پنجشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۸ - Thursday 18 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

سه ماه آینده، سرنوشت‌ساز برای ایران

افراییم هلوی، رییس اسبق موساد اسرائیل در سخنانی با شماری از رسانه‌های اسرائیلی و بین‌المللی هشدار داده است که ممکن است جنگ از سوی اسرائیل علیه تأسیسات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران در ۱۲ هفته آینده رخ دهد. افراییم هلوی به رادیوی اسرائیل گفت «ایران در این گمان است که با موافقتش با ادامه گفت و گوها با کشورهای ۱+۵، خود را از حمله مصون می کند؛ اما در اشتباه است؛ بازی تمام شد».

iran-emrooz.net | Sat, 04.08.2012, 9:06

بازتاب: افراییم هلوی، رییس اسبق موساد اسرائیل پنجشنبه در سخنانی با شماری از رسانه‌های اسرائیلی و بین المللی هشدار داده است که ممکن است جنگ از سوی اسرائیل علیه تأسیسات هسته ای جمهوری اسلامی ایران در ۱۲ هفته آینده رخ دهد.

افراییم هلوی، که از سالها پیش به عنوان یکی از نخستین شخصیت‌های اسرائیلی مخالف رویه نظامی در برابر برنامه هسته‌ای ایران شناخته شده است و حتی بارها گفته بود که ممکن است که بتوان با یک ایران هسته ای نیز کنار آمد، در این مصاحبه‌های جدید خود گفته است که احتمال می‌دهد سه ماه آینده برای ایران «سرنوشت ساز » باشد.

هلوی از جمله در مصاحبه با نیویورک تایمز و نیز با رادیوی سراسری اسرائیل چند بار این جمله را تکرار کرد که «اگر من یک ایرانی بودم، از ۱۲ هفته آینده بیمناک می بودم».

رییس اسبق موساد اسرائیل که انگلیسی الاصل است، در این گفت و گوهای رسانه ای این را نیز گفته است که « ۱۲ هفته آینده می تواند هم در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران و هم بخاطر سرنوشت سوریه، برای جمهوری اسلامی ایران، سرنوشت ساز باشد.»

افراییم هلوی به رادیوی اسرائیل گفت «ایران در این گمان است که با موافقتش با ادامه گفت و گوها با کشورهای ۱+۵، خود را از حمله مصون می کند؛ اما در اشتباه است؛ بازی تمام شد».

هلوی افزوده است که «برای همگان باید این امر روشن باشد؛ این که هیچگاه به اندازه مرحله کنونی، اسرائیل به حمله به تأسیسات هسته‌ای ایران نزدیک نبوده است».

برخی ناظران می‌گویند این امر که آقای هلوی به بیان این سخنان مهم اقدام کرده است، می تواند نشان از این باشد که او از مسایلی آگاه است که از برخی از نیروهای اطلاعاتی که هنوز با آنها ارتباط هایی دارد، شنیده است.

روزنامه نیویورک تایمز نیز یادآور شده است که آقای هلوی یک شخصیت مسئول است؛ او از کسانی نیست که صدایش مرتب بلند باشد؛ کم گو است اما هر بار که سخن می گوید، سنجیده است و از سر مسئولیت است.

افراییم هلوی بسیار زودتر از خلف خود در موساد، مئیر داگان، با رویه ستیز آشکار اسرائیل با برنامه هسته ای ایران به مخالفت برخاست و حتی در جستجوی راهکارهایی برای ایجاد نرمش در مناسبات اسرائیل و ایران بود.

هلوی همان کسی است که درست ۴ سال قبل در مصاحبه‌ای با رادیو سراسری اسرائیل، خامنه‌ای را به خاطر استقبال از فرصت انجام مذاکرات، «خردمند» توصیف کرده و گفته بود: «می‌توان از طریق مذاکراتی کاملا جدی با رهبری ایران بر سر مسأله اتمی به توافق دست یافت. «تغییر رژیم در ایران کار اسرائیل یا هیچ قدرت دیگری نیست و امری است که تنها مردم ایران باید درباره آن تصمیم بگیرند.»

هلوی در ساعاتی ۱۲ هفته آینده را برای ایران بسیار حیاتی دانسته است که لئون پانه تا وزیر دفاع آمریکا سفر سیاسی مهم خود به اسرائیل را به پایان برده و در حال رفتن به سوی اردن بود.پانه تا چهارشنبه در چند دیدار در تل آویو، اشکلون و اورشلیم؛ با اهود باراک وزیر دفاع اسرائیل، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر و نیز با شیمون پرز رییس جمهوری اسرائیل تأکید کرده و گفت که آمریکا هرگز با یک ایران هسته‌ای کنار نخواهد آمد و هیچگاه امکان نخواهد داد که ایران، اتمی شود.

پانه تا در حالی که بنیامین نتانیاهو به طرزی بی‌سابقه به صورت او خیره شده و کمتر پلک می زد، دستان خود را به هنگام تأکید بر عزم جزم آمریکا در ممانعت از اتمی شدن ایران، بروی میز در کنفرانس خبری در اورشلیم می‌کوبید و همچنین هر واژه را با تأکید و طمآنینه بسیار بر زبان می آورد تا از یکسو هم به ایران هشدار دهد که باید این اظهارات را جدی بگیرند و هم به نخست وزیر اسرائیل ثابت کند که آمریکا در کنار اسرائیل خواهد ایستاد.

بنیامین نتانیاهو و نیز شیمون پرز به لئون پانه تا گفته بودند که رهبران ایران هنگامی که از اسرائیل و آمریکا می شنوند که مانع از اتمی شدن ایران خواهند شد، این امر را جدی نمی گیرند و فکر می کنند که می توانند دنیا را بازی بدهند.

نتانیاهو به لئون پانه تا گفت باید به سران تهران نشان داد که حرف ما جدی است و فرصت برای حل مسالمت آمیز مسئله اتمی ایران رو به پایان است.

به گزارش خبرنگار بازتاب، تصاویری هم که از سفر وزیر دفاع امریکا منتشر شده، چهره نسبتا ناراحت و نگران او را نشان می دهد.

ممکن است این امر بر می گردد به این که او از یک سو باید نظر اسرائیلی ها را به نفع اوباما در آستانه انتخابات جلب کند و از سوی دیگر باید منافع آمریکا را در جلوگیری از یک جنگ جدید حفظ کند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.