پنجشنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۸ - Thursday 18 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

شادمانی جهان از پیروزی باراک اوباما

پیروزی باراک اوباما بر میت رامنی با استقبال گرم بیش‌تر رهبران سیاسی جهان روبرو شد. واکنش بورس‌های سهام آمریکا، اروپا و آسیا نیز در برابر نتیجه انتخاب چهل و چهارمین رئیس‌جمهور آمریکا مثبت بود. / فرانسوا اولاند رئیس‌جمهور فرانسه در پیامی به اوباما نوشت: «انتخاب مجدد شما تصمیمی روشن برای یک آمریکای باز و همبسته است که در مورد چالش‌های کره ما به خودآگاهی رسیده است: صلح، اقتصاد و محیط زیست.»

iran-emrooz.net | Wed, 07.11.2012, 13:31

دویچه وله: پیروزی باراک اوباما بر میت رامنی با استقبال گرم بیش‌تر رهبران سیاسی جهان روبرو شد. واکنش بورس‌های سهام آمریکا، اروپا و آسیا نیز در برابر نتیجه انتخاب چهل و چهارمین رئیس‌جمهور آمریکا مثبت بود.

اعلام نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا و ابقای باراک اوباما در مقام ریاست‌جمهوری با واکنش مثبت بیشتر رهبران سیاسی جهان روبرو شد. حامد کرزای رئیس‌جمهور افغانستان، مانموهان سینگ نخست‌وزیر هند و دیوید کامرون نخست‌وزیر بریتانیا در شمار نخستین سیاستمدارانی بودند که پیروزی اوباما را به او تبریک گفتند و مثبت ارزیابی کردند.

آرزوهای کرزای، سینگ و کامرون

کرزای اظهار امیدواری کرد که با ادامه حضور اوباما در کاخ سفید، مناسبات میان کابل و واشنگتن نزدیک‌تر شود. وی در نخستین واکنش به پیروزی اوباما گفت: «مناسبات دوجانبه می‌تواند برپایه منافع مشترک توسعه یابد.» به‌رغم کمک‌های نظامی و مالی آمریکا به افغانستان، روابط دو کشور در یکی دو سال اخیر دستخوش چالش‌هائی بوده است.

مانموهان سینگ نخست‌وزیر هند پیروزی اوباما را به وی ببریک گفت و از او خواست که به تلاش برای صلح و ثبات در جهان ادامه دهد. وی در پیامی خطاب به اوباما نوشت:«ماموریت شما به شما این امکان را می‌دهد که همچنان هم برای خوشبختی مردم آمریکا و هم برای صلح و پیشرفت جهانی بکوشید.»

دیوید کامرون نخست‌وزیر بریتانیا بلافاصله پس از اعلام پیروزی اوباما در یک توئیت این پیروزی را به وی تبریک گفت. وی نوشت:«تبریک صمیمانه به دوستم باراک اومابا. برای ادامه همکاری خوشحالم.»

شادی سیاستمداران آلمان

در نخستین ساعات روز چهارشنبه (۷ نوامبر، ۱۷ آبان) اعلام پیروزی قطعی اوباما، در آلمان موجی از شادی برانگیخت. واکنش سیاستمداران آلمان نشان می‌دهد که آن‌ها اوباما را شریکی بهتر برای آلمان و اروپا می‌دانند.

هانس دیتریش گنشر وزیرخارجه پیشین آلمان که اکنون در جایگاه یک نظریه‌پرداز برجسته قرار دارد، در یک مصاحبه با شبکه تلویزیونی فونیکس پیروزی اوباما را نشانه خوبی برای نزدیکی آمریکا و اروپا دانست و گفت:«اوباما در اندیشه و سیاست‌خارجی بی‌تردید به ما نزدیک‌‌تر از یک رئیس‌جمهور ناشناخته آمریکائی است که در بیشتر افکار خود به افراد تی‌پارتی و محافظه‌کاران راست آمریکا نزدیک است.»

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان همزمان با تبریک پیروزی اوباما وی را به آلمان دعوت کرد. او در تلگراف تبریک خود نوشت: «باعث شادمانی من است که به زودی بار دیگر از شما به‌عنوان میهمان خود در آلمان استقبال کنم.» اوباما در سال ۲۰۰۹ به آلمان سفر کرد، اما تاکنون در برلین نبوده است.

مرکل نقش اوباما را در کمک به حل بحران مالی جهانی، ماموریت افغانستان و تنش اتمی ایران ستود و نوشت: «من به دیدارها و گفت‌وگوهایمان فوق‌العاده ارج می‌نهم.»

یوآخیم گاوک رئیس‌جمهور آلمان ضمن آرزوی موفقیت برای اوباما به نقش مشترک آلمان و آمریکا در بحران‌های جهانی اشاره کرد و گفت: «ما موظفیم مسئولیت برخورد با چالش‌ها و تهدیدهای جهانی برای آزادی، صلح، رفاه و محیط زیست را بپذیریم.»

فرانک والتر اشتاین‌مایر رئیس فراکسیون حزب سوسیال دموکرات در مجلس فدرال آلمان ضمن ابراز شادمانی از پیروزی اوباما از اروپائی‌ها خواست که برای تقویت همکاری‌های دو قاره بکوشند.

واکنش‌های مثبت در اروپا

فرانسوا اولاند رئیس‌جمهور فرانسه در پیامی به اوباما نوشت: «انتخاب مجدد شما تصمیمی روشن برای یک آمریکای باز و همبسته است که در مورد چالش‌های کره ما به خودآگاهی رسیده است: صلح، اقتصاد و محیط زیست.»

هرمن فون رومپای رئیس شورای اروپا در یک توئیت چنین اظهار نظر کرد:«از انتخاب مجدد رئیس‌جمهور اوباما بسیار خوشحالم.» وی در پیام مشترک خود با خوزه مانوئل باروسو رئیس‌ کمیسیون اروپا نیز تاکید کرد:«ایالات متحده آمریکا یک شریک کلیدی برای اتحادیه اروپا است و ما امیدواریم که همکاری‌هائی که در چهارسال گذشته با رئیس‌جمهور اوباما مستحکم شده است همچنان ادامه یابد تا مناسبات دوجانبه ما را همچنان تقویت کند و سرانجام به چالش‌های جهانی به ویژه در زمینه امنیت و اقتصاد پاسخ دهد.»

جان کلود یونکر رئیس کشورهای عضو حوزه یورو ابراز امیدواری کرد که رئیس‌جمهور آمریکا که در نخستین دوران ریاست‌جمهوری خود درگیر مهم‌ترین مسائل داخلی بوده است، در دوره دوم برای کشف مجدد “هویت اروپا” بکوشد.

رئیس پارلمان اروپا، دبیرکل ناتو، بنیامین نتان‌یاهو نخست‌وزیر اسرائيل، شورای ملی سوریه و رئیس‌جمهور کنیا دیگر شخصیت‌های سیاسی جهان بودند که در نخستین ساعات روز چهارشنبه به باراک اوباما تبریک گفتند و در پیام‌های جداگانه برای وی آرزوی موفقیت کردند.

واکنش مثبت بورس‌ها

پیروزی باراک اوباما بر بورس‌های آمریکا، اروپا و آسیا نیز تاثیر مثبت گذاشت. به‌گزارش خبرگزاری آلمان در وال‌استریت و بورس‌های اروپا و آسیا روز چهارشنبه شاخص‌های سهام اندکی تکان خورد. یک استراتژیست سرشناس اوراق سهام به خبرگزاری آلمان گفت:«نتیجه روشن انتخابات احساس امنیت ایجاد می‌کند و این احساس برای بورس‌ها خوب است. پیروزی اوباما برای بورس‌ها به معنای ادامه سیاست پولی فعلی بانک مرکزی است که بهره راهبردی را پائین نگه داشته است.»

کارشناسان بورس معتقدند با پیروزی اوباما قرارداد بن برنانکه رئیس بانک ‌فدرال آمریکا تا سال ۲۰۱۴ تمدید خواهد شد. آن‌ها بر این باور بودند که در صورت پیروزی میت رامنی، ریاست بانک مرکزی آمریکا به جان تایلور سپرده می‌شد و او قدم به قدم بهره راهبردی را بالا می‌برد.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.