چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ - Wednesday 22 May 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

ارتقا جایگاه فلسطینی‌ها درسازمان ملل به دولت غیرعضو

مجمع عمومی سازمان ملل متحد با ۱۳۸ رأی موافق، ۴۰ رأی ممتنع و ۹ رأی مخالف طرح رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین برای ارتقای جایگاه فلسطینیان از یک "نهاد ناظر" به "دولت ناظر غیرعضو" در این سازمان را تصویب کرد. در نوامبر سال ۱۹۷۴ سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه‌ای حق "حاکمیت مستقل" فلسطینی‌ها را به رسمیت شناخت. در این قطعنامه حق فلسطینی‌ها برای تعیین سرنوشت خود بدون دخالت خارجی و همچنین حق استقلال و حاکمیت ملی آنها نیز به رسمیت شناخته شد.

iran-emrooz.net | Thu, 29.11.2012, 21:40

دویچه وله: مجمع عمومی سازمان ملل متحد با ۱۳۸ رأی موافق، ۴۰ رأی ممتنع و ۹ رأی مخالف طرح رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین برای ارتقای جایگاه فلسطینیان از یک “نهاد ناظر” به “دولت ناظر غیرعضو” در این سازمان را تصویب کرد.

این طرح که روز پنج‌شنبه (۲۹ نوامبر/ ۹ آذر) در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک از ۱۳۸ رأی مثبت برخوردار شد توسط محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین پیشنهاد شده بود. نمایندگان ۱۹۳ کشور در رای‌گیری شرکت داشتند. ۹۷ رای برای تصویب این پیشنهاد الزامی بود.

۶۵ سال پیش درست در همین روز یعنی ۲۹ نوامبر سال ۱۹۴۷ میلادی سازمان ملل متحد قطعنامه‌ای را تصویب کرد که طی آن اراضی مورد نزاع بین فلسطینیان و یهودیان تقسیم شد. این طرح به طرح “تقسیم فلسطین” نیز معروف است.

یک سال پس از آن در سال ۱۹۴۸ کشور اسرائیل بر اساس مصوبه سازمان ملل تشکیل شد و رسما اعلام موجودیت کرد.

در نوامبر سال ۱۹۷۴ سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه‌ای حق “حاکمیت مستقل” فلسطینیان را به رسمیت شناخت. سازمان ملل همچنین در این تاریخ سازمان آزادیبخش فلسطین (PLO) را به عنوان نماینده فلسطینی‌ها و “نهاد ناظر” پذیرفت.

در قطعنامه ۳۲۳۶ این سازمان در سال ۱۹۷۴ حق فلسطینیان برای تعیین سرنوشت خود بدون دخالت خارجی و همچنین حق استقلال و حاکمیت ملی آنها نیز به رسمیت شناخته شد.

یاسر عرفات، رهبر پیشین سازمان آزادیبخش فلسطین در نوامبر ۱۹۸۸ در کنفرانسی در شهر الجزیره، پایتخت کشور الجزایر موجودیت دولت مستقل فلسطینی را در چارچوب مرزهای تعریف‌شده در سال ۱۹۶۷ اعلام کرد.

عرفات به عنوان رئیس موقت دولت فلسطینی معرفی شد. همچنین اعلام شد که سازمان آزادیبخش فلسطین حق موجودیت اسرائيل را به رسمیت می‌شناسد. این سازمان همچنین برای همزیستی مسالمت‌آمیز با اسرائيل اعلام آمادگی کرد.

در سپتامبر ۱۹۹۳ در جریان مذاکرات مخفیانه اسرائيل با نمایندگان سازمان آزادیبخش فلسطین در نروژ قراردادهای صلح اسلو تنظیم شد. این قراردادها سپس به امضای اسحاق رابین، نخست‌وزیر وقت اسرائيل و یاسر عرفات رسیدند. قراردادهای صلح اسلو شامل “بیانیه اصول تشکیلات خودگردان فلسطین” است.

در ماه مه ۱۹۹۴ پیمان “غزه ـ اریحا” امضا شد. طبق این پیمان، فلسطینیان برای نخستین بار از حق اداره مستقل امور خود در اریحا و قسمت‌های وسیعی از نوار غزه برخوردار شدند. در سال ۲۰۰۵ اسرائيل به طور کامل از نوار غزه خارج شد.

در سپتامبر ۱۹۹۵ پیمان “اسلو ـ بی” به امضای سازمان آزادیبخش فلسطین و اسرائيل رسید.

آغاز تلاش عباس برای تشکیل کشور مستقل

دو ماه بعد از درگذشت یاسر عرفات در ژانویه ۲۰۰۵ محمود عباس ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین را بر عهده گرفت و اعلام کرد، مذاکره با اسرائیل برای تأسیس کشور فلسطین را ادامه خواهد داد.

یک سال بعد در ژانویه سال ۲۰۰۶ سازمان تندرو و اسلام‌گرای حماس در انتخابات پارلمانی مناطق فلسطینی‌‌نشین به پیروزی رسید و از آن پس مبارزه ‌خونین با سازمان فتح و محمود عباس بر سر تصاحب قدرت آغاز شد.

از ژوئن ۲۰۰۷ حماس حاکمیت بر نوار غزه را بر عهده گرفت و کنترل کرانه باختری رود اردن بر عهده محمود عباس افتاد. مذاکراتی که بین این دو گروه رقیب فلسطینی بر سر تشکیل دولت وحدت ملی صورت گرفته تا کنون بی‌نتیجه مانده است.

در ژوئن سال ۲۰۰۹ بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل برای نخستین بار موافقت کشور خود با راه حل تشکیل کشور فلسطین در کنار اسرائیل را اعلام کرد.

در سپتامبر سال ۲۰۱۱ بود که محمود عباس در نیویورک خواستار پذیرش عضویت تشکیلات خودگردان فلسطین در سازمان ملل متحد شد. اسرائیل با این درخواست مخالفت کرد. آمریکا نیز تهدید کرد که در صورت پذیرفتن عضویت این تشکیلات در این سازمان آن را وتو خواهد کرد.

اما نزدیک به ۱۳۰ کشور عضو سازمان ملل متحد تا کنون موافقت خود را با این طرح اعلام کرده‌اند.

در اکتبر سال ۲۰۱۱ سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) تشکیلات خودگردان فلسطین را به عضویت کامل پذیرفت. ۱۴ کشور، از جمله اسرائيل، آمریکا و آلمان علیه آن رأی دادند.

در نوامبر همین سال درخواست عضویت کامل فلسطینیان در سازمان ملل متحد با مخالفت شورای امنیت روبرو شد. شورا اعلام کرد، آمریکا و دیگر کشورها خواستار آن هستند که ابتدا صلح با اسرائيل به وقوع بپیوندد.

در سپتامبر سال ۲۰۱۲ محمود عباس، رئيس سازمان تشکیلات خودگردان فلسطین به تلاشی دیگر دست زد و در مجمع عمومی سازمان ملل متحد خواستار بهبود موقعیت فلسطینیان و ارتقا از سطح “نهاد ناظر” به “دولت ناظر غیر عضو” در این سازمان شد.

تصویب چنین طرحی از نظر حقوق بین‌المللی به معنای به رسمیت شناختن غیر مستقیم فلسطین به عنوان یک کشور مستقل است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.