پنجشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷ - Thursday 15 November 2018
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

انتقاد گزارشگران از سانسور سخنان مرسی در تهران

خبرگزاری‌های رسمی و غیر رسمی جمهوری اسلامی ایران بخشی از سخنرانی محمد مرسی رئیس‌جمهور مصر درباره انتقاد از حکومت سوریه را سانسور کردند. یک روز پیش، سازمان‌گزارش‌گران بدون‌مرز در نامه‌ای خطاب به‌بان کی مون دبیر کل سازمان ملل هشدار داده بود که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به رسانه‌ها دستور داده است از طرح پرسش‌های «بیم برانگیز برای رژیم» در طول برگزاری نشست اجلاس غیرمتعهد‌ها اجتناب بورزند.

iran-emrooz.net | Thu, 30.08.2012, 21:52

انتقاد گزارشگران بدون مرز از سانسور سخنان مرسی در تهران

دویچه وله
مسئول بخش ایران گزارشگران بدون مرز، سانسور انتقادات محمد مرسی از حکومت سوریه در اجلاس «نم» توسط رسانه‌های ایران را «تبلیغات یک‌سویه» می‌نامد. پیش‌تر این سازمان از تهدید بسیاری از روزنامه‌نگاران در این اجلاس خبر داده بود.
خبرگزاری‌های رسمی و غیر رسمی جمهوری اسلامی ایران بخشی از سخنرانی محمد مرسی رئیس‌جمهور مصر درباره انتقاد از حکومت سوریه را سانسور کردند. یک روز پیش، سازمان‌گزارش‌گران بدون‌مرز در نامه‌ای خطاب به‌بان کی مون دبیر کل سازمان ملل هشدار داده بود که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به رسانه‌ها دستور داده است از طرح پرسش‌های «بیم برانگیز برای رژیم» در طول برگزاری نشست اجلاس غیرمتعهد‌ها اجتناب بورزند.
رضا معینی، مسئول بخش ایران سازمان گزارشگران بدون مرز در گفت‌وگو با دویچه وله نحوه پوشش خبری اظهارات سران کشور‌ها در اجلاس غیرمتعهد‌ها توسط رسانه‌های رسمی و غیررسمی جمهوری اسلامی ایران را «تبلیغات یک‌سویه سیاسی» می‌نامد.
علاوه بر خبرگزاری‌های رسمی و غیر رسمی داخل ایران، تلویزیون دولتی جمهوری اسلامی که سخنان محمد مرسی را زنده پخش می‌کرد، هنگامی که مرسی حکومت سوریه را «سرکوبگر» خواند، صدای ترجمه همزمان را پایین آورد و به جای نام کشور سوریه با تغییر آشکار سخنان محمد مرسی از نام کشور بحرین استفاده کرد.

رئیس‌جمهور مصر رهبری ایران را رنجاند
رسانه‌های بین‌المللی اما گزارش دادند محمد مرسی در افتتاحیه شانزدهمین اجلاس سران غیرمتعهد‌ها در سخنرانی خود با انتقاد از رژیم سوریه، حکومت این کشور را «سرکوبگر» و «فاقد مشروعیت» خوانده است.
رضا معینی درباره نحوه اطلاع رسانی رسانه‌های ایران می‌گوید: «جمهوری اسلامی ایران حتی زمانی هم که میزبان کنفرانس‌های بین‌المللی است، عملا علاوه بر اخبار داخل کشور، می‌خواهد اخبار مربوط به خارج از کشور را هم مورد سانسور قرار ‌دهد.»
کریستف دولوار مدیرکل گزارش‌گران بدون مرز روز چهارشنبه ۸ شهریور خطاب به‌بان کی مون دبیر کل سازمان ملل نوشته بود رژیم تهران درحالی نشست کشورهای غیر متعهد را برگزار می‌کند که بسیاری از روزنامه‌نگاران از شرکت در این نشست و پوشش خبری آن محروم شده‌اند.
برپایه این گزارش، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با ارسال دستور عملی رسمی رسانه‌ها را به سانسور فراخوانده است. همچنین خبرنگارانی نیز که اجازه شرکت و تهیه گزارش از این نشست را یافته‌اند، از سوی مقامات تهدید شده‌اند که از پرسش‌های «بیم‌برانگیز برای رژیم» اجتناب کنند.

درخواست گزارش‌گران بدون مرز از‌بان کی مون
‌گزارش‌گران بدون‌مرز همچنین در نامه خود‌ از‌بان کی مون دبیر کل سازمان ملل خواسته بود در دیدار با مقامات جمهوری اسلامی ایران خواستار آزادی بدون قید و شرط زندانیان عقیدتی در ایران شود.
گزارش‌گران بدون مرز این خواست را وظیفه دبیر کل سازمان ملل عنوان کرده و درباره ادامه‌ صدور احکام زندان و زندانی کردن زنان روزنامه‌نگار و همچنین بازداشت‌های خودسرانه روزنامه‌نگاران و وب‌نگاران و نگهداری آنان در زندان‌های مخفی از سوی جمهوری اسلامی ابراز نگرانی عمیق کرده بود.
هنگامی که محمد مرسی رئیس‌جمهور مصر به «سرکوبگر» بودن حکومت سوریه اشاره کرد، نخست‌وزیر و هیات سوری به نشانه اعتراض جلسه سران غیرمتعهد‌ها را ترک کردند.
رضا معینی در مورد خواست مشخص سازمان گزارش‌گران بدون مرز از‌بان کی مون توضیح می‌دهد: «در این نامه اشاره‌ کردیم که ایران بزرگ‌ترین کشور در جهان در رابطه با محکومیت برای زنان روزنامه‌نگار و وب‌نگار است. ما در این نامه روی موارد مشخص زنان تاکید کرده‌ایم و گفتیم که از سه سال پیش، بیش از ۵۷ زن روزنامه‌نگار و وب‌نگار در ایران محاکمه، محکوم و زندانی شده‌اند. آقای‌بان کی‌مون بیش از هر کسی این صلاحیت را دارد که این موارد را به جمهوری اسلامی ایران تذکر بدهد.»

ناپدید شدن میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد
در نامه اخیر سازمان گزارش‌گران بدون مرز به‌بان کی مون دبیرکل سازمان ملل همچنین به عارضه قلبی میرحسین موسوی در آستانه اجلاس غیر متعهد‌ها اشاره شده است.
پیش از این، برخی رسانه‌های بین‌المللی گزارش داده بودند دلیل ترخیص قبل از موعد مقرر میرحسین موسوی از بیمارستان، نگرانی‌های امنیتی درباره برگزاری کنفرانس غیرمتعهد‌ها بوده است.
رضا معینی اضافه می‌کند میرحسین موسوی به عنوان صاحب امتیاز روزنامه‌ توقیف شده‌ی «کلمه‌ی سبز» به سازمان گزارش‌گران بدون مرز ربط پیدا می‌کند. به گفته او آقای موسوی، آقای کروبی و همسر آقای موسوی خانم زهر رهنورد، عملا در زندان مخفی نگهداری می‌شوند و از همه‌ حقوقشان محروم شده‌اند.
مسئول بخش ایران سازمان گزارشگران بدون مرز این وضعیت را بنا بر قوانین بین‌المللی از مصادیق بارز «ناپدید کردن» افراد عنوان می‌کند و ادامه می‌دهد: «بیش از ۱۸ ماه است که این افراد به شکل مشخص ناپدید شده‌اند. ما از آقای‌بان کی‌مون خواسته‌ایم که این موارد را با مقامات جمهوری اسلامی در میان بگذارند.»

انتقاد از رهبران ایران و سوریه در تهران
بان کی‌مون دبیر کل سازمان ملل روز گذشته ۸ شهریور با آیت‌الله علی خامنه‌ای و برخی دیگر از مقام‌های ارشد ایران دیدار کرد. دبیرکل سازمان ملل در دیدار با تمام مسئولان ایرانی از نقض گسترده حقوق بشر در این کشور و عدم همکاری با نهادهای بین‌المللی در مورد برنامه‌های هسته‌ای انتقاد کرد.
دبیرکل سازمان ملل متحد در مراسم گشایش شانزدهمین اجلاس «نم» در روز پنج‌شنبه ۹ شهریور نیز انکار هولوکاست و درخواست نابودی اسرائیل توسط مقام‌های جمهوری اسلامی را محکوم کرد.
دبیرکل سازمان ملل در این مراسم بدون نام بردن از مسئولان ایران، در اشاره‌ای آشکار «انکار واقعیت تاریخی هولوکاست (کشتار جمعی یهودیان در جریان جنگ دوم جهانی) را» تلاشی بی‌شرمانه «خواند.
رهبران جمهوری اسلامی انتظار داشتند که حضور بان‌ کی‌مون و محمد مرسی در تهران از سوی افکار عمومی جهانی نشانه عدم انزوای این کشور تلقی‌شود. اما موضع‌گیری‌های این دو مقام به جنجال‌های رسانه‌ای تازه‌ای علیه جمهوری اسلامی دامن زده است.




Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2018
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.