شنبه ۳ فروردين ۱۳۹۸ - Saturday 23 March 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

قطعنامه سازمان ملل علیه رژیم بشار اسد

مجمع عمومی سازمان ملل با صدور قطعنامه‌ای بار دیگر بشار اسد و نیروهای وابسته به رژیم او را محکوم و از مخالفان سوری حمایت کرد. اما اقدامات افراط‌گرایانه اخیر مخالفان اسد٬ موجی از تردید نسبت به آنها را هم در پی داشته است. در این قطعنامه از تشکیل ائتلاف ملی مخالفان سوریه استقبال شده٬ اما به تاکید گفته شده که برای پایان دادن به بحران هنوز اقدامات بسیاری وجود دارند که باید هر چه زودتر انجام شوند.

iran-emrooz.net | Thu, 16.05.2013, 6:46

دویچه وله: مجمع عمومی سازمان ملل با صدور قطعنامه‌ای بار دیگر بشار اسد و نیروهای وابسته به رژیم او را محکوم و از مخالفان سوری حمایت کرد. اما اقدامات افراط‌گرایانه اخیر مخالفان اسد٬ موجی از تردید نسبت به آنها را هم در پی داشته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز٬ در نشستی که روز چهارشنبه (۲۵ اردیبهشت / ۱۵ مه) در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار شد٬ از میان ۱۹۳ کشور حاضر ۱۰۷ کشور به این قطعنامه رای مثبت و ۱۲ کشور٬ از جمله ایران٬ چین٬ روسیه٬ کره شمالی٬ ونزوئلا٬ بولیوی و بلاروس، به آن رای منفی دادند. رای ۵۹ کشور هم ممتنع بود.

مجموع آرا نشان‌دهنده کاهش حمایت کشورهای عضو سازمان ملل از مخالفان سوریه است٬ که به نظر می‌رسد به خاطر رویکردهای افراط‌گرایانه اخیر مخالفان سوری در برخورد با نیروهای امنیتی تحت حمایت بشار اسد صورت گرفته باشد. قطعنامه‌ای که سال گذشته در محکومیت دولت سوریه تصویب شد ۱۳۳ رای موافق کسب کرده بود.

قطعنامه‌ای که روز چهارشنبه در مجمع عمومی سازمان ملل در محکومیت رژیم بشار اسد تدوین شد و به تصویب رسید به لحاظ قانونی الزام‌آور نیست٬ اما وزن سیاسی و بار اخلاقی چشمگیری دارد.

دیپلمات‌های سازمان ملل می‌گویند نگرانی‌های موجود درباره حرکت سوریه به سمت “تغییر رژیم” مهندسی شده توسط دولت‌های خارجی و هراس‌های موجود از تقویت اسلام‌گرایان افراطی٬ از جمله عواملی هستند که کاهش حمایت از این قطعنامه و مخالفان سوری را پدید آورده‌اند.

قرار بود پس از صدور این قطعنامه٬ کرسی دولت سوریه در سازمان ملل در اختیار ائتلاف ملی سوریه که از مخالفان سوری تشکیل شده قرار گیرد، اما آن‌طور که دیپلمات‌ها می‌گویند در همان گام اول آشکار بود که گنجاندن چنین خواسته‌ای در پیش‌نویس٬ از احتمال تصویب آن خواهد کاست.

با این همه٬ در این قطعنامه از تشکیل ائتلاف ملی مخالفان سوریه استقبال شده٬ اما به تاکید گفته شده که برای پایان دادن به بحران هنوز اقدامات بسیاری وجود دارند که باید هر چه زودتر انجام شوند.

ناکامی هم‌پیمانان اسد در ممانعت از تصویب قطعنامه

ایران٬ چین و روسیه از مهم‌ترین مخالفان تصویب این قطعنامه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد بودند. روسیه٬ از مهم‌ترین هم‌پیمانان و تامین‌کنندگان تسلیحات رژیم بشار اسد، به شدت با پیش‌نویس این قطعنامه که توسط مقامات قطر تدوین شده بود مخالفت کرد. رژیم بشار اسد اخیرا قطر را به حمایت تسلیحاتی از مخالفان و تلاش برای براندازی حکومت سوریه متهم کرده است.

با این حال٬ روسیه و چین که تا کنون سه بار از حق وتوی خود برای ممانعت از اقدام شورای امنیت سازمان ملل علیه سوریه بهره گرفته‌اند٬ در نهایت نتوانستند جلوی تصویب این قطعنامه را بگیرند، چون حق وتو در مجمع عمومی سازمان ملل به رسمیت شناخته نمی‌شود. دیپلمات‌های سازمان ملل می‌گویند هیات روسی مستقر در سازمان ملل در درخواستی کتبی از همه کشورهای عضو خواست که با تصویب این قطعنامه مخالفت کنند.

به اعتقاد آنها این قطعنامه همه تلاش‌های روسیه و آمریکا برای سازمان‌دهی یک کنفرانس صلح با حضور نیروهای بشار اسد و مخالفان سوری را تحت تاثیر قرار خواهد داد؛ کنفرانس صلحی که قرار است اوایل ماه ژوئن برگزار شود. این استدلالی است که مقامات سوری هم پیش از رای‌گیری در سازمان ملل ارائه کردند.

برخی از دیپلمات‌ها و مقامات سازمان ملل نسبت به احتمال موفقیت طرح آمریکا و روسیه برای برگزاری کنفرانس صلح و یافتن راه‌حل سیاسی برای بحران سوریه ابراز تردید کرده‌اند. به اعتقاد آنها شکاف عمیق میان مسکو و واشنگتن و حمایت‌های روسیه از رژیم بشار اسد به سختی می‌تواند در عبور از بن‌بست کنونی راه‌گشا باشد.

اما در مقابل٬ نماینده آمریکا اعلام کرد که تصویب این قطعنامه کاملا هم‌سو با طرح‌های آمریکا و روسیه است و “این پیام روشن را در بر دارد که یافتن راه‌حل سیاسی بهترین راه برای پایان دادن به رنج‌های مردم سوریه است”.

بر اساس آخرین آمارهای سازمان ملل٬ در طی دو سالی که از آغاز خیزش مردمی و برافروخته شدن آتش بحران سیاسی در سوریه می‌گذرد٬ تا کنون بیش از ۸۰ هزار نفر کشته و بیش از یک میلیون نفر آواره شده‌اند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.