">
سه شنبه ۱ مرداد ۱۳۹۸ - Tuesday 23 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

قطع دسترسی به سرویس‌های گوگل در ایران

مسئولان دولتی در تصمیمی ناگهانی دست به فیلترینگ اکثر سرویس‌های گوگل زده‌اند و کاربران اینترنتی شبکه‌های اجتماعی مجازی از تمامی شهرهای بزرگ کشور و برخی شهرهای کوچک، گزارش داده‌اند که دسترسی آنها به سرویس‌هایی همچون موتور جست‌وجوی گوگل، سرویس ایمیل گوگل (جی میل)، گوگل پلاس و تمامی زیرمجموعه‌های گوگل که نیاز به استفاده از پروتکل امن SSL دارند، مسدود شده است.

iran-emrooz.net | Sun, 23.09.2012, 20:04

بر اساس گزارش‌های موجود، تعدادی از سرویس‌های گوگل برای کاربران ایرانی فیلتر شده است.

به گزارش کلمه، مسئولان دولتی در تصمیمی ناگهانی دست به فیلترینگ اکثر سرویس های گوگل زده‌اند و کاربران اینترنتی شبکه های اجتماعی مجازی از تمامی شهرهای بزرگ کشور و برخی شهرهای کوچک، گزارش داده اند که دسترسی آنها به سرویس هایی همچون موتور جست و جوی گوگل، سرویس ایمیل گوگل (جی میل)، گوگل پلاس و تمامی زیرمجموعه‌های گوگل که نیاز به استفاده از پروتکل امن SSL دارند، مسدود شده است.

در عین حال به مانند موج های قبلی فیلترینگ، این بار هم روند مسدود شدن گوگل، جی میل و سرویس های دیگر به شکلی نامنظم انجام شده و در حالی که بسیاری از کاربران می گویند با IP ایرانی دسترسی به گوگل و جی میل ندارند و باید از فیلترشکن استفاده کنند، برخی از کاربران هم می گویند هنوز دسترسی آنها به همه یا برخی از این سرویس ها مسدود نشده است.

امشب بخش خبری بیست و سی در شبکه دو سیما از قول خرم آبادی دبیر کارگروهی که مسئولیت فیلترینگ سایت های اینترنتی را برعهده دارد، گزارش داد که به علت انتشار بخشی از فیلم توهین آمیز درباره پیامبر اسلام در سایت یوتیوب و از آنجا که این سایت به گوگل وابسته است، تصمیم بر این شده که گوگل و جی میل فیلتر شوند. وی همچنین ادعا کرده که این تصمیم به خاطر «درخواست های مکرر مردمی» گرفته شده است!

این در حالی است که سایت یوتیوب از سالها قبل در ایران فیلتر است و به اذعان کارشناسان، مسدود شدن دسترسی کاربران ایرانی به سرویس های جست و جو و ایمیل گوگل، موجب بروز مشکلات گسترده برای ایرانیان خواهد شد و هیچ ضرری برای شرکت گوگل نخواهد داشت.

از این رو می توان احتمال داد که فیلترینگ ناگهانی گوگل و جی میل، با طرح شبکه ملی اطلاعات یا همان اینترانت ملی مرتبط باشد که دولت اعلام کرده در همین روزها افتتاح خواهد شد.

بسیاری از کاربران نگران بودند که راه اندازی این پروژه، به معنای اختلال در دسترسی کاربران ایرانی به اینترنت باشد. اما مسئولان دولتی این موضوع را به شدت تکذیب کرده بودند. حال به نظر می رسد دولت باز هم با بی صداقتی برخورد کرده و این احتمال وجود دارد که فیلتر شدن گوگل و جی میل مقدمه‌ی اختلالات گسترده تر در دسترسی ایرانیان به اینترنت باشد.

در عین حال، این تغییر مهم در فیلترینگ، این نتیجه‌ی قهری و طبیعی را به دنبال خواهد داشت که تعداد به مراتب بیشتری از کاربران اینترنتی نیازمند استفاده از فیلترشکن باشند و بدین ترتیب فصل جدیدی در دور زدن گسترده‌ی فیلترها از سوی کاربران اینترنت رقم بخورد.

به گزارش سایت «بازتاب» عبدالصمد خرم آبادی از اعضای کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در گفتگو با خبرنگار وبگردی 20,30 از فیلتر شدن سایت گوگل و جی میل تا ساعتی دیگر خبر داد.

خرم آبادی در توضیح خبر فوق گفت: به دلیل درخواست‌های مکرر مردمی، سایت گوگل و جی میل تا ساعتی دیگر در سراسر کشور فیلتر می‌شوند. وی توضیح نداد این مردم چه کسانی بوده‌اند.

وی در خصوص مدت زمان فیلتر این سایت نیز گفت: گوگل و جی میل تا اطلاع ثانوی در سراسر کشور فیلتر خواهند بود.

سایت باشگاه خبرنگاران فیلترینگ گوگل را با انتشار فیلم «بی‌گناهی مسلمانان» در یوتیوب و ارتباط یوتیوب با گوگل توجیه کرده است. سایت باشگاه خبرنگاران ادها کرده: «اقدام سایت گوگل در انتشار فیلم موهن علیه پیامبر اعظم در روزهای گذشته و اصرار این سایت به سیاست آمریکایی در عدم برداشتن این فیلم سبب شده تا اعتراضات گسترده‌ای نسبت به این فیلم صورت بگیرد و در نهایت با درخواست‌های مکرر مردم مسلمان ایران، دسترسی به این سایت در سراسر کشور تا اطلاع ثانوی مسدود شود».

این در حالی است که سایت یوتیوب این فیلم موهن را منتشر کرده که سالهاست در ایران فیلتر است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.