چهارشنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Wednesday 24 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

آمریکا تسلیح مخالفان رژیم اسد را بررسی می‌کند

چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا در روز پنج‌شنبه (۱۲ اردیبهشت/۲ مه) در واشنگتن اعلام کرد که ایالات متحده سیاست خود مبنی بر عدم ارسال اسلحه به مخالفان رژیم اسد را مورد بازبینی قرار می‌دهد. تاکید کرد که هنوز تصمیمی قطعی در این‌باره اتخاذ نشده است. هیگل موضع شخصی خود را در این‌باره بیان نکرد اما گفت: «من طرفدار بررسی گزینه‌های متفاوت هستم، تا با همکاری متحدان بین‌المللی‌مان ببینیم چه گزینه‌ای از همه بهتر است.»

iran-emrooz.net | Fri, 03.05.2013, 9:09

دویچه وله: آمریکا ارسال کمک‌های نظامی به مخالفان سوریه را مورد بررسی قرار می‌دهد. وزیر دفاع آمریکا برای نخستین بار اعلام کرد که تسلیح مخالفان اسد می‌تواند یکی از گزینه‌های ممکن در شرایط کنونی باشد.

چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا در روز پنج‌شنبه (۱۲ اردیبهشت/۲ مه) در واشنگتن اعلام کرد که ایالات متحده سیاست خود مبنی بر عدم ارسال اسلحه به مخالفان رژیم اسد را مورد بازبینی قرار می‌دهد. این نخستین باری است که یکی از مقامات ارشد دولت اوباما از امکان کمک‌‌های نظامی به مخالفان رژیم سوریه سخن می‌گوید.

هیگل که در یک کنفرانس خبری به همراه فیلیپ هموند همتای بریتانیایی خود شرکت داشت تاکید کرد که هنوز تصمیمی قطعی در این‌باره اتخاذ نشده است. هیگل موضع شخصی خود را در این‌باره بیان نکرد اما گفت: «من طرفدار بررسی گزینه‌های متفاوت هستم، تا با همکاری متحدان بین‌المللی‌مان ببینیم چه گزینه‌ای از همه بهتر است.»

آمریکا تا کنون از ارسال هرگونه کمک نظامی به مخالفان رژیم اسد خودداری کرده است. دلیل مقامات رسمی آمریکا نیز تا کنون چنین بوده که ارسال تسلیحات به مخالفان اسد، سبب ادامه جنگ داخلی در سوریه خواهد شد و امکان دستیابی اسلام‌گرایان افراطی به سلاح‌های آمریکایی نیز افزایش می‌یابد.

به نظر می‌رسد که انتشار خبرهایی درباره بکارگیری احتمالی سلاح شیمیایی در سوریه دلیل اصلی چرخش سیاست آمریکا در این زمینه باشد. باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا به تازگی درباره بکارگیری گزینه‌های متفاوتی در قبال رژیم سوریه سخن گفته بود. اوباما در این میان گزینه‌‌ی نظامی را نیز منتفی ندانسته بود.

اوباما در روزهای گذشته تاکید کرده بود که تصمیم در این‌باره منوط به اثبات بکارگیری سلاح شیمیایی از سوی رژیم سوریه است. رئیس‌جمهور آمریکا تصریح کرد که ما می‌دانیم سلاح شیمیایی در سوریه بکار گرفته شده، “اما نمی‌دانیم که این سلاح چگونه و بدست چه کسی بکار گرفته شده است.”

ادامه نبردهای خونین در سوریه

همزمان با تغییر احتمالی مواضع آمریکا، رسانه‌های بین‌المللی از نبردهای شدید میان مخالفان و حامیان رژیم اسد خبر می‌دهند. سازمان ناظران حقوق بشر در سوریه با انتشار گزارشی مدعی شد که نبردها به منطقه علوی‌نشین در شمال غربی سوریه سرایت کرده و درگیری‌های خونینی در شهر بندری بانیاس رخ داده است.

این سازمان حقوق‌بشری که مقر آن در لندن است اعلام کرد که گروه “شبیحه”، شبه‌نظامیان حامی رژیم اسد، در منطقه ساحلی دریای مدیترانه برای اشغال روستای “بیدا” به کشتار جدیدی دست زده‌اند.

به گفته این سازمان حقوق بشری حدود ۵۰ تا ۱۰۰ تن از جمله کودکان و زنان در این روستا کشته شده‌اند.

در بانیاس و اطراف آنان اقلیت علوی‌مذهب ساکن هستند. خانواده و بستگان بشار اسد نیز از جمله پیروان مذهب علوی محسوب می‌شوند. اما در مناطق جنوبی این شهر، روستاهایی وجود دارند که ساکنان آن‌ها سنی‌مذهب هستند. ساکنان این روستاها از مخالفان اسد حمایت می‌کنند.

فعالان سیاسی گزارش می‌دهند که نیروی هوایی ارتش سوریه شهر “الرقه” را که در تصرف مخالفان قرار دارد به شدت بمباران کرده‌اند. در مناطق شرقی شهر “دیرالزور” نیز نیروهای دولتی بخشی از یک پل تاریخی بر روی رود فرات را منفجر کرده‌اند.

بنا به ارزیابی سازمان ملل متحد از زمان ناآرامی‌ها در سوریه تا کنون بیش از ۷۰ هزار نفر در این کشور کشته و میلیون‌ها نفر نیز مجبور به ترک خانه و کاشانه خود شده‌اند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.