پنجشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۸ - Thursday 18 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

آرای حسن روحانی از کجا آمد؟

برخی از روستاها تا ۷۰ درصد به روحانی رای دادند

حمیدرضا جلایی‌پور: «با این وجود آقای روحانی پیروز انتخابات شد؛ چون چند بحث اساسی کرد. از جمله گفتند اینکه سانتریفیوژ بچرخد خیلی خوب است اما به شرط اینکه زندگی مردم هم بچرخد. این جمله را مردم کاملا درک می‎کنند و شهری و روستایی هم ندارد. اینکه باید میان امور مختلف و میان سیاست داخلی و خارجی تعادل برقرار باشد. لذا به نظر من در انتخابات ریاست جمهوری تعادل و غیرشعاری بودن رای آورد.»

iran-emrooz.net | Mon, 17.06.2013, 7:10

یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۲

یک جامعه شناس و فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: «حتی روستاییان نیز در اجرای قانون هدفمندی یارانه ها هم به لحاظ معیشتی و هم به لحاظ روحی و روانی متضرر شدند و به همین دلیل ما شاهد بودیم در برخی روستاها تا 70 درصد به آقای روحانی رای دادند و این رای اعتراضی عقلا به وضع موجود بود.»

حمیدرضا جلایی‌پور جامعه شناس و استاد دانشگاه در گفتگو با فرارو گفت: «علت پیروزی آقای روحانی در انتخابات به یک تعبیر روشن بود و به یک تعبیر برای برخی خیلی تعجب برانگیز بود.»

وی ادامه داد: «پیروزی آقای روحانی برای کسانی تعجب برانگیز بود که در چهار سال اخیر فریب تبلیغات و تحلیل‎های رسمی را می‎خوردند. اما برای کسانی که واقعیات را در جامعه می‎دیدند این نتیجه تعجب برانگیز نبود.»

این فعال سیاسی اصلاح طلب اظهار کرد: «پیروزی آقای روحانی در نتیجه آرای میلیون‎ها افراد معتدل و ناراضی بدست آمد که مجالی پیدا کردند تا به صورت مدنی، قانونی و مسالمت‎آمیز نارضایتی خود را اعلام کنند.»

وی ادامه داد: «لذا آرای آقای روحانی ادامه همان آرای آقای هاشمی بود که آقایانِ تندرو متوجه آن شدند و پیش بینی می کردند که آقای هاشمی 30 میلیون رای می‎آورد و در نتیجه ایشان را ردصلاحیت کردند.»

وی افزود: «این آقایان متوجه بودند در کشور یک جمعیت ناراضی قابل توجه وجود دارد و مدام برای آنها رجزخوانی می کردند.»

وی تصریح کرد: «خوشبختانه انتخابات فرصت خوبی برای عیان شدن این ناراضیان بود و به نظر من حکومت کار خیلی خوبی کرد که زیر بار این رای خوانی رفت و تا حدودی این نارضایتی را تخلیه کرد.»

جلایی پور در پاسخ به این سوال که علت اقبال افراد فرودست جامعه به آقای روحانی با توجه به آنکه گفته می شد این افراد در دولت دهم و از قِبَل هدفمندی یارانه ها منتفع شدند چیست؟، گفت: «این تحلیل که افراد فرودست جامعه در دولت دهم منتفع شدند اشتباه است.»

وی با بیان اینکه نحوه اجرای قانون هدفمندی یارانه‎ها درست نبود و به این موضوع بارها در همان زمان اشاره شد گفت: «اجرای این قانون حداقل دو اشکال داشت. اشکال اول این است که یارانه هنگامی تاثیر مثبت دارد که وقتی 45 هزار تومان در جیب مردم می‎گذارید از جیب دیگر آنها 90 هزار تومان به دلیل تورم برداشت نکنید.»

وی ادامه داد: «اشکال دوم در نحوه پرداخت یارانه بود که نوعی صدقه پروری و گداپروری را در جامعه ایجاد می‎کند و کرامت افراد اعم از شهری و روستایی را زیر سوال می‎برد.»

وی افزود: «لذا حتی روستاییان نیز در اجرای قانون هدفمندی یارانه ها هم به لحاظ معیشتی و هم به لحاظ روحی و روانی متضرر شدند و به همین دلیل ما شاهد بودیم در برخی روستاها تا ۷۰ درصد به آقای روحانی رای دادند و این رای اعتراضی عقلا به وضع موجود بود.»

این استاد دانشگاه با بیان اینکه پیروزی آقای روحانی در دور اول انتخابات برای من قابل پیش بینی بود گفت: «به نظر من حداقل ۵ میلیون نفر از مردم هنوز در انتخابات شرکت نکردند و تحریمی‎ها بر روی آنها تاثیر گذاشتند وگرنه میزان مشارکت حداقل باید ۸۰ درصد (یعنی ۴۰ میلیون نفر) می شد.»

جلایی پور درباره نحوه حضور روحانی در انتخابات و تبلیغات گفت: «آقای روحانی در میان کاندیداها تنها نامزدی بود که در کسوت روحانیت بود که اتفاقا در جو ناراضی باید آرای کمتری بدست می‎آورد. از سوی دیگر ایشان کمترین شعار را درباره یارانه داد؛ در حالی که برخی کاندیداها صحبت از ایجاد اشتغال ۵ میلیونی در خانه‎ها و افزایش میزان یارانه تا ۱۰۰ هزار تومان کرده بودند.»

وی ادامه داد: «با این وجود آقای روحانی پیروز انتخابات شد؛ چون چند بحث اساسی کرد. از جمله گفتند اینکه سانتریفیوژ بچرخد خیلی خوب است اما به شرط اینکه زندگی مردم هم بچرخد. این جمله را مردم کاملا درک می‎کنند و شهری و روستایی هم ندارد. اینکه باید میان امور مختلف و میان سیاست داخلی و خارجی تعادل برقرار باشد. لذا به نظر من در انتخابات ریاست جمهوری تعادل و غیرشعاری بودن رای آورد.»

جلایی پور در بیان علل دیگر پیروزی روحانی در انتخابات گفت: «حمایت آقای هاشمی و خاتمی از آقای روحانی و موجی که بدین وسیله تنها در سه روز راه افتاد و کنار کشیدن آقای عارف به نفع آقای روحانی در پیروزی ایشان نقش اساسی داشت.»

جلایی پور در پاسخ به این سوال که پیروزی آقای روحانی بیشتر ناشی از عملکرد اصولگرایان در ۸ سال گذشته است یا ناشی از نحوه حضور اصلاح طلبان و شخص آقای روحانی در عرصه انتخابات؟، گفت: «این دو موضوع از هم جدا نیستند. اصولگرایان در هشت سال گذشته عملکرد بدی از خود به جای گذاشتند و منابع مالی کشور را با سوء مدیریت هدر دادند، دانشگاهها را تضعیف کردند، بوروکراسی موثر اداری را ناکارآمد کردند و در سیاست خارجی نیز ناموفق بودند.»

وی ادامه داد: «بنابراین آقای روحانی به این مسائل پاسخ دادند که مشکلات بوجود آمده چطور حل می شود و شعار هم ندادند و لذا مردم هم به ایشان پاسخ مثبت دادند.»

وی ادامه داد: «همچنین آقای روحانی در عملکرد گذشته خود نشان دادند فردی هستند که به منافع ملی کشور اعتقاد دارند و اهل دیپلماسی هستند و دیپلماسی به قول آقای ولایتی جای شعار دادن و خالی بندی نیست، بلکه جای گفتگو و مذاکره است.»

این استاد دانشگاه در پایان با بیان اینکه انتخابات اخیر یک نتیجه بُرد – بُرد برای ملت و نظام بود گفت: «این انتخابات یک پیروزی برای همه اعم از نظام و رهبری، اصولگرایان میانه رو و اصلاح طلبان و از همه مهمتر یک پیروزی برای جوانانی که از بیکاری رنج می برند بود.»
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.