پنجشنبه ۶ تير ۱۳۹۸ - Thursday 27 June 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

‌بان کی مون به دیدار خامنه‌ای رفت و از او انتقاد کرد

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد که برای حضور در اجلاس جنبش غیرمتعهد‌ها در تهران به سر می‌برد، پس از دیدار با خامنه‌ای و احمدی نژاد در نشستی خبری به خبرنگاران گفت که نگرانی‌ها خود درباره نقض حقوق بشر در ایران را با مقام‌های ایرانی در میان گذاشته است.

iran-emrooz.net | Thu, 30.08.2012, 8:00

بان کی مون از ایران خواسته است که
از نفوذ خود در سوریه استفاده کند

پنجشنبه ۹ شهريور ۱۳۹۱
بی بی سی
آیت الله علی خامنه‌ای گفته است که ایران بر «خاورمیانه عاری از سلاح اتمی» اصرار دارد
بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد که برای حضور در اجلاس جنبش غیرمتعهد‌ها در تهران به سر می‌برد، پس از دیدار با رهبر و رئیس جمهور ایران در نشستی خبری به خبرنگاران گفت که نگرانی‌ها خود درباره نقض حقوق بشر در ایران را با مقام‌های ایرانی در میان گذاشته است.
همچنین مارتین نسیرکی، سخنگوی آقای‌بان که همراه او به تهران رفته است، در تماسی تلفنی با خبرنگاران در نیویورک گفت که دبیرکل سازمان ملل متحد در دیدار با آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران اظهارات او درباره اسرائیل را «توهین آمیز و تحریک کننده» خواند.
چندی پیش آیت الله خامنه‌ای اسرائیل را یک «غده سرطانی» و «رژیم جعلی» خوانده بود.

«ترکیب سازمان ملل متحد معیوب است»
به گفته سخنگوی دبیر کل سازمان ملل، آقای‌بان در این دو دیدار «جامع و مهم» درباره مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ در خصوص برنامه‌های هسته‌ای ایران نیز صحبت کرده و ناراحتی خود را از پیشرفت کم این مذاکرات ابراز کرده است.
آقای‌ بان که با دیگر مقام‌های بلندپایه ایران هم دیدار کرده، از آن‌ها خواسته است که با اقدامات متناسب نگرانی‌های آژانس بین المللی انرژی اتمی را برطرف کند.
بان کی مون در این دیدار‌ها به وسیله جفری فلتمن، معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل متحد و از معاونین سابق وزارت خارجه آمریکا همراهی می‌شد.
در مقابل آیت الله خامنه‌ای گفته است که ایران بر «خاورمیانه عاری از سلاح اتمی» اصرار دارد و سازمان ملل متحد باید درخصوص رفع نگرانی‌های موجود در زمینه سلاح اتمی، تلاش جدی انجام دهد.
به گزارش خبرگزاری ایسنا آقای خامنه‌ای به‌بان کی مون گفت: «متأسفانه ترکیب سازمان ملل متحد معیوب است و زورگو‌ترین قدرتهای دنیا، که دارای سلاح اتمی و سابقه استفاده از آن نیز هستند بر شورای امنیت مسلط شده‌اند.»
او همچین گفته است: «آژانس براساس مقررات خود، موظف است از لحاظ علمی و فنی به جمهوری اسلامی ایران کمک کند، اما آژانس بین المللی انرژی اتمی، نه تنها این کار را نکرده، بلکه دائماً کارشکنی می‌کند.»
آیت الله خامنه‌ای با اشاره به ویروس استاکس نت که تاسیسات اتمی ایران را هدف قرار داده بود از عدم موضعگیری آژانس بین المللی انرژی اتمی و سازمان ملل در این باره انتقاد کرد و گفت: «توقع این بود که سازمان ملل سریعاً با این تهدید مقابله کند.»
آمریکا و برخی از کشورهای غربی ایران را متهم می‌کنند که در پی دستیابی به سلاح هسته‌ای است و ایران همواره این ادعا را رد کرده است. آیت الله خامنه‌ای در این دیدار نیز گفته است که «این موضع (ممنوعیت ساخت و بکارگیری سلاح اتمی) براساس اعتقادات دینی و نه برای خوش آمد آمریکا و کشورهای غربی است.»

«قدرت گفت‌و‌گو»
بخشی از این دیدار به گفت‌و‌گو درباره بحران سوریه پرداخته شد. آقای‌بان از ایران خواسته است که از نفوذ خود در سوریه استفاده کند و رهبری سوریه را قانع کند که خشونت‌ها را متوقف کند تا شرایط برای گفت‌و‌گو میان دو طرف مهیا شود.
آیت الله خامنه‌ای در مقابل گفته است: «جمهوری اسلامی ایران براساس اعتقادات و آموزه‌های دینی خود، آماده هرگونه تلاش برای حل بحران سوریه است. اما حل بحران سوریه یک شرط طبیعی دارد که عبارت است از جلوگیری از ارسال سلاح به گروه‌های بی‌مسئولیت داخل سوریه.»
پیش از آغاز شانزدهمین اجلاس سران کشورهای غیرمتعهد در تهران حضور آقای‌بان در این اجلاس با تردیدهایی همراه بود. اسرائیل و بعضی از مقام‌های آمریکایی به دلیل اظهارات اخیر رهبر و رئیس جمهور ایران درباره اسرائیل، خواهان تحریم این اجلاس و عدم حضور آقای‌بان در تهران شده بودند.
اما سخنگوی آقای‌بان گفته بود که دبیرکل سازمان ملل مسئولیت‌های خود در خصوص روابط دیپلماتیک با تمام اعضای این سازمان برای رسیدن به صلح و امنیت را «جدی» می‌داند.
او گفته بود: دبیر کل از این فرصت استفاده می‌کند تا در باره نگرانی‌ها و انتظارات جامعه بین المللی در خصوص موضوعاتی چون برنامه هسته‌ای، تروریسم، حقوق بشر و بحران سوریه با مقام‌های ایرانی گفت‌و‌گو کند.
آقای‌بان نیز در دیدار با آیت اله خامنه‌ای نیز گفت که او به این دلیل به تهران آمده است که به «قدرت گفت‌و‌گو» اعتقاد دارد.
او همچنین گفت: «اجلاس جنبش غیرمتعهد‌ها علاوه بر اینکه ایران را در مرکز توجه قرار می‌دهد، برای این کشور مسئولیت نیز ایجاد می‌کند.»
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.