پنجشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۸ - Thursday 18 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

فرانسه و بریتانیا به مخالفان سوری سلاح می‌فرستند

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه می‌گوید: فرانسه و انگلیس از لغو صادرات سلاح به سوریه حمایت می‌کنند و هدف آنها از این امر آغاز یک جنگ تمام عیار در سوریه نیست بلکه فراهم شدن شرایط برای انتقال سیاسی قدرت است. دولت سوریه دوست ندارد تغییرات سیاسی در این کشور رخ دهد که باعث برکناری حاکمان کنونی شود.

iran-emrooz.net | Fri, 15.03.2013, 11:00

اگرچه انگلیس و فرانسه سعی دارند از نشست دو روزه سران اتحادیه اروپا برای لغو ممنوعیت صادرات سلاح به مخالفان سوریه استفاده کنند اما ظاهرا اختلاف شدید میان اعضا، این دو کشور را تاکنون ناکام گذاشته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت اینترنتی شبکه خبری روسیه الیوم، نشست اقتصادی سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز پنجشنبه آغاز شد و قرار است امروز (جمعه) نیز ادامه یابد که بنا به گفته مسئولان اتحادیه اروپا مساله سوریه نیز در دستور کار نشست سران اروپا قرار گرفته است.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه بعد از رسیدن به نشست در جمع رهبران اروپایی گفت: فرانسه و انگلیس از لغو صادرات سلاح به سوریه حمایت می‌کنند و هدف آنها از این امر آغاز یک جنگ تمام عیار در سوریه نیست بلکه فراهم شدن شرایط برای انتقال سیاسی قدرت است.

اولاند گفت: صادرات سلاح هم اکنون به سوریه انجام می‌شود اما این صادرات از طریق روسیه انجام می‌پذیرد و تنها در اختیار دولت سوریه قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه ملت سوریه در معرض خطر هستند، گفت: دولت سوریه دوست ندارد تغییرات سیاسی در این کشور رخ دهد که باعث برکناری حاکمان کنونی شود.

فرانسوا اولاند ادامه داد: من اولین رئیس جمهوری بودم که مخالفان سوریه را به رسمیت شناختم و اکنون نیز وقت آن رسیده تا وسائلی فراهم کنیم تا زمینه برای برکناری بشار اسد از قدرت فراهم شود.

پیشتر لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه گفته بود فرانسه و انگلیس تلاش خود را به کار خواهند گرفت تا ممنوعیت صادرات سلاح به سوریه لغو شود و در صورتی که اتحادیه اروپا به تحریمهای خود ادامه دهد پاریس و لندن به طور یک جانبه به مخالفان سوری سلاح خواهند داد.

اتحادیه اروپا صادرات سلاح به مخالفان و دولت سوریه از سوی این اتحادیه را ممنوع اعلام کرده اما با دادن تجهیزات نظامی غیر کشنده از جمله خودروهای زرهی و تجهیزات نظامی دفاعی به مخالفان سوریه موافقت کرده است.

از سوی دیگر سخنگوی رئیس سیاست خارجه اتحادیه اروپا درخصوص اظهارات فابیوس مبنی بر تلاش انگلیس و فرانسه برای مسلح کردن مخالفان سوری به شکل یکجانبه گفت: اتحادیه اروپا نیز اظهارات فابیوس را شنیده اما هنوز موضع رسمی از سوی فرانسه در این خصوص به اتحادیه اروپا ابلاغ نشده است.

وی گفت: در صورتی که یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا این مساله را درخواست کند در نشست اتحادیه اروپا مطرح می‌شود و درباره آن بحث و گفت وگو خواهد شد.

سخنگوی نخست وزیری انگلیس نیز اعلام کرد که لندن مذاکراتش را با رهبران اروپایی آغاز کرده تا ممنوعیت صادرات سلاح برای مخالفان سوری لغو شود.

وی گفت: منع صادرات سلاح به سوریه نتایج معکوسی داشته و این ممنوعیت در واقع نه مانع دادن سلاح به دولت سوریه شده و نه از رسیدن سلاح به مخالفان جلوگیری کرده است.

نشست سران اتحادیه اروپا با حضور رهبران ۲۷ کشور اروپایی و مسئولان ارشد این اتحادیه روز پنجشنبه آغاز شده و قرار است روز جمعه نیز ادامه یابد که دلیل اصلی برگزاری این نشست بررسی مسائل اقتصادی است اما مسائل سیاسی از جمله بحران سوریه نیز در آن بررسی می‌شود.

حمایت آمریکا از تصمیم جدید فرانسه و انگلیس
آمریکا با حمایت از موضع جدید فرانسه و انگلیس برای کمک به مخالفان سوری اعلام کرد: واشنگتن نیز به کمکهای خود به مخالفان ادامه می‌دهد و آنچه را که فرانسه و انگلیس انجام می‌دهند، حمایت می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری روسیه الیوم، ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی گفت: ما از تصمیم اخیر فرانسه و انگلیس برای کمک به مخالفان سوری حمایت می‌کنیم اما همچنان تاکید داریم که کمکها نباید “کمکهای نظامی بسیار کشنده” باشد.

وی ادامه داد: واشنگتن یقینا تمام انواع کمک به مخالفان را حمایت می‌کند و آنچه که فرانسه و انگلیس از آن سخن گفته‌اند نیز شامل حمایت و تایید آمریکاست.

وی درخصوص موضع اتحادیه اروپا درباره ارسال سلاح به مخالفان سوری نیز گفت: تصمیم گیری در این باره یقینا با اتحادیه اروپاست اما از تلاش برخی کشورها در این اتحادیه برای بالا بردن سطح کمکها به مخالفان سوری حمایت می‌کنیم و امیدواریم اتحادیه اروپا سطح کمکها به سوریه را افزایش دهد.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.