دوشنبه ۴ شهريور ۱۳۹۸ - Monday 26 August 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

سفیر و سه دیپلمات آمریکا در بنغازی کشته شدند

در پی انتشار فیلمی ضد اسلامی از سوی یک کشیش آمریکایی اهل فلوریدا، معترضان به این فیلم در شهر بنغازی لیبی سه‌شنبه شب سفارت آمریکا در این شهر را هدف راکت قرار دادند. در جریان این حمله، سفیر‌ آمریکا و سه تن دیگر از کارکنان سفارت به قتل رسیدند. در مصر نیز حدود دو هزار نفر از دیوارهای سفارتخانه آمریکا در قاهره بالا رفته و پرچم آمریکا را آتش زده و پاره کردند.

iran-emrooz.net | Wed, 12.09.2012, 12:13

رادیوفردا: در پی انتشار فیلمی ضد اسلامی از سوی یک کشیش آمریکایی اهل فلوریدا، معترضان به این فیلم در شهر بنغازی لیبی سه‌شنبه شب سفارت آمریکا در این شهر را هدف راکت قرار دادند. در جریان این حمله، سفیر‌ آمریکا و سه تن دیگر از کارکنان سفارت به قتل رسیدند.

خبرگزاری رویترز با درج این خبر همچنین خبر داد که روز سه‌شنبه ۲۱ شهریور «حدود دو هزار نفر» از معترضان به این فیلم در مصر نیز از دیوارهای سفارتخانه آمریکا در قاهره بالا رفته و پرچم آمریکا را آتش زده و پاره کردند.

مقام‌های لیبیایی می‌گویند که پس از حمله معترضان به ساختمان کنسولگری آمریکا در بنغازی، کریستوفر استیونس، سفیر آمریکا در لیبی، که راهی مکانی امن‌تر بود در راه هدف راکت شبه‌نظامیان معترض قرار گرفته و در این حمله که به اتوموبیل او صورت گرفت وی و سه تن دیگر از کارکنان سفارت جان خود را از دست داده‌اند.

دیگر گزارش‌ها حاکی است در محل سفارت آمریکا در بنغازی «درگیری شدیدی» میان معترضان مسلح و نیروهای دولتی جریان داشته‌ است و در همین حال، مصطفی ابوشاقور، معاون نخست‌وزیر لیبی، قتل سفیر آمریکا را محکوم کرده و آن را «عملی ناجوانمردانه» توصیف کرده‌ است.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا، شامگاه سه‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای مرگ «یک دیپلمات آمریکایی» در لیبی را تأیید کرد و با محکوم کردن حمله به کنسولگری آمریکا در بنغازی گفت که هم‌اینک نیروهای دولتی لیبی در حال تلاش برای برقراری دوباره امنیت این کنسولگری هستند.

خانم کلینتون در واکنش به این رویداد گفت: «برخی کوشیده‌اند تا این رفتار شنیع را به عنوان پاسخی به محتویات تحریک‌آمیزی که روی اینترنت منتشر شده توجیه کنند.»

وی افزود: «ایالات متحده هرگونه تلاش بین‌المللی به منظور تحقیر باورهای دینی دیگران را تأسف‌انگیز می‌داند، اما بگذارید به صراحت بگویم: چنین اعمال خشونت‌آمیزی به هیچ وجه توجیه‌پذیر نیست.»

«فیلمی طنزگونه»

فیلم مذکور از سوی تری جونز، کشیش ضد اسلام اهل فلوریدای آمریکا، منتشر شده که اعلام کرده‌ است انتشار این فیلم که «در آن محمد، پیامبر اسلام، به طرزی طنزگونه ترسیم شده» را به مناسبت سالگرد حملات یازده سپتامبر صورت گرفته است.

در این فیلم دوساعته، محمد، پیامبر اسلام، فردی ترسیم شده‌ است که «گناهان بسیاری مرتکب می‌شود و ازجمله سوءاستفاده جنسی از کودکان را مجاز می‌شمرد».

رسانه‌های آمریکایی ازجمله «وال‌ استریت جورنال» گزارش دادند که «سَم باسیل»، نویسنده و کارگردان این فیلم، که «معصومیت مسلمانان» نام دارد یک یهودی آمریکایی اهل کالیفرنیا و شاغل در بخش مستغلات است، اما پخش و توزیع فیلم را تری جونز برعهده دارد.

سم باسیل که هم‌اینک در مخفیگاه به‌ سر می‌برد به «وال‌ استریت جورنال» گفته‌ است که «بیش از ۱۰۰ یهودی با اعطای ۵ میلیون دلار» در تأمین مالی این فیلم کمک کرده‌اند و این فیلم با شرکت ۶۰ هنرپیشه و ۴۵ نفر پشت صحنه در سه ماه ساخته شده‌ است.

به گفته «سم باسیل»، این فیلم تاکنون تنها یک بار اکران شده که اوایل سال جاری در سالنی تقریباً خالی در هالیوود بوده است.

تری جونز، کشیش کلیسای گِینزویل فلوریدا، که شبکه خبری سی‌ان‌ان در وب‌سایت خود او را کشیشی «جویای نام» توصیف می‌کند پیشتر در اردیبهشت‌ماه امسال قرآن و تصویری از محمد، پیامبر اسلام، را آتش زده بود.

وزارت خارجه ایالات متحده نیز در پاسخ این عمل را محکوم کرده و اعلام کرد که «این یک عمل فردی است و به هیچ وجه نمایانگر ارزش‌های مردم آمریکا یا دولت ایالات متحده نیست».

تری جونز روز ۲۰ مارس ۲۰۱۱ نیز یک نسخه از قرآن را در کلیسای خود به آتش کشید که این اقدام تظاهرات گسترده‌ای را در افغانستان به دنبال داشت که طی آن ده‌ها تن کشته و زخمی شدند.

اوباما محکوم کرد

باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، روز چهارشنبه، ۲۲ شهریورماه، در بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن قتل چهار آمریکایی در جریان اعتراضات روز گذشته در لیبی، از صدور دستوری برای افزایش اقدامات امنیتی با هدف حفظ جان دیپلمات‌های آمریکایی در این کشور خبر داد.

در پی انتشار فیلمی ضد اسلامی از سوی یک کشیش آمریکایی اهل فلوریدا، معترضان به این فیلم در شهر بنغازی لیبی سه‌شنبه شب سفارت آمریکا در این شهر را هدف راکت قرار دادند. در جریان این حمله، سفیر‌ آمریکا و سه تن دیگر از کارکنان سفارت به قتل رسیدند.

مقام‌های لیبیایی می‌گویند که پس از حمله معترضان به ساختمان کنسولگری آمریکا در بنغازی، کریستوفر استیونز، سفیر آمریکا در لیبی، که راهی مکانی امن‌تر بود در راه هدف راکت شبه‌نظامیان معترض قرار گرفته و در این حمله که به اتوموبیل او صورت گرفت وی و سه تن دیگر از کارکنان سفارت جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در واکنش به این حادثه، باراک اوباما حمله به کارکنان سفارت آمریکا در شهر بنغازی را شدیدا محکوم کرد و آن را «حمله‌ای گستاخانه» خواند.

آقای اوباما در ادامه افزود: «از دولت خود خواسته‌ام تمام منابع لازم برای حفظ امنیت کارکنان ما در لیبی را تامین کرده و همچنین امنیت پست‌های دیپلماتیک ما [آمریکا] در سراسر جهان را افزایش دهد.»

علاوه بر کریس استیونز،‌ سفیر آمریکا در لیبی، شان اسمیت، دیگر کارمند سفارت، نیز در بیانیه هیلاری کلینتون از جمله قربانیان حمله به سفارت آمریکا در بنغازی معرفی شده است.

خبرگزاری رویترز می‌گوید که دولت آمریکا هنوز نام دو قربانی آمریکایی دیگر این حمله را اعلام نکرده است.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا، شامگاه سه‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای مرگ «یک دیپلمات آمریکایی» در لیبی را تأیید کرد و با محکوم کردن حمله به کنسولگری آمریکا در بنغازی گفت که هم‌اینک نیروهای دولتی لیبی در حال تلاش برای برقراری دوباره امنیت این کنسولگری هستند.

نسخه‌ای ۱۳ دقیقه‌ای از فیلمی که باعث این بلوا شده و تاکنون جان دست‌کم چهار تن را گرفته است با عنوان «معصومیت مسلمانان» توسط تری جونز، کشیش ساکن فلوریدا، در شبکه یوتیوب قرار گرفته است، همان کشیشی که در اردیبهشت‌ماه سال جاری نیز یک قرآن و تصویر محمد، پیامبر اسلام، را به آتش کشید.

در این فیلم دوساعته، محمد، پیامبر اسلام، فردی ترسیم شده‌ است که «گناهان بسیاری مرتکب می‌شود و ازجمله سوءاستفاده جنسی از کودکان را مجاز می‌شمرد».

یک حمله برنامه‌ریزی‌شده؟

برخی از مقامات آمریکایی می گویند حمله به کنسولگری آمریکا در شهر بنغازی لیبی ممکن است یک حمله تروریستی از پیش برنامه ریزی شده در سالگرد حملات یازدهم سپتامبر باشد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس دولت باراک اوباما در حال بررسی درباره احتمال این موضوع است.

یک مقام اطلاعاتی به شرط ناشناس ماندن، به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است: «حمله به کنسولگری آمریکا در بنغازی بسیار هماهنگ شده و حرفه ای بوده و به نظر نمی رسد که خودبه خود صورت گرفته باشد.»
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.