يكشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۷ - Sunday 18 November 2018
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

عدم شرکت دبیرکل سازمان ملل در اجلاس غیرمتعهدها

مقامات جمهوری اسلامی ایران از احتمال غیبت ‌بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، در اجلاس کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در تهران ابراز نارضایتی کردند. حکومت ایران نگران عدم استقبال بین‌المللی از این اجلاس است.

iran-emrooz.net | Mon, 20.08.2012, 17:51

نارضایتی ایران از احتمال غیبت بان کی مون در اجلاس تهران

دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۱
دویچه‌وله: مقامات جمهوری اسلامی ایران از احتمال غیبت ‌بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، در اجلاس کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در تهران ابراز نارضایتی کردند. حکومت ایران نگران عدم استقبال بین‌المللی از این اجلاس است.

روز یکشنبه (۲۹ مرداد / ۱۹ اوت) علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی ایران، در پاسخ به خبرنگاران در مورد «انصراف» دبیرکل سازمان ملل از حضور در اجلاس کشورهای عضو عدم تعهد در تهران گفت که اگر سازمان ملل از حضور در اجلاس غیرمتعهد‌ها کنار بکشد به طور حتم کوچک‌تر می‌شود. وی اظهار امیدواری کرد که ‌بان کی مون در این زمینه طوری کار کند که ساختار سازمان ملل ضربه نبیند.

در واکنشی دیگر هادی شوشتری، نماینده مجلس شورای اسلامی، مدعی شد دولت‌های غربی با هدف کاهش تاثیرگذاری این اجلاس، بر ‌بان کی مون فشار آورده‌اند. شوشتری تصریح کرد که شخصیت حقیقی دبیرکل سازمان ملل باید مستقل باشد؛ وی افزود، اگر‌ بان کی مون به تهران نیاید، «مغایر سیاست اعلامی خود مبنی بر اینکه صندلی خود را هیچ‌گاه خالی نمی‌گذارد» عمل کرده است.

پیش‌تر ویکتوریا نولند، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا، برگزاری اجلاس آینده کشورهای غیرمتعهد در تهران را «تصمیمی نامناسب» خوانده بود. خانم نولند با انتقاد از حضور احتمالی دبیر کل سازمان ملل متحد در این اجلاس تصریح کرد: «ما نظر خود را به ‌بان‌کی مون اطلاع دادیم و اکنون اوست که باید تصمیم بگیرد. ما گفته‌ایم که تهران برای برگزاری این اجتماع محل بسیار نامناسبی است.»

روز شنبه (۲۸ مرداد / ۱۸ اوت) سخنگوی ستاد برگزاری اجلاس سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در تهران گفت که از میان ۱۲۰ عضو این جنبش، ۳۵ کشور در سطح سران شرکت خواهند کرد. در مجموع یکصد کشور در سطوح مختلف برای حضور در این اجلاس اعلام آمادگی کرده‌اند. محمدرضا فرقانی از اعلام اسامی این کشور‌ها خودداری کرد و مدعی شد این امر به دلیل «سیاست‌های خصمانه و فشارهای نامشروع» برای عدم شرکت میهمانان در این اجلاس است. آماده‌باش نیروهای امنیتی و انتظامی جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری اجلاس کشورهای عضو عدم تعهد تدابیر بسیاری را در نظر گرفته است.

شهر تهران در طول برگزاری اجلاس برای ۵ روز تعطیل خواهد بود. مقامات جمهوری اسلامی از شهروندان خواسته‌اند که در طول روزهای برگزاری اجلاس به مسافرت بروند. از سوی دیگر سردار احمدرضا رادان، جانشین رئیس پلیس ایران، روز یکشنبه به خبرگزاری مهر گفت که نیروی انتظامی به حکم قانون و حکم مردم آمادگی کامل در همه زمینه‌ها برای تامین امنیت لازم برای این اجلاس بزرگ را دارد.

وی در مورد فراخوان مخالفان حکومت ایران برای نشان دادن اعتراض شهروندان به نمایندگان کشورهای حاضر در اجلاس تهران تصریح کرد که نیروی انتظامی در طول این مدت در آماده باش کامل به سر می‌برد و در این خصوص با کسی شوخی ندارد. برخی از مخالفان حکومت ایران در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی از شهروندان تهرانی خواسته‌اند به اشکال مختلف در روزهای برگزاری اجلاس اعتراض خود را به نمایش بگذارند.

از جمله "شورای هماهنگی راه سبز امید" از تشکل‌های مخالف حکومت ایران در نامه‌ای که متن آن در سایت "کلمه" منتشر شده از سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد خواست تا از فرصت حضور در ایران «برای ابراز حمایت جمعی خود از خواست‌های دموکراتیک و عادلانه‌ی مردم ایران، شامل آزادی تمام زندانیان سیاسی و رهبران جنبش سبز که تحت حصر و حبس خانگی غیرقانونی بسر می‌برند» استفاده کنند.

پیش‌تر نیز شماری از زندانیان سیاسی ایران در دعوتی نمادین از سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد خواسته‌اند که از زندان‌های ایران بازدید کنند. اهمیت اجلاس تهران برای حکومت ایران حکومت جمهوری اسلامی اجلاس کشورهای غیرمتعهد را گامی برای خروج از انزوای سیاسی‌ای می‌داند که به دنبال مناقشه هسته‌ای و تحریم‌های بین‌المللی به آن دچار شده است. به همین دلیل مقامات جمهوری اسلامی در تلاش برای برگزاری موفق این اجلاس هستند و آن را نشانه‌ای از «حضور فعال» این کشور در معادلات جهانی و منطقه‌ای ارزیابی می‌کنند.

سردار سپاه مسعود جزایری، معاون امور بسیج و فرهنگ دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح، در این باره گفته است: «برگزاری این اجلاس در تهران در این برهه از زمان که منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا با بیداری اسلامی روبرو شده و با توجه به رویدادهایی همچون جنبش وال استریت در آمریکا و اعتراضات مردمی در مناطق مختلف اروپا، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.» با این حال برخی از ناظران سیاسی عقیده دارند که سازمان کشورهای غیرمتعهد مدتهاست از نقش تاریخی‌ای که زمانی ایفا می‌کرد، دور شده و این نهاد امروزه در معادلات بین‌المللی نقش مهمی بازی نمی‌کند. این نشست قرار است از پنجم تا دهم شهریور (۲۶ تا ۳۱ اوت) در تهران برگزار شود.

به گفته‌ی مقامات جمهوری اسلامی، در روزهای پنجم و ششم شهریور گردهمایی کار‌شناسان کشورهای عضو جنبش غیرمتعهد برگزار می‌شود که یکی از وظایف آن تهیه‌ی بیانیه‌ی پایانی نشست سران خواهد بود. این بیانیه در نشست وزیران امور خارجه‌ی کشورهای عضو جنبش غیرمتعهد در روزهای هفتم و هشتم شهریور تایید خواهد شد و در روزهای نهم و دهم توسط سران کشورهای عضو تایید و امضا می‌شود.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2018
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.