سه شنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Tuesday 21 May 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

۱۳۰کشور ائتلاف ملی سوریه را به رسمیت شناختند

در جریان کنفرانسی در مراکش اعضای گروه "دوستان سوریه" به اتفاق ائتلاف ملی سوریه را به عنوان "نماینده قانونی ملت سوریه" به رسمیت شناختند. گروه "دوستان سوریه" متشکل از بیش از ۱۰۰ کشور و سازمان بین‌المللی است. روز گذشته باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا نیز، در مصاحبه‌ای با شبکه خبری ای بی سی گفته است آمریکا ائتلاف مخالفان سوری را به رسمیت می‌شناسد.

iran-emrooz.net | Wed, 12.12.2012, 15:18

در جریان کنفرانسی در مراکش اعضای گروه “دوستان سوریه” به اتفاق ائتلاف ملی سوریه را به عنوان “نماینده قانونی ملت سوریه” به رسمیت شناختند. روسیه از آمریکا به دلیل به رسمیت شناختن این ائتلاف انتقاد کرده است.

گروه “دوستان سوریه” متشکل از بیش از ۱۰۰ کشور و سازمان بین‌المللی روز چهارشنبه (۱۲ دسامبر/۲۲ آذر) در جریان کنفرانسی یک روزه در مراکش، ائتلاف ملی سوریه را به عنوان “نماینده قانونی ملت سوریه” به رسمیت شناختند.

گیدو وستروله، وزیر امور خارجه آلمان ائتلاف ملی سوریه را به دلیل “عملکردی مؤثر” در عرض مدتی کوتاه ستایش کرد و گفت: «با این حال هنوز کارهای بسیاری باید انجام شود. تنها یک راه‌حل سیاسی که در آن همه گروه‌ها سهیم باشند، موجب پایان دادن به خشونت‌ و ایجاد صلحی پایدار می‌شود.»

ائتلاف ملی سوریه به رهبری معاذ الخطیب یک ماه پیش شکل گرفت اما به دلیل وجود اختلاف‌نظرهای فراوان میان گروه‌های اپوزیسیون سوریه، کشورهای عضو در گروه “دوستان سوریه” به‌ رسمیت شناختن این ائتلاف را تا کنون به تعویق انداخته بودند.

در بیانیه پایانی کنفرانس مراکش به رژیم بشار اسد نسبت به استفاده از هرگونه سلاح شیمیایی یا بیولوژیکی هشدار داده شده و آمده است: «به کار بستن چنین سلاح‌هایی پاسخ شدید جامعه‌جهانی را به دنبال خواهد داشت.»

گروه “دوستان سوریه” در این بیانیه از بشار اسد خواسته‌اند تا از حکومت کناره‌گیری کند.

واکنش منفی روسیه

به رسمیت شناختن ائتلاف ملی سوریه از سوی ایالات متحده آمریکا با واکنش منفی روسیه روبرو شده است. به گزارش خبرگزاری‌های روس، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه این کشور روز چهارشنبه از این اقدام آمریکا “اظهار تعجب” کرد و گفت: «ظاهرا آمریکا با این اقدام  تصمیم گرفته است، تمامی تلاشش را بر پیروزی مسلحانه این ائتلاف متمرکز کند.»

آقای لاوروف به رسمیت شناخته شدن ائتلاف ملی سوریه را ناقض بیانیه ژنو دانسته که در آن بر انجام گفت‌وگو میان دولت سوریه و گروه‌های مخالف تأکید شده است. این بیانیه اواخر ماه ژوئن سال جاری از سوی وزرای امور خارجه پنج عضو دارای حق وتو در سازمان ملل و نیز نمایندگان کشورهای عربی به امضا رسید.

امضاکنندگان این بیانیه در آن زمان به توافق رسیدند تا در کنار نمایندگانی از گروه‌های اپوزیسیون‌، اعضای دولت کنونی سوریه نیز در تشکیل یک دولت انتقالی موقت شرکت داده شوند.

اوباما مخالفان سوری را به رسمیت شناخت

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، در مصاحبه ای با شبکه خبری ای بی سی گفته است آمریکا ائتلاف مخالفان سوری را به رسمیت می‌شناسد.

وی گفته است: “در این گروه به اندازه کافی نمایندگی از اقشار مختلف مردم سوریه وجود دارد که بتوان آن را به رسمیت شناخت. ما ائتلاف ملی نیروهای انقلابی و مخالف سوریه را به عنوان نماینده رسمی مردم سوریه می‌شناسیم.”

این تصمیم دولت آمریکا، که آقای اوباما آنرا “اقدامی بزرگ” توصیف کرده است، باعث سهولت بیشتر در کمک ایالات متحده به مخالفان سوریه خواهد شد.

آقای اوباما البته گفت این به رسمیت شناختن مسئولیت‌هایی را به همراه خواهد آورد.

وی درباره این مسئولیت‌ها گفت: “آنها باید خود را به نحو سازنده‌ای ساماندهی کنند، نماینده تمامی احزاب باشند و هدف خود را بر نوعی تغییر سیاسی متمرکز کنند که حقوق زنان و اقلیت‌ها را به رسمیت می‌شناسد.”

به رسمیت شناختن گروه مخالفان سوری به این معنا نیست که آمریکا به آنها کمک نظامی ارائه دهد.

با این حال مقام‌های آمریکایی به شبکه خبری ای بی سی گفته اند در صورتی که احتمال داده شود کمک نظامی به مخالفان به یک تغییر سیاسی در سوریه کمک کند، ممکن است این کار مورد تایید قرار گیرد.

وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا یک روز زودتر از آمریکا ائتلاف ملی سوریه را به رسمیت شناخته و آن را به عنوان “نماینده قانونی مردم سوریه” پذیرفتتند. پیشتر دولت‌های بریتانیا، فرانسه و ترکیه پیشتر مخالفان سوری را به رسمیت شناخته بودند.

هم‌زمان دولت آلمان اعلام کرده است که کمک‌های بشردوستانه خود به آوارگان سوری را به میزان ۲۲ میلیون یورو افزایش می‌دهد. حجم کمک‌های مالی آلمان به قربانیان ناآرامی‌های سوریه در سال جاری به ۹۰ میلیون یورو می‌رسد.

منابع: دویچه وله، بی بی سی
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.