سه شنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Tuesday 21 May 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

مخالفان بشار اسد، نخست وزیر انتخاب کردند

اعضای ائتلاف ملی سوریه روز سه‌شنبه (۲۹ اسفند٬ ۱۹ مارس) در استانبول غسان هیتو را به‌عنوان اولین نخست‌وزیر مورد نظر خود انتخاب کردند. آقای هیتو کارشناس و مدیر ارتباطات است و پیشتر وزیر کشاورزی سوریه بود. او با کسب ۳۵ رای از مجموع ۵۰ رای به این سمت برگزیده شد.

iran-emrooz.net | Tue, 19.03.2013, 9:53

همزمان با حملات جنگنده‌های سوریه به خاک لبنان٬ مخالفان رژیم بشار اسد در نشست استانبول غسان هیتو٬ یک بازرگان تحصیل‌کرده در غرب را به عنوان نخست‌وزیر موقت دولت مخالفان برگزیدند.

به گزارش دویچه وله، اعضای ائتلاف ملی سوریه روز سه‌شنبه (۲۹ اسفند٬ ۱۹ مارس) در استانبول غسان هیتو را به‌عنوان اولین نخست‌وزیر مورد نظر خود انتخاب کردند. آقای هیتو  کارشناس و مدیر ارتباطات است و پیشتر وزیر کشاورزی سوریه بود. او  با کسب ۳۵ رای از مجموع ۵۰ رای به این سمت برگزیده شد.

غسان هیتو حالا مسئولیت هدایت دولت منتسب به مخالفان را بر عهده گرفته تا خلاء قدرت موجود در سوریه که در نتیجه یک بحران سیاسی دو ساله پدید آمده را پر کند. به گزارش خبرگزاری رویترز٬ هیتو پس از کسب اکثریت آرا اعضای ائتلاف مخالفان٬ از “قهرمانان و انقلابی‌های” سوریه تشکر کرد و خطاب به آنها گفت: «ما با شما و در کنار شما هستیم.»

برخی از اعضای ائتلاف مخالفان سوریه پیش از آغاز رای‌گیری به نشانه اعتراض به آنچه “اعمال فشار قدرت‌های خارجی برای انتخاب هیتو” خواندند٬ این نشست را ترک کردند. با این حال حامیان غسان هیتو می‌گویند او مدیری شایسته است که توانسته در رقابت‌های سالم سیاسی درون ائتلاف مخالفان٬ برتری خود را بر دیگر گزینه‌ها نشان دهد و در نهایت اکثریت آرا را کسب کند.

محمد قداح٬ نماینده درعا در ائتلاف مخالفان سوریه٬ در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز می‌گوید: «انتخاب هیتو نتیجه اجماع بود. او مردی کارآمد است و تجربه مدیریتی خوبی دارد. او قول داده که پیش از انتخاب وزیران کابینه با دیگران مشورت کند و تنها از نیروهای مجرب بهره گیرد.»

آن‌طور که مخالفان می‌گویند این دولت خدمات خود را تنها به مناطقی ارائه خواهد کرد که کنترل آنها در دست مخالفان قرار گرفته است. ارتش آزاد سوریه هم اعلام کرده که با دولت منتخب ائتلاف به بهترین نحو همکاری خواهد کرد.

حمله سوریه به لبنان و گسترش تنش‌ها و درگیری‌ها

این تحولات به موازات حملات جنگنده‌های سوریه به نواحی مرزی با لبنان صورت گرفته است. هواپیماهای سوری در روز گذشته شرق لبنان را هدف حملات قرار دادند؛ جایی که گفته می‌شود بسیاری از ساکنان آن از مخالفان اسد حمایت می‌کنند.

ویکتوریا نولند٬ سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با تایید حملات جت‌ها و هلی‌کوپترهای سوریه به لبنان٬ این اقدام را “غیرقابل پذیرش” خواند و گفت این نشانه‌ای از “تشدید درگیری‌ها و نقض حاکمیت لبنان” است. او دولت سوریه را مقصر اصلی این تحرکات دانست.

رهبران اتحادیه اروپا قرار است در هفته جاری تصمیم خود را برای کاهش تحریم‌ها با هدف فراهم شدن امکان مسلح کردن مخالفان سوریه اعلام کنند. به گزارش خبرگزاری فرانسه٬ جان کری٬ وزیر خارجه آمریکا٬ روز دوشنبه اعلام کرد که در صورت تایید نهایی طرح مورد نظر بریتانیا و فرانسه برای کمک به مخالفان سوری٬ ایالات متحده با آنها همراهی خواهد کرد.

درگیری‌ و بحران در سوریه که از ماه مارس ۲۰۱۱ آغاز شده٬ حال وارد سومین سال شده است. بر اساس آمار سازمان ملل متحد٬ در نتیجه این درگیری‌ها تا کنون بیش از ۷۰ هزار نفر کشته و یک میلیون نفر آواره شده و به کشورهای همسایه پناه برده‌اند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.