شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۸ - Saturday 24 August 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

نمایش اتحاد سینماگران ایران  در دفاع از خانه‌ سینما

دومین تجمع اهالی خانه سینما بدون تعیین زمانی برای برگزاری تجمعی تازه یا نتیجه گیری مشخصی به پایان رسید. این تجمع که به تحصن اهالی سینما مبدل شده بود و با افزایش لحظه به لحظه تعداد سینماگران حاضر در آن، می‌رفت که به یک جریان دامنه دار تبدیل شود که وزیر فرهنگ و ارشاد را در واپسین روزهای مسئولیتش، از کار بی کار کند، در نهایت با پادرمیانی سردار ساجدی نیا فرمانده نیروی انتظامی تهران به پایان رسید.

iran-emrooz.net | Thu, 18.07.2013, 17:08

دومین تجمع اهالی خانه سینما بدون تعیین زمانی برای برگزاری تجمعی تازه یا نتیجه گیری مشخصی به پایان رسید تا برگزاری مجمع عمومی سینما در ششم مردادماه به میزبانی ساختمان سمنان خانه سینما، متکی به رایزنی‌هایی باشد که در روزهای آتی انجام خواهد پذیرفت و آن گونه که مسئولان وزارت ارشاد امروز عنوان کرده‌اند تا آن زمان خانه سینما در اختیار گروه موسوم به «خانه سینمای 2» قرار نخواهد گرفت.

به گزارش «تابناک»، در پی توافقی که میان سینماگران در پایان نخستین تجمع‌شان مقابل خانه سینما در روز سه شنبه ۲۵ مردادماه برای جلوگیری از تصرف ساختمان این نهاد صنفی توسط گروه محدود نزدیک به وزارت فرهنگ و ارشاد صورت پذیرفت، قرار بر این شد که در صورت عدم تفاهم طی ۴۸ ساعت و عدم رفع پلمب غیرقانونی وزارت ارشاد، برای بازپس گیری این نهاد، روز پنج شنبه ۲۷ مرداد تجمع دیگری با حضور سینماگران برگزار شود و تلاش شان را برای بازگشایی خانه سینما جنبه از مذاکرات بی نتیجه به اقدام عملی تغییر وضعیت دهند.

همانگونه که پیش بینی می‌شد، شمقدری در واپسین روزهای حضورش در سازمان سینمایی، حاضر به پس دادن خانه سینما و عقب نشینی از مواضعش نشد و در همین راستا امروز گردهمایی به مراتب بزرگ‌تر از تجمع روز سه شنبه در مقابل درب اصلی ساختمان خانه سینما برگزار شد؛ گردهمایی که جمعیت وسیعی از سینماگران، خود را به آن رساندند و اگر استمرار می‌یافت از جشنواره فجر پیشین به مراتب شلوغ تر می‌شد!

اصغر فرهادی، مهتاب کرامتی، آتیلا پسیانی، رضا کیانیان، بهمن فرمان آرا، رخشان بنی اعتماد، کیومرث پوراحمد، پرویز پرستویی، حسن برزیده، پرویز پورحسینی، غلامرضا موسوی، منوچهر محمدی، الهام پاوه نژاد، سامان مقدم، رویا تیموریان، مسعود رایگان، وحید موساییان، فاطمه گودرزی، مریم بوبانی، همایون ارشادی، حسن پورشیرازی، مهرداد صدیقیان، محمد مهدی عسگرپور، فرهاد توحیدی، همایون اسعدیان، مجتبی راعی، قاسم زارع، حمیرا ریاضی، محمدعلی سجادی، کمال تبریزی، شهرام مکری، مهرداد فرید، ستاره اسکندری، جواد نوروزبیگی،منوچهر شاهسواری، محمد پیرهادی، پگاه آهنگرانی، امیر اثباتی، ابراهیم مختاری، ژاله صامتی، مهدی رحمانی، مهران کاشانی، مجید برزگر، مجتبی میرطهماست، سپیده عبدالوهاب، علیرضا داوودنژاد، رضا داوودنژاد، محسن هاشمی، بیژن امکانیان، صابر ابر، هانیه توسلی، مهرشاد کارخانی، عزیزالله حمیدنژاد، حسین محجوب، علی دهکردی، خسرو دهقان، جعفر دهقان،‌محمدعلی نجفی، بهروز شعیبی، جعفر صانعی مقدم، مهدی فخیم زاده، عزیز ساعتی، پیمان قاسمخانی، سیف‌الله صمدیان، پارسا پیروزفر، بیژن امکانیان، داریوش اسدزاده، رضا درمیشیان، سروش صحت، کامبوزیا پرتوی، رهبر قنبری، کیوان کثیریان، ابراهیم شیبانی، امیرحسین علم الهدی، مازیار میری، بیژن میرباقری، رسول صدرعاملی، عبدالله اسفندیاری، ابوالحسن داوودی، محسن امیریوسفی و ... از جمله سینماگران حاضر در این تجمع بودند.

در این تجمع علی رغم آنکه مدیران خانه سینما، سینماگران را دعوت به آرامش می‌کردند، تعدادی از سینماگران قصد داشتند از در پارکینگ وارد ساختمان شوند اما این کار آنها با ممانعت نیروی انتظامی مواجه شد تا محمدمهدی عسگرپور مجدداً سینماگران را دعوت به آرامش کنند. در روزی که داوودنژاد با آرامش ناظر ماجرا بود، برزیده به شدت مواضع تندی داشت و خواستار بازگشایی خانه سینما توسط سینماگران به هر طریق ممکن بود و ادبیات تندی را نیز به کار گرفت که البته از سوی کیانیان و پرستویی دعوت به آرامش شد تا در فضایی آرام، مطالبات سینماگران پیگیری شود.

سپس پرویز پرستویی و فرهاد توحیدی که برای مذاکره رفته بودند، به خانه سینما بازگشتند و خبر دادند که شمقدری با آنها توافق کرده که بلافاصله در گفت و گویی با رسانه‌های آنلاین برخی خواسته‌های اهالی خانه سینما از جمله مجمع عمومی ۶ مردادماه را بپذیرد اما با گذشت ساعتی، متن مصاحبه شمقدری نه تنها تاکید بر مواضع گذاشته‌اند که حتی یک خیز رو به جلو بود تا سینماگران با عدم پذیرش مواضع این شخص، خواستار مذاکره مستقیم با رئیس جمهور یا یک مقام ارشد تر از وزیر ارشاد شدند و اعلام کردند تا زمان انجام چنین مذاکره‌ای و دستیابی به یک توافق منطقی برای بازگشایی خانه سینما، عقب نشینی نخواهند کرد.

این تجمع که به تحصن اهالی سینما مبدل شده بود و با افزایش لحظه به لحظه تعداد سینماگران حاضر در آن، می‌رفت که به یک جریان دامنه دار تبدیل شود که وزیر فرهنگ و ارشاد را در واپسین روزهای مسئولیتش، از کار بی کار کند، در نهایت با پادرمیانی سردار ساجدی نیا فرمانده نیروی انتظامی تهران به پایان رسید و قرار شد طبق اعلام سردار کارگر، تا زمان حل اختلاف بین هیات مدیره خانه سینما و سازمان سینمایی، حفاظت از خانه سینما با نیروی انتظامی باشد و در واقع تصرف خانه سینما توسط مدعیان تازه عملاً منتفی شد.

سردار ساجدی‌نیا نیز به سینماگران قول داد: از منظر پلیس من به شما اطمینان می دهم تا 6 مرداد این مکان دست کسی نمی‌افتد و ما نیروی پلیس را تا آن روز در اینجا مستقر خواهیم داشت و این اطمینان را به شما می دهیم که تا 6 مرداد هیچ کس وارد ساختمان نشود تا تصمیم گیری ها صورت گیرد. با توجه به گرما من از شما خواهش می کنم به منزلتان بروید تا تصمیم لازم گرفته شود. درباره بحث هایی که عنوان می شود نمی توانم اظهارنظر کنم چون باید بررسی شود. 

در آخر نیز محمدمهدی عسگرپور مدیرعامل خانه سینما از همه هنرمندانی که به یک باره مقابل خانه سینما تجمع کرده و از حریم کانون صنفی‌شان حراست کردند، تشکر کرد و متذکر شد: ما 6 مرداد ماه ساعت 10 صبح در این مکان مستقر می شویم و بعدازظهر نیز مجمع عمومی (خانه سینما) برگزار می کنیم.

البته مشخص نیست فرجامی که عسگرپور در پایان این تجمع مطرح کرد، عملی شود و بعید نیست تا ششم مردادماه بود که تنها ده روز تا فرا رسیدنش باقی مانده، اتفاقات نامتقربه‌ای دیگری رخ دهد و معادلات پیرامون خانه سینما بار دیگر دستخوش تغییر شود و البته در این ارتباط موضع “عملی” بالادستی‌های شمقدری که تاکنون در حد حرف بوده، می‌تواند تاثیرات اساسی داشته باشد. به هر صورت تجمع دوم سینماگران حتی اگر بی نتیجه نیز تلقی شود، نمایش کم سابقه اتحاد سینماگران ایران مقابل خانه‌ سینما بود؛ اتفاقی که اوجش را با جمع آوری کارت‌های عضویت خانه سینما شاهد بودیم.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.