نزدیک‌ترین فرد به روحانی در روزهای انتخابات بود جویا شده است. نعمت‌زاده پاسخ دقیقی در این باره نداده اما اسامی‌ موجود در این فهرست را رد نیز نكرده است.

“قانون” در ادامه گزارش خود نوشته است: «برای تكمیل اطلاعات در رابطه با كابینه به سراغ یكی دیگر از منابع آگاه و از نزدیكان روحانی رفتیم و شرایط را از وی جویا شدیم. وی كه اسامی برخی از وزرا مانند علی جنتی و علی ربیعی را تایید كرد با اشاره به این كه سید محمود علوی گزینه اصلی وزارت اطلاعات است گفت: اكثر وزارتخانه‌ها نهایی شده است ولی این كه وزارت‌خانه‌هایی مانند دفاع و دادگستری در‌ هاله‌ای از ابهام است باید منتظر ماند و دید حجت‌الاسلام والمسلمین روحانی در نهایت چه گزینه‌های نهایی را اعلام می‌كنند.»

محمود علوی که هم‌اکنون از او به عنوان وزیر اطلاعات دولت یازدهم نام برده می‌شود، ظاهرا از نزدیکان حسن روحانی است و تحصیلات حوزوی و دانشگاهی و عنوان “دکترا” دارد. او در دوره‌های اول، دوم، چهارم و پنجم مجلس شورای اسلامی نماینده بوده است. از سال ۱۳۷۹ تا سال ۱۳۸۸ به عنوان رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش فعالیت می‌کرد و هم‌اکنون نماینده استان تهران در مجلس خبرگان است.

علی جنتی خود را وزیر ارشاد می‌داند

در همین حال علی جنتی به روزنامه “بهار” گفته است که انتخاب او به عنوان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت یازدهم قطعی شده و در حال حاضر مشغول نوشتن برنامه برای اداره این وزارتخانه است.

علی جنتی ۶۴ ساله، فرزند احمدی جنتی، دبیر شورای نگهبان است که به تازگی در سن ۸۷ سالگی توسط آیت‌الله خامنه‌ای در مقام خود ابقا شد. علی جنتی فعالیت‌های اجرائی‌اش را از سال ۱۳۵۹ و با مدیر کلی صدا و سیمای مرکز اهواز آغاز کرد؛ سپس به عنوان نماینده قوه قضائیه در شورای سرپرستی صداوسیما معرفی شد و تا سال ۱۳۶۲ به عنوان عضو شورا و در مقطعی به عنوان مدیر شبکه اول سیما فعالیت کرد.

جنتی سال ۱۳۶۳ استاندار خوزستان شد و در سال پایانی ریاست اکبر هاشمی رفسنجانی بر مجلس، رئیس دفتر او بود. علی جنتی پس از انتخاب هاشمی رفسنجانی به عنوان رئیس جمهور ایران به خراسان رفت و استاندار این استان شد. وی از سال ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۷ و در دوره وزارت علی لاریجانی، مصطفی میرسلیم و عطاالله مهاجرانی عهده‌دار معاونت امور بین‌الملل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (سه سال) و قائم مقام سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی (سه سال) بوده است.

او درمورد واکنش هنرمندان به وزارت احتمالی خود هم گفته است: «باید صبر کنیم و ببینم چگونه قضاوت خواهند کرد. امیدوارم مجموعا مثبت باشد، بالاخره من نظراتم با دیدگاه‌های موجود حاکم بر وزارتخانه متفاوت است.»

علی جنتی تاکید کرده: «موظف هستیم به شعارها و مسائلی که ایشان [حسن روحانی] در حوزه فرهنگ مطرح کرده‌اند، جامه عمل بپوشانیم. همه تلاشمان بر این خواهد بود تا مشکلاتی را که مطرح است، برطرف کنیم. این‌که در عمل با توجه به بعضی محدودیت‌هایی که وجود دارد یا ممکن است پیش بیاید چقدر می‌توانیم موفق شویم، بحث دیگری است.»

او درباره رابطه فکری خود و پدرش، احمد جنتی گفته است: «مسائل فکری، موروثی نیست. این‌گونه نیست که افراد به صورت ژنتیک طرز فکر و اعتقاد یکسانی داشته باشند. اهالی فرهنگ و هنر و اندیشمندان نیز قطعا بر این باورند که در اندیشه و تفکر، همه افراد از یکدیگر مستقل هستند. امیدوارم با توجه به دیدگاه‌های من در حوزه‌های موسیقی، هنر، سینما و... فضای فرهنگی و هنری کشور تلطیف شود تا هنرمندان بتوانند بهتر تنفس کنند.»


گزارش خبرگزاری مهر:
اسامی ۳۳ نفر از اعضای کابینه دولت


اعضای کابینه یازدهم در حالیکه چند روز تا استقرار رسمی این دولت بیشتر باقی نمانده است، یک گام تا نهایی شدن فاصله دارد، به طوریکه اکثر وزارتخانه ها وزرای پیشنهادی خود به مجلس را شناخته و به احتمال خیلی زیاد در روز تحلیف از سوی رئیس جمهور منتخب به مجلس شورای اسلامی معرفی خواهند شد.

به گزارش خبرنگار مهر، به رغم انتشار لیست‌های مختلف به ویژه در یکی دو روز اخیر توسط سایت‌های خبری و برخی رسانه‌ها که افراد متعددی را برای عضویت در کابینه و در دست گرفتن مسئولیت های مهم وزارتی مطرح می کنند یک منبع آگاه به خبرنگار مهر گفت: جزء چند نفر اصلی که تقریبا وضعیت آنها مشخص است، هنوز کابینه به قطعیت نرسیده است، اما در مورد افراد مطرح، نظرات تقریبی را می توان مطرح کرد.

این در حالی است که حتی رایزنی‌های کمیته‌های انتخاب افراد برای عضویت در کابینه و شخص رئیس جمهور منتخب تا شب گذشته ادامه داشته و شنیده شده است در همین خصوص برای وزارتخانه‌های نیرو و علوم با افرادی نظیر رضا اردکانیان و رضا فرجی دانا گفتگوهایی صورت گرفته که این افراد به دلایل متعددی از پذیرفتن مسئولیت در کابینه یازدهم صرف نظر کرده‌اند.

بر این اساس لیستی که توسط خبرگزاری مهر با عنوان اعضای احتمالی کابینه و مسئولان مهم دولت یازدهم که شامل 33 جایگاه وزارتی و مدیریتی می شود، منتشر خواهد شد، عمدتا افرادی است که قطعیت بیشتری برای گرفتن مسئولیت دارند، اما باز هم تاکید می شود که رئیس جمهور منتخب و تیم کاری وی همچنان در حال رایزنی با افراد هستند و ممکن است تغییراتی اندک در این لیست تا روز معرفی وزرا که به احتمال زیاد در روز تحلیف خواهد بود ایجاد شود.

لیست افراد پیشنهادی برای عضویت در کابینه یازدهم بدین شرح است:

۱- معاون اول رئیس جمهور: اسحاق جهانگیری
۲- وزیر کشور: عبدالرضا رحمانی فضلی
۳- وزیر نفت: بیژن زنگنه
۴- وزیر اطلاعات: حجت‌الاسلام محسن قمی
۵- وزیر اقتصاد و دارایی: علی طیب‌نیا
۶- وزیر کشاورزی: محمود حجتی
۷- وزیر علوم تحقیقات و فناوری: رضا مکنون
۸- وزیر امور خارجه: محمدجواد ظریف
۹- وزیر راه و شهرسازی: عباس آخوندی
۱۰- وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی: سیدحسن هاشمی
۱۱- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات: سیدابوالحسن فیروزآبادی
۱۲- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: علی جنتی
۱۳- وزیر آموزش و پرورش: محمدعلی نجفی
۱۴- وزیر صنعت معدن و تجارت: محمدرضا نعمت‌زاده
۱۵- وزیر رفاه کار و تعاون اجتماعی: علی ربیعی
۱۶- وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح: سردار احمد وحیدی
۱۷- وزیر ورزش و امور جوانان: مسعود سلطانی‌فر
۱۸- وزیر نیرو: حمید چیت‌چیان
۱۹- رئیس دفتر رئیس جمهور: حسین فریدون
۲۰- رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی: محمدباقر نوبخت
۲۱- دبیر شورای عالی امنیت ملی: محمد فروزنده
۲۲- معاون پارلمانی رئیس جمهور: علی عسگری
۲۳- معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی: محمود واعظی
۲۴- معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی: رضا صالحی‌امیری
۲۵- مشاور ارشد رئیس جمهور و رئیس گروه مشاوران: اکبر ترکان
۲۶- وزیر دادگستری: حجت الاسلام امیری
۲۷- رئیس کل بانک مرکزی: مجید قاسمی
۲۸- سرپرست نهاد ریاست جمهوری: محمدرضا صادق
۲۹- دستیار ویژه رئیس جمهور: محمد نهاوندیان
۳۰- رئیس مرکز امور زنان ریاست جمهوری: خانم داداندیش
۳۱- معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان بنیاد شهید: حسین دهقان
۳۲- مشاور رئیس جمهور در امور روحانیت: حجت‌الاسلام شهیدی
۳۳- مدیرعامل خبرگزاری ایرنا و رئیس موسسه ایران: بابک دربیکی

لازم به یادآوری است که بر اساس آنچه در ابتدای این گزارش مورد اشاره قرار گرفت، ممکن است تغییراتی اندک که بنابه صلاحدید و بر اساس نظر شخص رئیس جمهور منتخب، در لیست ارائه شده انجام بپذیرد؛ چراکه بر اساس گفته یک منبع آگاه رایزنی ها برای انتخاب هر چه بهتر کابینه اعتدالی از سوی دکتر روحانی و تیم کاری‌اش همچنان ادامه دارد.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.