شنبه ۲۹ تير ۱۳۹۸ - Saturday 20 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

آمریکا در خلیج فارس سپر دفاع موشکی ایجاد می‌کند

روزنامه‌ی نیویورک تایمز با انتشار فهرستی از قراردادهای تسلیحاتی آمریکا با کشورهای عربی حاشیه‌ی خلیج فارس گزارش داد که ایالات متحده و هم‌پیمانانش در منطقه، خود را برای دفاع در برابر حمله‌‌های موشکی احتمالی ایران آماده می‌کنند.کویت تجهیزاتی به ارزش بیش از ۴ میلیارد دلار دریاقت می‌کند که مهم‌ترین آنها ۶۰ موشک پاتریوت، ۲۰ ایستگاه پرتاب موشک و ۴ دستگاه رادار هستند. عربستان سعودی هم به سامانه‌ی موشکی پاتریوت مجهز است و امارات متحده عربی در ۴ سال گذشته بیش از ۱۲ میلیارد دلار برای سیستم پدافند موشکی خود هزینه کرده است.

iran-emrooz.net | Fri, 10.08.2012, 8:13

دویچه وله: روز پنجشنبه (۹ اوت / ۱۹ مرداد) روزنامه‌ی نیویورک تایمز با انتشار فهرستی از قراردادهای تسلیحاتی آمریکا با کشورهای عربی حاشیه‌ی خلیج فارس گزارش داد که ایالات متحده و هم‌پیمانانش در منطقه، خود را برای دفاع در برابر حمله‌‌های موشکی احتمالی جمهوری اسلامی ایران آماده می‌کنند.

تازه‌ترین اقدام در این راستا فروش تجهیزات جنگی به کویت است. بر اساس گزارش نیویورک تایمز، سه هفته پیش پنتاگون به کنگره‌ی آمریکا اطلاع داده است که قصد دارد، به کویت معادل ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار تجهیزات جنگی ارسال کند. پنتاگون فهرستی از تجهیزات مورد نظر را نیز ارائه کرده که مهم‌ترین آنها ۶۰ موشک پاتریوت، ۲۰ ایستگاه پرتاب موشک و ۴ دستگاه رادار هستند. ایالات متحده بین سال‌های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۰ نیز دست کم ۳۵۰ موشک پاتریوت به کویت ارسال کرد. این کشوردر سال ۱۹۹۲ از آمریکا ۲۱۰ فروند از نسل پیشین این موشک‌ها و ۲۵ پرتاب‌گر خریداری کرده بود.

عربستان سعودی هم به سامانه‌ی موشکی پاتریوت مجهز است. این کشور آخرین بار در سال گذشته‌ی میلادی در این زمینه یک میلیارد و ۷۰۰ هزار دلار هزینه کرد.

بر اساس اسنادی که در اختیار نیویورک تایمز قرار گرفته، امارات متحده عربی در ۴ سال گذشته بیش از ۱۲ میلیارد دلار برای سیستم پدافند موشکی خود هزینه کرده است.

تلاش برای اتحاد کشورهای عربی

نیویورک تایمز در گزارش روز پنجشنبه‌ی خود می‌نویسد: یکی از مشکلات اصلی این است که کشورهای شیخ‌نشین حوزه‌ی خلیج فارس هنوز نتوانسته‌اند برای مقابله با خطرات احتمالی از جانب ایران متحد شوند. تلاش‌های هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه‌ی آمریکا در این راستا هم تا کنون نتیجه‌ی چشمگیری نداشته‌اند.

کلینتون آخرین بار در ماه مارس سعی کرد، اعضای شورای همکاری خلیج فارس را قانع کند که یک سامانه‌ی پدافند موشکی مشترک، به نفع همه‌ی کشورهای حوزه‌ی خلیج فارس است. او پیشنهاد کرد که ارتش‌های ایالات متحده و شش کشور حوزه‌ی جنوبی خلیج فارس تدوین برنامه‌های واحدی را برای تقویت بنیه دفاعی و همکاری برای افزایش امنیت دریایی منطقه در دستور کار خود قرار دهند.

در واکنش به این اقدام علاءالدین بروجردی، رئیس كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی طرح ایجاد سامانه‌ی پدافند موشکی در خلیج فارس را "موضوعی تشنج‌زا" خواند و گفت، آمریکا «سال‌هاست با فریب دادن کشورهای منطقه و مطرح کردن ایران به عنوان خطر در خاورمیانه از این کشورها باج می‌گیرد و بسیاری از پایگاهای نظامی در منطقه را در اختیار خود گرفته است.»

بروجردی همچنین اظهار داشت که ایجاد سامانه‌ی موشکی مشترک همسایگان ایران «در حد حرف است و تا رسیدن به گام عملی مراحل زیادی باید طی شود.» او در عین حال ادعا کرد: «جمهوری اسلامی ایران متناسب با هرگونه اقدامی که بر خلاف منافع ملی‌اش باشد عکس‌العمل مناسب و قاطع نشان خواهد داد.»

نخستین‌گام‌های عملی

اوایل ژوئیه، پس از به اجرا گذاشتن تحریم نفتی اتحادیه‌ی اروپا و تهدید ایران به بستن تنگه‌ی هرمز، گزارش‌هایی مبنی بر ایجاد پایگاه پدافند موشکی در مکانی مخفی در قطر منتشر شد. بر اساس این گزارش‌ها، آمریکا رادارهایی از نوع «AN/TPY-2» و «X-Band» را در قطر مستقر کرده که قادرند موشک‌های پرتاب‌شده را با دقت بسیار بالایی ردگیری کنند. پیشتر سیستم‌های مشابهی در صحرای نقب اسرائیل و درترکیه مستقر شده‌اند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.