چهارشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۸ - Wednesday 17 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

زیباکلام: اوضاع کشور در دوره جنگ بهتر از این بود

حتی در اوج جنگ تحمیلی هم با چنین شرایط بد اقتصادی مواجه نبوده‌ایم و در آن شرایط هم می‌توانستیم نفت خود را به سایر کشورها صادر کنیم و با همه قوا در برابر رژیم عراق بایستیم و شاهد چنین شرایط آشفته‌ای نباشیم. متاسفانه امروزه فقط با بحران اقتصادی مواجه نیستیم بلکه با بحران در حوزه بین المللی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی روبرو شده‌ایم. سیاست خارجی غلط دولت نهم و دهم عامل تنگنای اقتصادی و سیاسی است.

iran-emrooz.net | Wed, 03.10.2012, 9:25

قانون- عضو هیات علمی دانشگاه تهران با تحلیلی از شرایط بد اقتصادی کشور و نابسامانی در حوزه ارزی گفت که وضعیت پیش آمده ضعف و ندانم کاری و بی مسئولیتی سه قوه را به خوبی نشان می دهد چرا که طی این مدت قادر به کنترل بازار اقتصادی و افزایش قیمت‌های غیر مرسوم در حیطه ارز نشده‌ و از حل و فصل این مشکل عاجز مانده‌اند.

صادق زیبا کلام در گفت‌وگو با  قانون، با انتقاد از نوسانات قیمت ارز  یادآور شد: جهش بی سابقه قیمت ارز در جامعه از نظر روانی تبعات منفی زیادی دارد و اثرات مخرب آن در کوتاه مدت بسیار زیاد است و باعث فلج شدن اقتصاد کشور می شود و در خرید و فروش کالاهای مختلف اثرات منفی زیادی دارد.

در کشور ما مردم حق  اعتراض ندارند

این تحلیلگر موضوعات سیاسی تاکید کرد که وضعیت پیش آمده ضعف و ندانم کاری و بی مسئولیتی سه قوه را به خوبی نشان می دهد چرا که طی این مدت قادر به کنترل بازار اقتصادی و افزایش قیمت‌های غیر مرسوم در حیطه ارز نشده اند و از حل و فصل این مشکل عاجز مانده‌اند.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه برخی کشورهای غربی و اروپایی نیز با مشکلات اقتصادی مواجه هستند این  شرایط مدیریتی در ایران، قابل مقایسه با نوع مدیریت در آن کشورها نیست تاکید کرد: کشورهایی مثل پرتغال، اسپانیا، یونان و لهستان با بحران اقتصادی مواجه شده‌اند ولی به هیچ وجه شرایط این کشورها شبیه به شرایط ایران نیست چرا که در این کشورها به مردم اجازه اعتراض و راهپیمایی و انتقاد از سیاست‌های غلط مسئولان دولتی داده می شود در حالی که در کشور ما مردم حق هیچ گونه اعتراض و اظهار نظری ندارند.

بخش‌هایی از حاکمیت در حال انتقام گیری از یکدیگرند

این تحلیلگر سیاسی یادآور شد: اینطور که به نظر می رسد بخش‌هایی از نظام اجرایی یا حاکمیت در حال انتقام گیری و تسویه حساب سیاسی از یکدیگرند و شاهدیم از درون جبهه اصولگرا برخی افراد رسماً دولت را متهم می کنند که قصداَ اجازه داده اقتصاد کشور بحرانی شود.

وی خاطر نشان کرد: دیدگاه دیگری که در خصوص شرایط اقتصادی وجود دارد نظر شخص الیاس نادران نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی است که مقصر نابسامانی‌های اقتصادی را دولت و شخص احمدی نژاد می داند و با این اظهارات قصد دارد همه مسئولیت این شرایط را به گردن شخص احمدی نژاد بیندازد.

زیبا کلام سومین دیدگاه را مربوط به دیدگاه افراد تندرو و رادیکال در جریان اصولگرا دانست و افزود: تندروها و افراد رادیکال سعی دارند مسئولیت همه مشکلات اقتصادی کشور را به گردن آمریکا و اسرائیل بیندازند و با این اتهامات از مجلس و دولت رفع مسئولیت می کنند در صورتی که کشورهای اروپایی گرفتار شده در بحران اقتصادی، هیچ یک از نیروهای خارجی را در مشکلات اقتصادی مقصر نمی دانند.

وی در پاسخ به اینکه؛ آیا کشور تاکنون با چنین بحران اقتصادی مواجه بوده است؟ ادامه داد: تا جایی که می‌دانم حتی در اوج جنگ تحمیلی هم با چنین شرایط بد اقتصادی مواجه نبوده‌ایم و اوضاع کشور در دوره جنگ بهتر از این بود .در آن شرایط هم می توانستیم نفت خود را به سایر کشورها صادر کنیم و با همه قوا در برابر رژیم عراق بایستیم و شاهد چنین شرایط آشفته‌ای نباشیم.

این تحلیلگر سیاسی افزود: متاسفانه امروزه فقط با بحران اقتصادی مواجه نیستیم بلکه با بحران در حوزه بین المللی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی روبرو شده‌ایم.

مردم جامعه گرفتار حس حقارت و بغض و کینه شده‌اند

زیبا کلام تاکید کرد که کشور دچار حس حقارت، بغض و کینه نسبت به یکدیگر شده است و حتی در زمانی که کشور با انبوه ترورها مواجه بود، با این حجم بغض عظیم از بغض و کینه مردم نسبت به یکدیگر مواجه نبودیم  و این ساده انگاری است که نادران و دوستانش همه مسئولیت شرایط بحرانی کشور را به دوش احمدی نژاد بیندازند.

وی با اشاره به اظهارات اخیر الیاس نادران،  گفت: با اظهارات نادران موافق نیستم چرا که سعی دارد همه بار مسئولیت را به گردن قوه مجریه بیندازد و از این موضوع غافل است که کشور درگیر تحریم‌هاست و در حال حاضر صادرات نفتی ما به نیمی از صادرات گذشته خود رسیده است.

این فعال سیاسی ، با انتقاد شدید از نادران گفت که نادران نمی‌خواهد قبول کند که در آشفتگی بازار اقتصادی، تحریم‌ها هم اثر گذار بوده است ضمن اینکه شعارهایی که درباره اقتصاد مقاومتی برای مردم سر می داد را خودش باور کرده است.

سیاست خارجی غلط دولت نهم و دهم عامل تنگنای اقتصادی و سیاسی است

وی سیاست خارجی دولت نهم و دهم را مورد انتقاد قرار داد و تصریح کرد: سیاست خارجی که نادران و همفکران اصولگرایش طی دولت نهم و دهم اجرا کرده اند باعث به وجود آمدن مشکلات اقتصادی و تحریم‌ها شده است و سیاست خارجی که آقایان طی سال 84 تاکنون در پیش گرفته اند، باعث موضع گیری جامعه بین المللی علیه ایران شده است بنابراین اینگونه اظهار نظرات، فرار از جلو است.

عضو هیات علمی دانشگاه تهران با اشاره به اینکه احمدی نژاد کسی است که نادران و همفکرانش زیرعلم وی سینه می زدنند و همه کارهایش را تایید می کردند، حالا چه شده که اصولگرایان تغییر موضع داده و همه گناهان را به گرن وی می اندازند؟!

زیباکلام یادآورشد: درست است که سیاست و رفتارهای احمدی نژاد معقول، پخته و سنجیده نبوده است ولی درست نیست که سایر قوا همه مسئولیت مشکلات به وجود آمده را به گردن وی بیندازند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.