جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ - Friday 24 May 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

گزارش شیرین عبادی از وضعیت حقوق بشر در ایران

شیرین عبادی، فعال حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل، در ادامه گزارش‌های ماهانه خود، به بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران طی بازه زمانی ماه مرداد امسال پرداخت. به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، خانم عبادی در ابتدای گزارش ماه مرداد ۱۳۹۱ به نارضایتی عمومی از وضعیت اقتصادی و گرانی روز افزون که در حال گسترش است، اشاره کرده است.

iran-emrooz.net | Wed, 22.08.2012, 15:00

چهارشنبه ۱ شهريور ۱۳۹۱

ایران امروز

گزارش شیرین عبادی از وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه مرداد ۹١

شیرین عبادی، فعال حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل، در ادامه گزارش‌های ماهانه خود، به بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران طی بازه زمانی ماه مرداد امسال پرداخت.
به گزارش سایت کانون مدافعان حقوق بشر، خانم عبادی در ابتدای گزارش ماه مرداد ۱۳۹۱ به نارضایتی عمومی از وضعیت اقتصادی و گرانی روز افزون که در حال گسترش است، اشاره کرده است.
به گزارش تارنمای کانون مدافعان حقوق بشر، این مدافع حقوق بشر در ادامه گزارش خود که به دو زبان فارسی و انگلیسی منتشر می‌شود، در سه بخش «حقوق مدنی و سیاسی»، «حقوق اقتصادی و اجتماعی» و «میراث فرهنگی و محیط زیست» به بررسی وضعیت حقوق بشر در ایران پرداخته است.
بر این اساس خانم عبادی در پایان گزارش خود بار دیگر تأکید کرده که منافع ملی و رفع بحران فعلی در گرو احترام به حقوق و آزادی‌های فردی و کرامت انسانی شهروندان است. متن گزارش ماه مرداد ۱۳۹۱ شیرین عبادی که در اول شهریور ماه منتشر شده، به شرح زیر است:

گزارشی مختصر از وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه مرداد ۱۳۹۱
مقدمه
گزارش وضعیت حقوق بشر در ایران مربوط به مرداد ماه ۱۳۹۱ در شرایطی منتشر می‌شود که نارضایتی عمومی از وضعیت اقتصادی و گرانی روز افزون، در حال گسترش است.
مرکز دولتی آمار ایران شاخص تورم در تیر ماه امسال را ۲/۲۶ درصد اعلام کرده است. این مرکز گزارش داده است که شاخص گروه «خوراکی‌ها، آشامیدنی و دخانیات» در تیر ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل ۸/۴۴ درصد افزایش یافته است و نرخ تورم ۱۲ ماه این گروه ۴/۳۵ درصد است. در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی و دخانیات» بیشترین افزایش ماهانه مربوط است به گروه نان و غلات با ۲/۱۰ درصد- گروه شیر، پنیر و تخم مرغ با ۸ درصد - گروه میوه و خشکبار با ۵/۷ درصد و گروه گوشت قرمز و سفید و فراورده‌های آن‌ها با ۵/۶ درصد.
هر چند آمار رسمی اعلام شده از سوی دستگاه‌های دولتی به شرحی که در فوق آمد، نشان از روزگاران سختی دارد اما کار‌شناسان اقتصادی مستقل، به این آمار‌ها اعتمادی ندارند و نرخ تورم را بالا‌تر اعلام کرده‌اند.
صف‌های طویلی که برای خرید گوشت و ارزاق به نرخ دولتی ایجاد شده است، حکایت از کاهش قدرت خرید مردم دارد؛ تا حدی که در یکی از این صف‌ها که برای خرید مرغ ایجاد شده بود، خانمی به علت ازدحام جمعیت به کولری که در مغازه بود، برخورد کرده و فوت می‌کند و فرد دیگری به شدت مجروح می‌شود.
افزایش بهای مسکن نیز یکی از مهم‌ترین علل نارضایتی مردم است. قیمت آپارتمان در شهر تهران معادل با گران‌ترین شهرهای اروپا و آمریکا است. تهیه مسکن برای بسیاری از جوانان ایرانی تبدیل به آرزویی محال شده است. در این آشفته بازار اقتصادی، فساد اداری و رانت خوری نیز سبب افزایش فاصله طبقاتی شده است، تا حدی که ۹۰ درصد مردم ایران روز به روز فقیر‌تر و ۱۰ درصد هر روز ثروتمند‌تر می‌شوند و طبقه متوسط اجتماع در حال سقوط به ورطه فقر است. بسیاری از کارگران و حتی کارمندان دولت برای گذران زندگی مجبور هستند علاوه بر شغل رسمی خود، مشاغل دوم و سومی نیز اختیار کرده و‌گاه تا ۱۸ ساعت در روز کار کنند.
طبق پیش بینی کار‌شناسان ادامه این وضعیت برای مدتی طولانی غیر ممکن بوده و سبب ایجاد اغتشاشات خیابانی خواهد شد.
بر این اساس گزارش وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه مرداد ۱۳۹۱ با تأکید بر وضعیت اقتصادی ایران، در برگیرنده بخش هائی از موارد نقض حقوق بشراست که از رسانه‌ها و سایت‌های مختلف استخراج شده و پس از احراز صحت، به شرح زیر دسته بندی و به ۲ زبان فارسی و انگلیسی منتشر می‌شود.

وضعیت حقوق بشر در ایران در ماه مرداد ۱۳۹۱

بخش اول - حقوق مدنی و سیاسی

الف- وضعیت فعالان سیاسی - اجتماعی دگر اندیش

۱) میرطاهر موسوی- نماینده مردم کرج در مجلس ششم-، احمد شجاعی (فرشید) از اعضای سابق وزارت اطلاعات به همراه فرزندش سجاد شجاعی، عبدالغفور قلندری‌نژاد از دراویش گنابادی، عبدالله عباسی یکی از مسئولان دفتر حسن امینی، مفتی و رییس شورای مکتب قرآن کردستان و حبیب حلفی و یوسف بیداردل- دبیر انجمن توسعه و پایداری آذربایجان- بازداشت شدند. ایمان رشیدی، فرحناز میثاقیان (رستمی)، فریبا اشتری (باقری)، فریبرز باقی به همراه همسرش، عنایت الله نقی‌پور، شهرام اشراقی، ساسان حقیری، صباگلشن وخانم پورخرسند از شهروندان بهایی، بازداشت شده‌اند. همچنین منصور عسکری، باقر غلامی (نعامی)، صباح شرباز، حمید السبع، حاکم فرزند عوید، ثامر جامعی، ابوحمزه، یوسف می‌احی فرزند جان الله، محمود حمیدی فرزند عطیه، احمد حمیدی فرزند عطیه، رضا حمیدی فرزند عطیه، مسلم حمیدی و برادر وی حمید حمیدی فرزندان رسول، منصور سلامی فرزند مطیر، محمد حمیدی فرزند عزیز، عبدالله نیسى، عزیز حمیدی همراه برادرانش نعیم و جمعه (ناصر) فرزندان عبدالرضا و فیصل حمیداوی فرزند عبدالعلی جزء از شهروندان عرب ایرانی اهل سنت در شهرهای مختلف خوزستان بازداشت شدند.
۲) میترا عالی، دانشجوی نخبه دانشگاه صنعتی شریف برای گذراندن حکم یک سال حبس تعزیری، عادل محمد حسینی، فعال دانشجوی برای اجرای حکم شش ماه حبس و حسام فیروزی برای اجرای حکم یک سال و نیم حبس راهی زندان اوین شدند. فرهاد اکبری فضلی و فردید اکبری فضلی دو زندانی سیاسی هفته گذشته به برای گذراندن حکمشان به زندان بهبهان منتقل شدند. سارا محبوبی دانشجوی محروم از تحصیل بهائی خود را برای اجرای حکم ۱۰ ماه حبس تعزیری به زندان ساری معرفی کرد.
۳) سید حسن طاهری به اتهام تبلیغ علیه نظام، توهین به رهبری و اخلال در نظم عمومی به تحمل چهار سال حبس تعزیزی و ۱۰ سال تبعید به شهرستان زابل، علی مزروعی، نماینده مجلس ششم و عضو جبهه مشارکت ایران اسلامی به هجده ماه زندان و پنج سال محرومیت از فعالیت‌های سیاسی و مطبوعاتی، محمد حسین مظفری، فعال دانشجویی به یک سال حبس که به مدت ۵ سال به حالت تعلیق درآمده است، محمد محمودی، شهروند سردشتی به پنج سال حبس، شیراحمد شیرانی به ۲۲ سال حبس توام با تبعید به زندان اردبیل، محمد حسن یوسف پورسیفی، عضو جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان به پنج سال و شش ماه حبس تعزیری و روزبه خوانپایه به چهار سال و نیم حبس تعزیری و هشت ماه حبس تعلیقی محکوم شدند. همچنین حکم ۱۰ سال محکومیت امید کوکبی، فیزیکدان زندانی در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر عیناً تایید شده است. وکیل آقای کوکبی، پیش‌تر گفته بود که در جلسه دادگاه اجازه پیدا نکرده است تا با موکل خود گفت‌وگو کند.
۴) مشاور وزیر و رئیس حراست مرکزی وزارت علوم در دستوری به دانشگاه‌ها دعوت از اعضای جبهه مشارکت ایران اسلامی در جلسات سخنرانی و پرسش و پاسخ را ممنوع و اجرای هرگونه برنامه سیاسی و کرسی‌های آزاد اندیشی را منوط به استعلام از حراست درباره وضعیت سخنرانان کرد. همچنین معاون سیاسی وزیر کشور، فعالیت دو تشکل جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب در رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ را ممنوع اعلام کرد. از سوی دیگر برگزاری نماز عید فطر انجمن اسلامی مهندسین با تماس ماموران نهادهای امنیتی لغو شد.
۵) از سوی پلیس امنیت به پیشنمازان نماز خانه‌های اهل سنت تهران اعلام شده است که حق برگزاری نماز عید فطر را ندارند. از سوی دیگر ماموستا شفیق- روحانی اهل تسنن- در پی برگزاری مراسم افطار بازداشت شد.
۶) بر اساس گفته دادستان تهران ۱۳۰ زندانی سیاسی - عقیدتی به مناسبت عید فطر، مشمول عفو رهبری شدند. حدود ۹۰ نفر از این افراد در حال گذراندن دوران محکومیت خود در زندان بوده‌اند که برخی از آنان بیش از نیمی از دوران محکومیت خود را سپری کرده‌اند. این عده با بخشودگی بقیه دوران حبس آزاد شدند و مجازات برخی دیگر از زندانیان سیاسی- عقیدتی تخفیف یافته است. دادستان تهران گفته است که عفو این دسته از محکومان بر اساس تقاضای عفو آنان و نیز ابراز ندامت و پشیمانی از جرائم ارتکابی توسط آن‌ها صورت گرفته است. در بین افرادی که تا کنون آزاد شده‌اند تعدادی از خبرنگاران، دانشجویان، وکلاء دادگستری و فعالان مدنی و سیاسی دیده می‌شوند. این آزادی‌ها در حالی صورت گرفته است که پیش از این اعلام شد که چند تن از زندانیان سیاسی و عقیدتی در زندان و بر اساس حکم‌های صادره‌شان شلاق خورده‌اند. سیامک قادری، ابراهیم بابایی زیدی، حسین زرینی، کوروش کوهکن، ناصر آذرنیا، هومان موسوی، علیرضا کیا، اشکان الهیاری، رسول حردانی، کامران ایازی و مجید صادقی‌نژاد زندانیانی هستند که حکم شلاق در موردشان اجرا شده است. امیر لطیفی، رحمان بوذری و مزدک علی نظری نیز از جمله زندانیانی بودند که حکم شلاقشان سه روز پیش از آزاد شدنشان اجرا شد.
از سوی دیگر وضیت سایر زندانیان سیاسی- عقیدتی هم چنان نامناسب گزارش می‌شود که از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: همسر مهدی کروبی گفته است که در ماه اخیر از ملاقات آقای کروبی با او و سایر افراد خانواده جلوگیری کرده‌اند.
همچنین با وجود اظهار نظر کمیسیون پزشکی قانونی مبنی بر اینکه ابوالفضل قدیانی، عضو سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی ایران دچار ناراحتی شدید قلبی است و باید برای مدت چهار ماه از مرخصی استعلاجی استفاده کند، تا کنون از اعطای مرخصی استعلاجی به او امتناع ورزیده‌اند. عیسی سحر خیز، روزنامه نگاری که بیش از سه سال است با جسمی بیمار در زندان بسر می‌برد، اعلام کرده است که بر خلاف آئین نامه زندان‌ها، تا کنون حتی یک روز به او مرخصی نداده‌اند. مهم‌تر از همه این موارد، علیرضا غیبشاوی از شهروندان ساکن در استان خوزستان در بازداشتگاه اداره اطلاعات خلف آباد با مرگی مشکوک در گذشت.
۷) مصطفی سبطی، رییس شورای مرکزی جبهه مشارکت استان گلستان ممنوع الخروج شد.

ب- وضعیت کتاب و مطبوعات، نویسندگان و روزنامه نگاران
۱) مهدی فخرزاده عضو تحریریه نشریه چشم انداز ایران و احمد شریعت، وبلاگ نویس بازداشت شدند. همچنین محمد رضا عالی پیام، شاعر و طنز‌پرداز بازداشت و پس از تفتیش منزل، نوشته‌ها و کامپیو‌تر وی ضبط شد.
۲) حکم یک سال حبس تعزیری مهسا امرآبادی، روزنامه نگار زندانی در پرونده‌ای دیگر نهایی شد.
۳) شورای صنفی نمایش تمام پنج سالن سینما «آزادی» را از نمایش کلیه فیلم‌های سینمایی محروم کرد.
۴) جلسه رسیدگی به کیفرخواست‌های مطروحه علیه مدیران مسئول نشریات «چشم‌انداز ایران»، ورزشی «گل» و «خبرگزاری سینمای ایران» برگزار شد.
۵) وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به کتاب گزارش مواضع هاشمی رفسنجانی در سال ۱۳۸۸ مجوز نداد.
۶) سایت بنیاد شهید آیت الله دکتر سید محمد حسینی بهشتی فیل‌تر شد.
۷) از انتشار نشریه دانشجویی «چرداول» جلوگیری شد.

پ- سایر موارد نقض حقوق بشر
۱) اعدام‌ها در مرداد ماه یکی دیگر از موارد نقض حقوق بشر است که بر اساس اعلام سایت‌ها و خبرگزاری‌های دولتی افراد زیر یا اعدام شده‌اند و یا برای آن‌ها حکم اعدام صادر شده است: دادستان عمومی و انقلاب استان ایلام از اعدام فردی به نام «ه. ب» خبر داد. خبرگزاری ایسنا اتهام او را حمل، نگهداری و خرید و فروش مواد مخدر اعلام کرده است. همچنین بختیار معماری، شهروند کُرد ساکن مریوان به اتهام محاربه به اعدام محکوم شد. دادستان کل کشور و سخنگوی قوه قضائیه نیز از صدور حکم اعدام برای چهار تن از مته‌مان پرونده اختلاس خبر داد. همچنین حکم اعدام فردی به نام «ص. م» تأیید شد. خبرگزاری فارس اتهام این فرد را تجاوز به عنف اعلام کرده است. بهاءالدین قاسم‌زاده، نوجوان اهل ارومیه نیز به اعدام محکوم شد. برخی سایت‌ها اعلام کرده‌اند که این نوجوان در ۱۲ آذر ماه ۱۳۸۸ و در سن ۱۵ سالگی به اتهام قتل بازداشت شده است.
۲) حبیب افشاری که به اتهام عضویت در یک حزب مخالف نظام به اعدام محکوم شده بود، در اعتراض به اعمال فشار وزارت اطلاعات بر اعضای خانواده‌اش در زندان مرکزی ارومیه دست به اعتصاب غذا زد.
۳) جاده‌های بین شهری به علت استاندارد نبودن، کماکان قربانی می‌گیرند و بیشترین آمار کشته شدگان در چند سال اخیر مربوط به تصادفات بین جاده‌ای بوده است.
۴) در سال تحصیلی جدید تعداد ۳۶ دانشگاه مبادرت به حذف پذیرش دختران از ۷۷ رشته تحصیلی کرده‌اند. از جمله دانشگاه اراک از پذیرش دختران در رشته‌های زبان و ادبیات انگلیسی، علوم تربیتی، علوم کامپیو‌تر، مهندسی شیمی، مهندسی صنایع، مهندسی عمران، مهندسی مکانیک، مهندسی کشاورزی و شیمی محض و دانشگاه اصفهان از پذیرش دختران در رشته‌های علوم سیاسی، حسابداری، مدیریت بازرگانی دولتی و صنعتی، مهندسی برق، مهندسی عمران، مهندسی مکانیک، مهندسی راه آهن و مترجمی زبان انگلیسی منع شد‌اند. به این ترتیب دختران که از سال‌ها قبل بیش از ۶۵ درصد کل دانشجویان را تشکیل می‌داده‌اند به تدریج به کمتر از ۵۰ درصد تقلیل خواهند یافت.
۵) بر اساس ابلاغ‌ و صدور بخشنامه‌هایی از سوی نیروی انتظامی اردبیل برای سینماداران، آنان ملزم شدند تا دختران و پسران را در سینما‌ها از هم تفکیک کنند.

بخش دوم - حقوق اقتصادی و اجتماعی
۱) به علت شرایط بد اقتصادی و کمبود مواد اولیه که عمدتا ناشی از سوء مدیرت اقتصادی و همچنین تحریم‌های سیاسی است، تعداد زیادی از کارگران نتوانسته‌اند ماه‌ها دستمزد خود را دریافت کنند که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: تعدادی از کارگران صنایع فلزی ایران ۸ ماه، تعدادی از کارگران کارخانه نساجی مازندران۲۶ ماه، کارگران کارخانه رنگ سازی بوشهر ۵ ماه و ۴۸ کارگر کارخانه نقش ایران قزوین ۱۵ ماه، تعدادی از کارگران کارخانه ایران پویا ۲ ماه و کارگران کارخانه نوشابه سازی خوش نوش ساری سه ماه حقوق معوقه خود را دریافت نکرده‌اند.
۲) در مرداد ماه تعدادی از کارگران شغل خود را از دست داده‌اند که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: ۵۰ کارگر کارخانه مداد سیاه پارس اسلت آمل، ۷۰ کارگر کارخانه پیچ مهره سازی کامکار سیرجان و ۳۰۰ کارگر کارخانه عقاب افشان شغل خود را از دست داده‌اند.
۳) علی‌رضا عسگری، جلیل محمدی و ریحانه انصاری، سه عضو کمیته‌ هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری به ترتیب به یک سال حبس تعزیری و دو نفر بعد هر کدام به یک سال حبس که برای مدت سه سال به حالت تعلیق درآمده است، محکوم شدند.

بخش سوم- میراث فرهنگی و محیط زیست
اخبار منتشر شده از میراث فرهنگی و محیط زیست در مرداد ماه نیز همچنان نشان از نامناسب بودن وضعیت این حوزه دارد.
۱) نگرانی از وضعیت محیط زیست به گونه‌ای بوده است که برای چندمین مرتبه در ماه‌های اخیر، معصومه ابتکار، دبیر کمیته محیط زیست شورای شهر تهران از سونامی قریب الوقوع سرطان به دلیل نصب دکل‌های مخابراتی و ارسال پارازیت توسط حکومت خبر داده است.
۲) طبق گزارش کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، در شهر اهواز ۵۰ میلیون متر مکعب فاضلاب وارد رود کارون می‌شود که سلامتی تعداد زیادی انسان را در معرض مخاطره شدید قرار داده است که متأسفانه سازمان حفاظت از محیط زیست کوچک‌ترین اقدامی در رفع این معضل به عمل نیاورده است. همچنین تعدادی از مناطق روستایی جنوب ایران فاقد لوله کشی و آب آشامیدنی بوده و روستاییان برای دسترسی به آب رودخانه باید چند کیلومتر راه رفته تا بتوانند به آب قابل شرب دسترسی یابند.
۳) بر خلف آئین نامه‌های قانونی و ظوابط مصوب شهر سازی، شهر داری منطقه ۵ شهر تهران اجازه ساخت و ساز در ۱۲۰۰۰ متر مربع زمین صادر کرده و سبب قطع بیش از ۲۷۰۰ اصله درخت قدیمی شده است.
۴) با وجود اعتراض شورای شهر گرگان و بسیاری از سازمان‌های مردم نهاد مدافع محیط زیست، تخریب بخشی از جنگل ناهارخوران گرگان به منظور ساخت موزه دفاع مقدس ادامه دارد.
۵) در حالی که وضعیت دریاچه ارومیه همچنان وخیم گزارش می‌شود به گونه‌ای که بر اساس گزارش‌های ارایه شده در حال حاضر بیش از ۶۵ درصد عرصه دریاچه خشک شده به عبارت دیگر کمتر از ۳۵ درصد ازعرصه این دریاچه آبدار است، حمید منافی و حسن قنبری دو تن از شهروندانی که در اعتراض به خشک شدن دریاچه اورمیه در تجمع اعتراضی مسالمت‌آمیز تبریز شرکت کرده بودند هر کدام به یک سال حبس تعزیری و یک سال حبس تعلیقی محکوم شدند.

خاتمه
در پایان این گزارش ماهانه توجه مقام‌های مسئول جمهوری اسلامی را به اجرای تعهدات بین المللی خود در زمینه اجرای ضوابط حقوق بشر جلب می‌کنم و یادآور می‌شوم که منافع ملی و رفع بحران فعلی در گرو احترام به حقوق و آزادی‌های فردی و کرامت انسانی شهروندان است.

شیرین عبادی
مدافع حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل ۲۰۰۳
اول شهریور ۱۳۹۱
توضیح: علاقه مندان می توانند برای کسب اطلاعات بیشر در خصوص این گزارش به سایت ها و خبرگزاری های زیر مراجعه کنند: خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا)، خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، خبرگزاری فارس، خبرگزاری مهر و باشگاه خبرنگاران جوان و سایت های کانون مدافعان حقوق بشر، جرس، الف، کمیته گزارشگران حقوق بشر، ندای آزادی، بازتاب، هرانا، قانون، کلمه، محبت نیوز، سنی آنلاین، کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، مجذوبان نور، ملی- مذهبی، موکریان، ندای سبز آزادی، رادیو زمانه، رادیو فردا و بی بی سی.

A Brief Report on Human Right Situation in Iran in Mordad 1391 [July-August 2012]

Shirin Ebadi, Human Rights Defenders and Nobel Peace Prize Laureate, in continuation of her monthly reports, has reviewed the human rights situation in Iran in Mordad 1391 [July-August 2012]. According to the website of the Centre for the Defenders of Human Rights [CDHR], Dr. Ebadi started her Mordad report by addressing the rise of public grievances owing to the bad economic situation and ever-rising cost of living. This human rights activist has continued her report by examining the human rights situation under three categories: “civil and political rights”, economic and social rights”, “cultural heritage and environment”. The report will appear in both English and Persian. Dr. Ebadi has concluded her report by emphasizing that protecting national interest and ending the current crisis in Iran warrants respect for individual rights and freedoms and human dignity of citizens. The following is the text of Mrs. Ebadi’s report for Mordad 1391, which was published on 1 Shahrivar [22 August 2012].


A Brief Report on Human Rights Situation in Iran in Mordad 1391[July-August 2012]

Introduction
The third monthly report on human rights situation in Iran during the month of Mordad is published at a time when public grievances are on the rise owing to the bad economic situation and ever-rising cost of living. The governmental census centre of Iran announced the inflation rate of Tir [June- July] as 26.2%. It reported that the group of “food, beverages and tobacco” increased by 44.8% in Tir this year compared to the same month last year and the 12-month inflation rate for this group stood at 35.4%. Under the major group of “food, beverages and tobacco”, the highest monthly increases related to bread and cereals at 10.2%, followed by milk, cheese and eggs at 8%, fruit and nuts at 7.5%, and red and white meat and their products at 6.5%.
Although the above-mentioned official figures, announced by the government apparatus, reflect the difficult situation, independent economists do not trust these statistics and have declared a higher rate of inflation. The long queues of people for buying meat and food at a lower price provided by the government indicate a decline in the public's purchasing power. In one of such long queues for buying chicken, a woman was smashed against the cooling system in the shop owing to the crowd and died. Another person was seriously injured.
Increase in housing prices is one of the main reasons for public dissatisfaction. The price for an apartment in Tehran is equivalent to the prices in most expensive cities in Europe and the US. Hosing for many young Iranian has become an inaccessible dream. In this turbulent financial market, administrative corruption has widened the wealth gap to the extent that approximately 90% of Iranian are becoming poorer and 10% richer each day. The society's middle class is on a downward spiral toward poverty. Many workers and even government employees, are forced to obtain second and third jobs, in addition to their official positions, often working 18 hours a day, to eke out a living.
According to experts’ prediction, the continuation of this situation is impossible for a longer time and would lead to street clashes.
It should be noted that this report contains instances of human rights abuse in Iran, which have been taken from various newspapers and websites. Upon verification of the sources, the report will appear in both English and Persian, and categorized as follows:

Human Rights Situation in Iran in Mordad 1391
Section 1: Political and Civil Rights
A) Situation of Nonconformist Political-Social Activists
1. Mir Taher Moosavi, a deputy of the 6th Majles from Karaj Province, has been arrested. Ahmad Shojaei (Farshid), a former member of the Intelligence Ministry, has also been arrested along with his son Sajjad. Abdolghafur Ghalandari, a Gonabadi Dervish, Abdollah Abasi, president of the office of Mufti Hossein Amini and head of the Quran Studies Council in Kurdistan, Habib Halafi and Yusef Bidardel, General Secretary of Azarbaijan Civil Society Association have also been arrested. Iman Rashidi, Farahnaz Misaghiyan (Rostami), Fariba Ashtari (Bagheri), Fariborz Baghi and his wife, Enayatollah Naghi Poor, Shahram Eshraghi, Sasan Haghiri, Saba Golshan and Ms. Poor Khorsand, all Baha’i citizens, have been arrested. Mansoor Asgari, Bagher Gholami (Na’ami), Sabah Sharbaz, Hamid Alsabe’, Hakem, son of Avid, Samer Jamei, Abu Hamzeh, Yusef Mayahi, son of Jan Allah, Mahmud Hamidi, son of Atiyeh, Ahmad Hamidi, son of Atiyeh, Reza Hamidi, son of Atiyeh, Moslem Hamidi and his brother Hamid Hamidi, sons of Rasul, Mansoor Salami, son of Motayer, Mohammad Hamidi, son of Aziz, Abdollah Neysi, Aziz Hamidi along his brothers Naeim and Jome’ (Naser) sons of Abdolreza and Feysal Hamidavi, son of Abdolali, all Iranians of Sunni Arab origin have been detained in various cities in Khuzestan Province.
2. Mitra Āli, a top student at Sharif University was transferred to Evin prison to commence serving her one-year prison term. Ādel Mohammad Hosseini, a student activist and Hesam Firuzi were taken to Evin prison to serve respectively six months and one-year and half of their prison term. Two - political prisoners, Farhad Akbari Fazli and Farid Akbari Fazli, were transferred to Behbahan prison to serve their prison term. Sara Mahboobi, a Baha’i student deprived of education, has reported to Sari Prison to serve her 10 months prison term.
3. Seyyed Hassan Taheri was sentenced to spend four years in prison and was exiled to Zabol, southeast of Iran, to live there for ten years. He was charged with spreading propaganda against the regime, insulting the Supreme Leader, and disturbing public order. Ali Mazrooei, former parliamentarian and a member of the Islamic Iran Participation Front (Jebheye Mosharekate Iran-e Eslaami), has been sentenced to eighteen months in jail and banned for five years from membership in political parties and press-related activities. Mohammad Hossein Mozafari, a student activist, has been sentenced to one-year prison term, which is suspended for five years. Mohammad Mahmudi from Sardasht has been sentenced to five-year prison sentence. Shir Ahmad Shirani has been handed down a 22-year prison term and banished to Ardebil Prison. Mohammad Hassan Yusef Poorseyfi, a member of Association of the Defense of Child Labors, has been sentenced to five years and six months in prison. Ruzbeh Khanpayeh has also been sentenced to a four-and-a-half years in prison term and an eight-month suspended imprisonment. Branch 36 of Tehran Appeals Court has upheld the ten-year prison sentence of Omid Kokabi, an imprisoned post-doctoral student in nuclear physics. His lawyer had previously stated that he was not permitted to talk to his client in court.

4. A Science Ministry advisor and head of the ministry's department of central security has issued an order banning the universities from inviting members of the Islamic Iran Participation Front to participate in lectures and Q&A sessions. He announced that holding any political programme or free discussion is subject to inquiry from the department of the security about the speakers. Political deputy of the Ministry of interior has forbidden any activities by the Islamic Iran Participation Front and the [pro-reform] Islamic Revolution Mojahedin Organization in the 2013 presidential election. The Eid-Fetr prayers ceremony of the Islamic Society of Engineers was cancelled upon contact by the security forces.
5. The security police has banned Sunni Muslims from holding their own Eid-e Fetr prayers. Mamusta Shafigh was arrested while holding an Eftar (breaking of the fast) ceremony.
6. According to the Tehran prosecutor, on the occasion of Eid-e Fetr, the celebration that marks the end of Ramadan, 130 political prisoners, 90 of whom were serving their prison term and some have already served half of their sentences, received clemency from the Supreme Leader. These people would be immediately release. Prison term of some other political prisoners has been reduced. The prosecutor added that these convicted individuals had been pardoned after they had requested amnesty and expressed remorse and regret for the crimes they had committed. A number of journalists, students, lawyers, civil and political rights activists were among those released. These releases have taken place while it was announced previously that several political prisoners had already been flogged in jail in accordance with their sentences. They include the following: Siyamak Ghaderi, Ebrahim Babaei Zeydi, Hossein Zarini, Kurosh Koohkan, Naser Azarniya, Human Moosavi, Alireza Kiya, Ashkan Alahyari, Rasool Hardani, Kamran Ayazi and Majid Sadeghi Nejad. Amir Lotfi, Rahman Buzari and Mazdak Alinazari, all of whom were flogged three days prior to their release from prison.
The situation of prisoners of conscience in Iran continues to be reported as poor. These prisoners include the following: Medi Karrubi has been deprived of visiting his wife and family, as reported by his wife. The Iranian Medical Forensics Organization had asked that Abolfazl Ghadyani, a member of the Islamic Revolution Mojahedin Organization, who has experienced severe heart problems, be given a four-month medical furlough. Yet, he has been refused furlough. Isa Saharkhiz, a journalist who has been in prison for more than three years, has been denied furlough in contravention of prison’s regulations. More importantly, Alireza Ghabishavi, a citizen from Khuzestan who was convicted of being a member of an opposition group, died suspiciously in a detention centre in Khalaf Abad.
7. Mustafa Sabti, head of the Central Council of the Islamic Iran Participation Front in Golestan Province, has been banned from travelling.

B) Situation Regarding Books, Media, Writers and Journalists
1. Mehdi Fakhrzadeh, a member of the “Cheshm Andaz-e Iran” Magazin’s editorial, and Ahmad Shariat, blogger, have been arrested. Mohammad Reza Alipayam, a poet and satirist, has been arrested. His house was searched and his computer and writings were confiscated.
2. In another case, the one –year prison term of Mahsa Amrbadi, an imprisoned journalist, has been upheld.
3. Drama’s Supreme Council (Shoray-e Senfiy-e Namayesh) banned all five theatres of the Cinema Azadi from screening movies.
4. The court sessions of editors-in-chief of “Cheshm Andaz-e Iran”, “Gol” and “Khabargozariye Cinamay-e Iran” publications were held.
5. The Ministry of Culture and Islamic Guidance has not issued permit for the publication of a book entitled “Gozaresh-e Mavaze Hashemi Rafsanjani [A Report on Stances of Hashemi-Rafsanjani]”.
6. Dr. Seyyed Mohamamd Hossein Beheshti’s website has been filtered.
7. “Cherdavol”, a student publication was banned.


c) Other Instances of Human Rights Abuse
1. The rise in executions in the month of Mordad is yet another instance of human rights abuse. Based on reports by government websites and news agencies, the following individuals have been either executed or handed down the death penalty: Ilam’s prosecutor announced the execution of a person, identified as “H. B”. According to ISNA news agency, he was charged with possession, use, purchase, and sale of drugs. Bakhtiyar Me’mari, a Kurdish citizen, was sentenced to death on the charge of moharbeh (waging war against God). The Prosecutor-General and Judiciary spokesperson reported the execution verdict for four persons in an embezzlement case. The execution sentence of a person identified as “S. M” was also uphold. According to Fars news agency, he was charged with Rape. Bahaodin Ghasemzadeh, a juvenile from Oromiyeh, was handed down the death penalty. According to some websites, he was arrested in December 2009, when he was 15 years old, on the charge of murder.
2. Habib Afshari, who was charged with membership in an opposition group and sentenced to death, went on hunger strike to object to the Ministry of Intelligence for putting pressure on his family.
3.Intercity roads due to lack of standards, continue to claim victims and the greatest number of deaths caused by road accidents in recent years.
4. For the coming academic year 36 universities have closed 77 academic fields to women. For instance, Arak University has barred women from enrolling in the following courses: English language and literature, education, computer science, chemical engineering, industrial engineering, civil engineering, mechanical engineering, agricultural engineering and pure chemistry. Isfahan University has also prevented women from attending the following courses: political science, accountancy, business management, governmental management, industry management, electrical engineering, civil engineering, mechanical engineering, railway engineering, and English language translation. Therefore, the number of female students, who have constituted more that 65% of university students for some time, will drop to less than 50%.
5. According to notifications and directives sent by the police in Ardebil to cinema proprietors, they are obliged to separate males and females in their cinemas.


Section 2: Economic and Social Rights
1. Due to the bad economic conditions and shortages of raw materials, mainly due to adverse economic management and political sanctions, many workers have not been paid their overdue salaries for several months. They include the following: a number of workers in the metal industries of Iran have not received any salaries for eight months, workers in the textile mill of Mazandaran for 26 months, workers in Bushehr paint manufacturing factory for five months, 48 workers of Naghshe Iran factory in Qazvin for 15 months, a number of workers in Iran Puya for two months, and workers of Khosh Nush beverage-manufacturing plant in Sari, for three months.
2. In the month of Mordad, several workers lost their jobs. They include, 50 workers of Pars Slat Pencil Producing Company in Amol, 70 workers of Kamkar Sirjan nuts and bolts factory and 300 workers of Oghab Afshan Company.
3. Alireza Asgari, Jalil Mohammadi and Reyhaneh Ansari, three members of the Co-ordinating Committee to help worker's organizations, have been sentenced to one-year imprisonment each. The latter two's sentence has been suspended for three years.

Section 3: Cultural Heritage and Environment
Reports concerning cultural heritage and environment in the month of Mordad also serve to indicate the unfavourable situation in those sectors.

1. Concern about the environmental situation has prompted Ma'someh Ebtekar, the secretary of the environmental committee of Tehran City Council, to warn on several occasions in recent months of the danger of an imminent tsunami of cancer due to the installation of telecommunications masts by the government and the jamming of satellite television programmes.

2. According to the agriculture committee of the Majles, 50 million cubic meters of sewage has entered the River Karoon in Ahvaz, thereby putting the health of a large number of people in great danger. Unfortunately, the Environmental Protection Organization has not taken any action to overcome this problem. Some rural areas of southern Iran lack proper plumbing and drinking water and the villagers must walk several kilometres to have access to river and drinking water.

3. In contradiction of legal regulations and urban planning standards, the Municipal authorities of Tehran's District Five has issued permits for construction of 12,000 square meters of land, as a result of which 2700 old trees were cut.

4. Despite the objections of Gorgan City Council and many environmental campaigning NGOs, destruction of some parts of Gorgan’s Nahar Khoran forest continues owing to the construction of the Sacred Defence Museum.

5. The situation of Orumiyeh Lake continues to be reported as poor to the extend that according to some reports more that 65% of the Lake has dried up. In other words, less than 35% of the lake contains water. Meanwhile, Hamid Monafi and Hasan Ghanbari, two of the citizens who participated in a peaceful demonstration in Tabriz against the drying up of Orumiyeh Lake, have each been sentenced to one year in prison as well as a one-year suspended prison term.

Conclusion
In conclusion of this monthly report, I would like to draw the attention of the Islamic Republic's authorities to their international obligations in respect of observance of human rights principles. I would also like to reaffirm that securing national interests and resolving the current crisis warrants respect for individual rights and freedoms and the dignity of citizens.
Shirin Ebadi
Human Rights Defendant and 2003 Nobel Laureate
22 August 2012

Note: For further information regarding the above reports, please refer to the following news websites: Iranian Students News Agency (ISNA), Islamic Republic News Agency (IRNA), Iranian Labour News Agency (ILNA), Fars news agency, Mehr news agency, Young Journalists Club news agency, CDHR website, JARAS, Committee of Human Rights Reporters, Nedaye Azadi, Baztab, HRANA, Ghanoon, Kaleme, Mohebbat News, Sunni Online, International Campaign for Human Rights in Iran, Majzooban-e Noor, Melli Mazhabi, Nedaye Sabze Azadi, Radio Zamaneh, Radio Farda and BBC.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.