سه شنبه ۶ فروردين ۱۳۹۸ - Tuesday 26 March 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

تجلیل محمد مرسی از انور سادات

محمد مرسی، رییس‌جمهور مصر در مراسم ویژه‌ای به انور سادات‌ نشان افتخار داد. انور سادات رییس جمهور مصر پس از امضای پیمان صلح با اسرائیل در دهه ۸۰ توسط خالد استانبولی، یک نظامی اسلام‌گرای تندرو به قتل رسید. جهان سادات، همسر انورسادات از محمد مرسی به دلیل این تصمیم قدردانی کرد. وی به تلویزیون دولتی مصر گفت: «من از آقای مرسی برای توجه‌ ویژه‌اش به انور سادات تشکر می‌کنم. این اولین بار است که در سی سال اخیر شاهد چنین برخورد شایسته‌ای هستیم.»

iran-emrooz.net | Fri, 05.10.2012, 21:54

دویچه وله: محمد مرسی، رییس‌جمهور مصر در مراسم ویژه‌ای به انور سادات‌ نشان افتخار داد. انور سادات رییس جمهور مصر پس از امضای پیمان صلح با اسرائیل در دهه ۸۰ توسط خالد استانبولی، یک نظامی اسلام‌گرای تندرو به قتل رسید.

به گزارش خبرگزاری دولتی مصر محمد مرسی، رییس‌جمهور مصر در مراسم ویژه‌ای برای قدردانی از نقش انور سادات در جنگ اعراب و اسرائیل در سال ۱۹۷۳ در کاخ ریاست جمهوری مصر نشان‌های دولتی “گردنبند نیل” و “ستاره شرف” را به خانواده‌ی وی اعطا کرد.

جهان سادات، همسر انورسادات از محمد مرسی به دلیل این تصمیم قدردانی کرد. وی به تلویزیون دولتی مصر گفت: «من از آقای مرسی برای توجه‌ ویژه‌اش به انور سادات تشکر می‌کنم. این اولین بار است که در سی سال اخیر شاهد چنین برخورد شایسته‌ای هستیم.»

جنگ اکتبر ۱۹۷۳ به جنگ چهارم ارتش‌های عربی با اسرائیل گفته می‌شود. این جنگ با هدف پس گرفتن صحرای سینا  و ارتفاعات جولان سوریه آغاز شد اما در نهایت سرانجامی برای اعراب نداشت. 

انور سادات پس از جنگ اکتبر ۱۹۷۳ با اسرائیل معاهده صلح معروف به کمپ دیوید را امضا کرد و این کشور را به رسمیت شناخت. بر اساس این توافقنامه، صحرای سینا به مصر بازگردانده شد.

قتل انور سادات و موضوع حکومت ایران

ایران پس از برقراری رابطه میان مصر و اسرائیل در سال ۱۹۸۰مناسبات خود را با این کشور قطع کرد. گرچه به نظر می‌رسد حمایت‌های انور سادات، رییس جمهور وقت مصر از آخرین شاه ایران و اظهارات تند وی علیه آیت‌الله خمینی در این تصمیم بی‌تاثیر نبود.

سادات در روز ششم اکتبر ۱۹۸۱ توسط خالد اسلامبولی ترور شد که از جمله مخالفان اسلامگرای داخلی در اعتراض به پیمان کمپ ‌دیوید بود. حکومت ایران از قاتل انورسادات به عنوان شهید یاد می‌کند و یکی از خیابان‌های مرکزی شهر تهران را نیز به نام او نامگذاری کرده است.

پست جمهوری اسلامی ایران نیز تمبر یادبودی با تصویر خالد اسلامبولی  برای تقدیر از وی منتشر کرد. در این تمبر از ترور انورسادات به عنوان “اعدام انقلابی” نام برده شده است.

در سال ۱۳۸۷نیز  فیلم مستندی به نام “اعدام فرعون” از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد. انور سادات، رییس جمهور ففید مصر، در این فیلم  به‌خاطر آشتی با اسرائیل یک “خائن” معرفی شده است.

دولت مصر به پخش این فیلم شدیدا اعتراض کرد و دفتر شبکه عربی “العالم” متعلق به صدا و سیمای جمهوری اسلامی  در قاهره را پلمپ کرد. هم‌چنین مسابقه دوستانه میان تیم ملی فوتبال ایران و تیم ملی فوتبال مصر نیز از سوی مصری‌ها لغو شد.

دانشگاه الازهر یکی از مراکز مهم اهل تسنن نیز خواستار سوزاندن این فیلم شد. در همین حال،  مقامات وقت مصر از ساخت فیلمی مستند به نام “خمینی امام خون” خبر دادند.

امید ‌ایران به عادی سازی روابط با مصر

در سال‌های اخیر تلاش‌های زیادی برای ترمیم و ارتقای رابطه ایران و مصر صورت گرفته  که به علت عدم تمایل طرف مصری و همچنین مخالفت تندرو‌ها در ایران ناکام مانده‌اند.

پس از سقوط حسنی مبارک و پیروزی اسلامگرایان در مصر، حکومت ایران امیدوار بود که روند بهبود روابط سرعت گیرد. اما به نظر می‌رسد محمد مرسی نیز رویه‌ای محافظه‌کارانه در قبال نزدیکی به ایران اتخاذ کرده باشد.

از سوی دیگر، مرسی سیاست نزدیکی به عربستان سعودی و قطر را در پیش گرفته است. شاید به همین دلیل محمدحسین صفارهرندی از وزیران سابق دولت احمدی‌نژاد و نزدیکان رهبر جمهوری اسلامی معتقد است محمد مرسی به مهدی بازرگان و اعضای نهضت آزادی در ایران شباهت دارد.

صفار هرندی چندی پیش در جمع دانشجویان تصریح کرد: «کسانی که فکر می‌کنند مرسی مثل شهید رجایی است در اشتباهند. مرسی اسلامگرایی در چارچوب اخوان‌المسلمین است، اگرچه متدین و متشرع است ولی تربیت شده فرهنگی بوده که در زندگی مسالمت‌آمیز با فرهنگ غربی و لیبرال عجین شده است.»
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.