">
چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۸ - Wednesday 24 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

همبستگی معلمان کالیفرنیا با معلمان ایران

به دنبال فعالیت‌های کمپین «صدای معلمان دربند باشیم» و انتشار گزارش‌های مستند از سوی کنشگران این کمپین به زبان‌های مختلف و برقراری تماس با فدراسیون معلمان ایالت کالیفرنیا، رییس این فدراسیون با ارسال نامه‌ای خطاب به خانم ایرینا بوکووا، مدیرکل نهاد آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) همبستگی کامل فدراسیون متبوع خویش را با کمپین و معلمان ایران اعلام کرد و خواستار اقدام یونسکو در احقاق حق آنها شد.

iran-emrooz.net | Mon, 08.10.2012, 14:02

در نامه ای خطاب به مدیر کل یونسکو
همبستگی معلمان کالیفرنیا با معلمان سخت کوش و شجاع ایران

به دنبال فعالیت های کمپین “صدای معلمان دربند باشیم” و انتشار گزارش‌های مستند از سوی کنشگران این کمپین به زبان‌های مختلف و برقراری تماس با فدراسیون معلمان ایالت کالیفرنیا، رییس این فدراسیون با ارسال نامه‌ای خطاب به خانم ایرینا بوکووا، مدیرکل نهاد آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) همبستگی کامل فدراسیون متبوع خویش را با کمپین و معلمان ایران اعلام کرد و خواستار اقدام یونسکو در احقاق حق آنها شد.

به گزارش کمپین “صدای معلمان دربند باشیم” در این نامه با اشاره به نمونه های سرکوب ، بازداشت و اعدام معلمان ایرانی و تلاش های سازمان های جهان در مخالفت و ممانعت از این سرکوب ها، نگرانی عمیق فدراسیون معلمان کالیفرنیا از کاربرد چنین خشونت هائی علیه حقوق مدنی و آزادی آکادمیک معلمان مدارس و اساتید دانشگاه ها در ایران ابراز شده است.

رییس فدراسیون معلمان کالیفرنیا در بخش دیگری از نامه ی خود خطاب به مدیر کل  یونسکو تاکید می کند: “همراه با سازمان جهانی آموزش، ما بر حمایت خود از معلمان ایران، می افزاییم و از دولت و دستگاه های قضائی و امنیتی ایران می خواهیم تا معلمان زندانی را فوراً آزاد نمایند.”

در پایان این نامه که رونوشت آن برای وزیر آموزش و پرورش ایران ارسال شد، با اشاره به صراحت قانون اساسی جمهوری اسلامی و کنوانسیون های بین المللی امضا شده توسط ایران از دولت خواسته شده تا هرچه زودتر احترام به حقوق اولیه معلمان و نمایندگان آنان را رعایت نماید.

پیش از این سازمان ها و تشکل های بین المللی، ایرانی و غیر ایرانی مختلف از جمله: “حامیان مادران پارک لاله” ( فرزنو ، لندن، اسلو، نورنبرگ، دورتموند)،کنشگران ملی- مذهبی خارج از کشور،کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، بنیاد برومند، اتحاد برای پیشبرد سکولار دموکراسی در ایران، کانون حقوق بشری ایران آزا، کنفدراسیون سراسری کار درایتالیا(CGIL) ، فدراسیون کارکنان دانش ایتالیا (FLC)،ستاد همایش ها در گوتنبرگ سوئد، سازمان دیده بان حقوق بشر و معلمان بدون مرز با صدور اطلاعیه و ارسال نامه به دبیرکل سازمان جهانی آموزش  و سازمان یونسکو از معلمان دربند ایرانی و معلمان محکوم به اعدام حمایت کرده و خواستار آزادی فوری آنها شدند.

احمد شهید گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل نیز درگفتگو با برنامه ی افق صدای آمریکا در واکنش به تلاش های کمپین ” صدای معلمان دربند باشیم” نسبت به مساله معلمان زندانی و اعدامی و عدم امکان فعالیت اتحادیه های معلمان در ایران به شدت اعتراض کرده و خواستار  پاسخگویی مقامات ایرانی در این زمینه شد.

در آستانه ی روز جهانی معلم در دو بیانیه ی جداگانه نزدیک به 500 کنشگر سیاسی، اجتماعی مدنی، حقوق زنان و... اعلام پشتیبانی خود را منتشر کردند و بیش از 320 نفر  به کمپین ” صدای معلمان دربند باشیم” پیوستند .
پیش بینی می شود با انعکاس اخبار و گزارش های کمپین و مکاتبات صورت گرفته نهاد ها و گروه های مختلف در سراسر جهان پشتیبانی خود را از معلمان دربند ایران اعلام کنند و روند پیوستن به کمپین در آینده نیز ادامه پیدا کند.

به استناد بازخوردهای ایجاد شده  کمپین” صدای معلمان دربند باشیم” برنامه های خود را با جدیت دنبال و گزارش های آن را منعکس خواهد کرد.

“صدای معلمان دربند باشیم”


پنجم ماه اکتبر 2012

خانم ایرینا بوکووا، مدیر کل نهاد آموزشی،  علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو)

خانم بوکووای عزیز،
از طرف فدراسیون معلمان کالیفرنیا و در کنار جشن روز جهانی معلم (پنجم اکتبر)، مایل ایم تا همبستگی خود را با معلمان سخت کوش و شجاع ایران، که هستی خود را وقف آموزش فرزندان ایران کرده اند، ابراز نمائیم.
طبق قرار  یونسکو، روز جهانی معلم، در همه کشورها، نماد مهمی است از ارج گزاری ، آگاه سازی  و قدردانی  نسبت به سهم حیاتی ای که معلمان در زمینه آموزش و پرورش و توسعه هر کشوری بر عهده دارند. حال آن که بسیاری از معلمین ایرانی، به جای قدردانی از زحماتشان، از فشارهای اقتصادی و سرکوب های سیاسی – اجتماعی ی حقوق مدنی شان در رنج اند.
گزارش های سازمان های مستقل حقوق بشری حاکی از سخت گیری های رو به تزاید علیه کانون های صنفی معلمان، نقض آزادی آکادمیک، آزار و اذیت های گسترده، انفصال از کار و بازداشت معلمان است ، معلمینی که مرتکب هیچ جرمی نشده اند جز آنکه  به طرح مشکلات و خواسته های مشروع و قانونی خود  از طریق  فعالیت های خشونت پرهیز مدنی، اقدام کرده اند. یک مورد قابل ملاحظه، فرزاد کمانگر، معلم ایرانی 32 ساله از منطقه کامیاران است که در تاریخ ماه می 2010، اعدام شد. طبق گزارشی جدید*، سه معلم در انتظار مرگ و رویاروئی با اعدامی قریب الوقوع اند. سازمان جهانی آموزش، تمام کوشش خود را بکار می گیرد تا این اعدام ها را متوقف نماید.
در این روز جهانی همبستگی میان معلمان (پنجم اکتبر 2012)، ما نگرانی عمیق خود را از کاربرد چنین خشونت هائی علیه حقوق مدنی و آزادی آکادمیک معلمان مدارس و اساتید  دانشگاه ها در ایران ابراز می داریم.
همراه با سازمان جهانی آموزش، ما بر حمایت خود از معلمان ایران، می افزائیم و از دولت و دستگاه های قضائی و امنیتی ایران می خواهیم تا معلمان زندانی را فوراً آزاد نمایند.
علاوه بر آن، ما بطور عاجل از دولت ایران می خواهیم آزار و اذیت و پیگرد قانونی معلمانی که آزادی بیان و حقوق اولیه بشری و مدنی خود را در تجمع و تشکلات مدنی بکار می برند، خودداری نماید.
بدین وسیله ما پشتیبانی کامل خود را از طرح های بین المللی در حمایت از معلمان ایرانی که به ابتکار و پیشگامی  فعالان حقوق بشر، مانند دکتر شیرین عبادی، برنده جایزه صلح نوبل ، صورت میگیرند اعلام  می کنیم.
ما از دولت ایران می خواهیم تا هرچه زودتر احترام به حقوق اولیه معلمان و نمایندگان آنان را که به وضوح در قانون اساسی جمهوری اسلامی مندرج و از پشتیبانی کنوانسیون های بین المللی که دولت جمهوری اسلامی ایران نیز از امضا کنندگان آنها بوده، را رعایت نماید.

Joshua Pechthalt
President, California Federation of Teachers
JP: rp opeiu537 afl-cio
Cc Ministry of Education of the Islamic Republic of Iran
———-

Ms. Irina Bokova,
Director-General of the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO)
Dear Ms. Bokova,
October 5, 2012

On behalf of the California Federation of Teachers and in celebration of the World Teachers’ Day (October 5), we would like to express our solidarity with the hard-working, dedicated, and courageous teachers of Iran. According to UNESCO, World Teachers’ Day represents a significant token of the awareness, understanding and appreciation displayed for the vital contribution that teachers make to education and development of all countries. Many Iranian teachers, however, are suffering from increasing economic hardship and socio-political repression of their civil rights instead of being appreciated. Independent human rights organizations have been reporting on the increasing crackdown on teachers unions, violation of academic freedom, and widespread harassment, layoff, and detention of teachers who have committed no crimes other than engaging in non-violent civil activism over their issues of concern, legitimate and legal demands. One case in point is Farzad Kamangar, a 32-year-old Iranian teacher from Kamyaran, who was executed in May 2010. According to a more recent report (*) three teachers have been placed on death row and face imminent execution. The Education International Organization (EI) has begun its effort to stop these executions.

On this day of international solidarity among teachers (October 5, 2012), we express our concern about such violation of civil rights and academic freedom of teachers and professors in Iran. Along with the EI, we rise in support of the Iranian teachers and call upon the Iranian government, its judiciary and security apparatus to release the imprisoned teachers immediately. Further, we call upon the Iranian government to stop persecution and prosecution of teachers who exercise their basic human and civil rights of assembly and association. We hereby give our full support to the international initiatives in support of Iranian teachers spearheaded by human rights activists such as Nobel Peace Laureate, Dr. Shirin Ebadi. We urge the Iranian government to honor the basic rights of teachers and their representatives which are clearly enshrined in the Constitution of the Islamic Republic and supported by various international conventions to which the government of the Islamic Republic of Iran has been a signatory.

Sincerely,
Joshua Pechthalt
President, California Federation of Teachers
JP: rp opeiu537 afl-cio
Cc Ministry of Education of the Islamic Republic of Iran
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.