سه شنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Tuesday 23 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

اکثریت مردم در تأمین نیازهای اصلی دچار مشکل‌‌اند

رئیس اتاق بازرگانی تهران می‌گوید، ۷۵ درصد طبقات ضعیف تا متوسط جامعه در تامین ۵ نیاز اصلی خود، یعنی غذا، مسکن، پوشاک، بهداشت و آموزش دچار چالش هستند. به اعتقاد رئیس اتاق بازرگانی تهران، مسئولان کشور به جای سرمایه‌گذاری در تولید و اشتغال، با نیت عدالت و پر کردن شکاف‌های طبقاتی، روش "اقتصاد توزیعی" را انتخاب کرده‌اند. توزیع پول در میان مردم موجب تورم و کاهش بی‌سابقه ارزش پول و قدرت خرید مردم شده است.

iran-emrooz.net | Sun, 24.03.2013, 17:24

دویچه وله: رئیس اتاق بازرگانی تهران می‌گوید، ۷۵ درصد طبقات ضعیف تا متوسط جامعه در تامین ۵ نیاز اصلی خود، یعنی غذا، مسکن، پوشاک، بهداشت و آموزش دچار چالش هستند. او اولویت مهم دولت آینده را توجه به این ۵ نیاز می‌داند.

یحیی آل اسحاق، رئیس اتاق بازرگانی تهران، می‌گوید: «ایران از ظرفیت‌های بسیار بالای اقتصادی و نیروی انسانی برخوردار است، اما متأسفانه ظرفیت عظیمی که در عرصه‌های مدیریتی، منابع و ظرفیت‌های فنی وجود دارد به حاشیه رانده شده‌اند و از این ظرفیت‌ها به درستی استفاده نمی‌شود»

رئیس اتاق بازرگانی تهران که با خبرگزاری فارس گفت‌وگو کرده، تورم را “یکی از اساسی‌ترین مسائل کشور” در حال حاضر معرفی کرده و گفته است، عمده‌ترین عامل مشکلات معیشتی مردم و نیز تولید، همین تورم است.

به اعتقاد رئیس اتاق بازرگانی تهران، مسئولان کشور به جای سرمایه‌گذاری در تولید و اشتغال، با نیت عدالت و پر کردن شکاف‌های طبقاتی، روش “اقتصاد توزیعی” را انتخاب کرده‌اند. منظور آل اسحاق از اقتصاد توزیعی، توزیع پول به شکل یارانه‌های نقدی در میان مردم است.

سیاست توزیع پول در میان مردم به افزایش بی‌سابقه نقدینگی در جامعه انجامیده و در نهایت موجب تورم و کاهش بی‌سابقه ارزش پول و قدرت خرید مردم شده است. بر اساس برآورد کارشناسان اقتصادی در ایران، حجم نقدینگی در طول دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد بیش از ۷ برابر شده است.

آل اسحاق می‌گوید: «با انتخاب اقتصاد توزیعی به جای افزایش تولید و اشتغال، قدرت مخارج افزایش پیدا کرده است و در مقابل به دلیل برخی مشکلات، واردات هم انجام نشد و مردم در فشار و تنگنا قرار گرفتند».

به گفته رئیس اتاق بازرگانی تهران، اقشار ضعیف و متوسط جامعه ایران در تامین ۵ نیاز اساسی خود دچار چالش هستند. او این پنج نیاز اصلی را غذا، مسکن، پوشاک، بهداشت و آموزش معرفی کرده است. آل اسحاق می‌گوید: «دولت آینده باید در اقدامات کوتاه‌مدت به این ۵ نیاز اصلی مردم توجه کند.»

شرایط نگران‌کننده

هم‌زمان با گفت‌وگوی رئیس اتاق بازرگانی تهران با خبرگزاری فارس، یک نماینده اصول‌گرای مجلس نیز اعتراف کرده که “معیشت مردم در شرایط نگران‌کننده‌ای است”.

ابراهیم نکو، نماینده مردم بهارستان و عضو فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت، در گفت‌وگو با “مجلس‌نیوز” که پایگاه خبری فراکسیون “رهروان ولایت” در مجلس است، گفته است: «معیشت مردم در شرایط نگران‌کننده‌ای است و ریشه‌یابی این مسئله نیازمند واقع‌بینی و دست برداشتن از لج‌بازی با قانون است چرا که قانون مسیر حرکت صحیح را مشخص می‌کند و تخطی از آن کل حرکت کشور را در معرض آسیب قرار داده است.»

این نماینده مجلس سیاست‌های اقتصادی دولت احمدی‌نژاد را که از حمایت کامل آیت‌الله خامنه‌ای نیز برخوردار بود، شکست‌خورده تلقی می‌کند و می‌گوید: «اگر امروز با نگاه واقع‌بینانه به مشکلات اقتصادی کشور نگاه کنیم بدون ذره‌ای انکار به این نقطه می‌رسیم که سیاست‌های اجرایی اقتصادی نیازمند بازبینی است و تا زمانی که در این سیاست‌ها و نحوه مدیریت اجرایی اقتصادی فعلی بازنگری نشود، ره به جایی نمی‌بریم.»
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.