شنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - Saturday 20 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

تشدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران

آمریکا دهها شرکت و فرد دیگر ایرانی و خارجی را به فهرست طولانی تحریم‌های خود علیه جمهوری اسلامی ایران وارد کرد. وزارت خزانه داری آمریکا روز پنجشنبه (۱۲ ژوئیه/۲۲ تیر) با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که برای مقابله با " گسترش فعالیت‌های هسته‌ای و موشک‌های بالستیکی" تعدادی از شرکت‌های کشتیرانی و بانک‌های ایرانی را که از این فعالیت‌ها پشتیبانی می‌کنند، مشمول تحریم قرار می‌دهد.

iran-emrooz.net | Fri, 13.07.2012, 7:34

دویچه وله: وزارت خزانه داری آمریکا روز پنجشنبه (۱۲ ژوئیه/۲۲ تیر) با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که برای مقابله با " گسترش فعالیت‌های هسته‌ای و موشک‌های بالستیکی" تعدادی از شرکت‌های کشتیرانی و بانک‌های ایرانی را که از این فعالیت‌ها پشتیبانی می‌کنند، مشمول تحریم قرار می‌دهد.

مقابله با شرکت‌های پوششی

دیوید کوهن، معاون دفتر مقابله با تروریسم و اطلاعات مالی در وزارت خزانه‌داری آمریکا، گفت: «هدف مستقیم این اقدامات جلوگیری از برنامه‌های هسته‌ای و موشکی ایران است». او یادآور شد که به دنبال تحریم‌های تجاری، ایران می‌کوشد برای فروش نفت در بازارهای آزاد از شرکت‌های پوششی استفاده کند.

معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا تصریح کرد: «ما به افزایش فشارها ادامه می‌دهیم.» وی افزود هدف این فشارها این است که "ایران نگرانی‌های جامعه بین‌المللی را در قبال برنامه هسته‌ای خود" جدی بگیرد و در این راستا دست به اقدام بزند.

ایالات متحده و اتحادیه اروپا واردات نفت از ایران را تحریم کرده‌اند و این به کاهش محسوس صادرات نفت ایران منجر شده است که بیش از دو سوم درآمد ارزی ایران را تشکیل می‌دهد.

ایران به خاطر پافشاری بر ادامه‌ی برنامه هسته‌ای خود با تحریم‌های اقتصادی گسترده روبرو شده است تا به امر غنی‌سازی اورانیوم خاتمه دهد. اما جمهوری اسلامی بارها گفته است که برنامه هسته‌ای این کشور سرشت صلح‌آمیز دارد و ایران دستیابی به انرژی هسته‌ای را حق خود می‌داند.

شرکت‌ها و افراد مورد تحریم

بیانیه‌ی وزارت خزانه‌داری آمریکا در دو بخش منتشر شده است و روی هم ۵۰ فرد حقیقی و حقوقی را در بر می‌گیرد که گفته می‌شود با برنامه‌ی هسته‌ای ایران در ارتباط هستند. در بخش اول بیانیه از ۱۱ شرکت مرتبط با وزارت دفاع ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، شرکت کشتیرانی ایران، ۳ شهروند ایرانی و یک شهروند اتریشی نام برده شده است.

به گفته وزارت خزانه‌داری، جمهوری اسلامی تلاش می‌کند برای دور زدن تحریم‌های اقتصادی، به ویژه در عرصه صادرات نفت از شرکت‌ها، کشتی‌ها و بانک‌هایی استفاده کند که در واقع به دولت ایران تعلق دارند. بنا به این بیانیه جمهوری اسلامی می‌کوشد با عوض کردن رنگ و پرچم کشتی‌های نفت‌کش به صدور نفت خود ادامه دهد.

شرکت‌ها و افراد مورد تحریم عبارتند از: شرکت الکترونیک صنعتی و سیستم اطلاعات ایران (ISIRAN)، مرکز ارتباطات و تکنولوژی پیشرفته (AICTC)، حمید رضا ربیعی مهندس نرم‌افزار، آزمایشگاه رسانه‌ای دیجیتال (DML) و آزمایشگاه خدمات ارزش افزوده (VASL)، تدارکات صادرات وزارت دفاع (MODLEX)، دانیل فِرُش و منابع عمومی بین‌المللی (FZE)، دانشگاه مالک اشتر، کشتیرانی گود لاک (GLS)، شناسایی نام‌گذاری و پرچم‌گذاری دوباره کشتی‌ها و کشتیرانی اضافی (IRISL)، علی فدوی (فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران)، صنایع شیمیایی پنتانه (PCI)، حسین تنیده (از عوامل برنامه اتمی تا اواخر سال ۲۰۱۱) - مرکز نوآوری و همکاری‌های تکنولوژی (CITC).

سند وزارت خزانه‌داری درباره دانیل فرش گفته است که این تاجر اتریشی در خرید و ارسال مواد لازم برای صنایع نظامی، از جمله برای "گروه صنعتی شهید همت" فعال بوده است. آقای فرش از دفتر تجارتی خود در اتریش و از سال ۲۰۰۶ از طریق دفتر صادراتی در امارات تجهیزات مهمی برای تکمیل برنامه موشکی ایران تدارک دیده و به ایران فرستاده است.

فعالیت صادراتی

در بخش دوم بیانیه از عده‌ای از شرکت‌های ایرانی و خارجی نام برده شده است که از تحریمهای بین‌المللی سرپیچی می‌کنند. مطابق این سند عده‌ای از این شرکت‌ها با نام و آرم تازه کار می‌کنند اما آنها در واقع شرکت‌هایی با نام جعلی هستند که برای نفتیران یا شرکت ملی نفت ایران کار می‌کنند.

در بخش حمل و نقل نفت از ۴ شرکت نام برده شده است که عبارتند از: شرکت انرژی نور (مالزی)، شرکت حمل و نقل بازرگانی (هنگ کنگ)، شرکت پترو انرژی (دوبی) و شرکت پترو انرژی (سویس). به علاوه از ۲۰ شرکت مالی مربوط به ایران نام برده شده است. بیانیه همچنین به شناسایی کشتی‌های متعلق به شرکت ملی کشتیرانی ایران (شامل ۵۸ تانکر و ۲۷ شخصیت مربوط به آن) دست می‌زند.

وزارت خزانه‌داری گفته است که می‌کوشد با ارائه اطلاعات کافی به بنیادهای آمریکایی، آنها را از همکاری‌های غیرقانونی با ایران باز دارد. هدف دیگر تسهیل اجرای تدابیر تحریمی است که از جانب اتحادیه اروپا اتخاذ شده است. مطابق این مقررات، واردات نفت ایرانی از اول ژوئیه، جز در موارد استثنائی، به کشورهای اتحادیه اروپا متوقف می‌شود.

شورای امنیت سازمان ملل طی چهار قطعنامه تحریمی از ایران خواسته فعالیت‌های مرتبط با غنی‌سازی اورانیوم را به حال تعلیق در آورد و صحت صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های اتمی خود را به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ثابت کند.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه (۱۲ ژوئیه) در دیدار از کامبوج، از کشورهای آسیای جنوب شرقی خواست که با اقدامات تحریمی علیه ایران بپیوندند.

وزیر خارجه آمریکا در جریان "نشست آ سه آن" درباره تسلیحات هسته‌ای که در پنوم پن، پایتخت کامبوج، برگزار شد، "اتحادیه کشورهای آسیای جنوب شرقی" را در تلاش‌های بین‌المللی برای "بازداشتن ایران از دستیابی به سلاح هسته‌ای" شریک دانست.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.