يكشنبه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Sunday 21 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

نامه خانواده‌های ۴۶ زندانی سیاسی به دادستان تهران

خانواده‌های ۴۶ زندانی سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین در نامه‌ای خطاب به دادستان با یادآوری عرف جاری و آیین نامه اداره زندان‌های کشور برای زندانیان، اعم از آنانکه مرتکب جرائم بزرگ قتل و تجاوز و سرقت و یا جرایم کوچک شده‌اند، تاکید کرده‌اند که در تبعیضی آشکار توسط شخص شما حقوق قانونی و انسانی از فرزندان، همسران، پدران، مادران، و بستگان بیگناه ما که به صرف حق‌گویی و مبارزه با تقلب و دروغ در بند به سر می‌برند سلب شده است.

iran-emrooz.net | Wed, 30.05.2012, 9:46

خانواده‌های ۴۶ زندانی سیاسی بند ۳۵۰ زندان اوین در نامه‌ای خطاب به دادستان با یادآوری عرف جاری و آیین نامه اداره زندان‌های کشور برای زندانیان، اعم از آنانکه مرتکب جرائم بزرگ قتل و تجاوز و سرقت و یا جرایم کوچک شده‌اند، تاکید کرده‌اند که در تبعیضی آشکار توسط شخص شما حقوق قانونی و انسانی از فرزندان، همسران، پدران، مادران، و بستگان بیگناه ما که به صرف حق‌گویی و مبارزه با تقلب و دروغ در بند به سر می‌برند سلب شده است.

این خانواده‌ها که از سه سال پیش در دادستانی ها و دادگاه‌ها و راهروهای دادسراها با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کرده‌اند در این نامه خاطر نشان کرده اند: ما برای عزیزان خود خواسته‌هایی فراتر از همه حقوقی که سایر زندانیان از آن برخوردارند و تا پیش از تصدی شما در مورد زندانیان سیاسی بعد از انتخابات به بند ۳۵۰ حتی در این زندان به رسمیت شناخته می شد، نداریم. آیا در کشوری که مدعی اجرای عدل اسلامی است اینها انتظاری گزافه است؟

متن این نامه که در اختیار کلمه قرار گرفته به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای جعفری دولت آباد،ی دادستان عمومی و انقلاب تهران

با سلام

عرف جاری و آیین نامه اداره زندان‌های کشور برای زندانیان، اعم از آنانکه مرتکب جرائم بزرگ قتل و تجاوز و سرقت و یا جرایم کوچک شده اند، به حکم شئون انسانی آنان و خانواده هایشان حقوقی را به رسمیت می شناسد که در تبعیضی آشکار توسط شخص شما از فرزندان، همسران، پدران، مادران، و بستگان بیگناه ما که به صرف حق‌گویی و مبارزه با تقلب و دروغ در بند به سر می برند سلب شده است.

تا حدی که شما برقراری یک ارتباط ساده تلفنی را توسط زندانی مظلومی که عزیز خود را از دست داده است، منوط به اجازه مستقیم شخص خود کرده اید، گویی دادستان استانی که یک پنجم جمعیت کشور را در بر می گیرد وظیفه ای مهمتر از تعدی به حقوق انسانی زندانیان سیاسی ندارد.

چگونه خواهد بود اگر خانواده شما در شهرستان زندگی کنند و وسیله‌ای جز چنین ارتباط تلفنی ناممکن برای اطلاع از حال شما نداشته باشند؟ چگونه خواهد بود اگر فرزندان دانش آموز شما به دلیل تلاقی وقت ملاقات با ساعات تحصیل در بخش اعظم سال از شنیدن صدای پدر خود محروم شوند؟ چگونه خواهد بود اگر عزیزی را از دست داده باشید و فرصت آخرین وداع با او یا خاک او را برای تنها دو روز و علیرغم سپردن سنگین‌ترین سپرده‌ها از شما دریغ کنند؟ یا خانواده شما را مجبور کنند که برای به دست آوردن اجازه یک ملاقات حضوری هر بار به حضورش! بروند و اهانت و تحقیر و اذیت دفترداران او را تحمل کنند؟ یا هفته ها کلیه درد، دندان درد، و بیماری‌های کشنده دیگر را تحمل نمایید تا او میل کند یا فرصت بیاید تا به شما اجازه درمان بیرون از زندان را بدهد؟ یا به شما اجازه دیدار با وکیل‌تان را ندهند تا از دفاع از خود در دادگاه عاجز باشید؟ اینها و امثال آن سرنوشتی است که ما برای امثال شما آرزو نمی‌کنیم زیرا بخش اعظم آن بیش از مجازات شما مستلزم مجازات خانواده بیگناهتان است.

آقای دادستان، ما برای عزیزان خود خواسته‌هایی فراتر از همه حقوقی که سایر زندانیان از آن برخوردارند و تا پیش از تصدی شما در مورد زندانیان سیاسی بعد از انتخابات به بند ۳۵۰ حتی در این زندان به رسمیت شناخته می‌شد، نداریم. آیا در کشوری که مدعی اجرای عدل اسلامی است اینها انتظاری گزافه است؟

آقای دادستان

إِیّاکَ وَ الظُّلْمَ مَنْ لا یَجِدُ عَلَیْکَ ناصِرًا إِلاَّ اللّهَ عَزَّوَجَلَّ

بترس از ستم بر کسانی که در برابرت یاوری جز خدا ندارند.

ما خانواده های زندانیان سیاسی شما را به عمل به تکالیف انسانی و اسلامی و قانونی تان دعوت می کنیم و به دادخواهی خویش از پیشگاه الهی تهدید می کنیم.

تِلْک الْقُرَی أَهْلَکْنَهُمْ لَمَّا ظلَمُوا وَ جَعَلْنَا لِمَهْلِکِهِم مَّوْعِداً

خانواده زندانیان سیاسی:

۱. خانواده بهمن احمدی امویی
۲. خانواده حسن اسدی زیدآبادی
۳. خانواده سیدعلیرضا بهشتی
۴. خانواده محمد رضا مقیسه
۵. خانواده فیض الله عرب سرخی
۶. خانواده ابوالفضل قدیانی
۷. خانواده علیرضا رجایی
۸. خانواده عماد بهاور
۹. خانواده محمد قلاهری
۱۰. خانواده بابک داشاب
۱۱. خانواده قاسم شعله سعدی
۱۲. خانواده علی ملیحی
۱۳. خانواده فرشاد قربانپور
۱۴. خانواده عبدالله مومنی
۱۵. خانواده عبدالفتاح سلطانی
۱۶. خانواده علی جمالی
۱۷. خانواده مهران فرجی
۱۸. خانواده محمد علی ولایتی
۱۹. خانواده رضا انصاری راد
۲۰. خانواده سیدحسین رونقی ملکی
۲۱. خانواده فریدون صیدی راد
۲۲. خانواده مهدی کوهکن
۲۳. خانواده عارف درویش
۲۴. خانواده رضا مولوی
۲۵. خانواده امیراحسان تهرانی
۲۶. خانواده جعفر گنجی
۲۷. خانواده محمدحسین نعیمی پور
۲۸. خانواده محمد صادق رهبری
۲۹. خانواده اسماعیل صحابه تبریزی
۳۰. خانواده فرزاد طاهری
۳۱. خانواده سیدمحمد ابراهیمی
۳۲. خانواده حمیدرضا مقدسی
۳۳. خانواده علی گودرزی
۳۴. خانواده محمد داودی
۳۵. خانواده مهدی خدایی
۳۶. خانواده جواد علیخانی
۳۷. خانواده حمید ایزدیاری
۳۸. خانواده امیرخسرو دلیرثانی
۳۹. خانواده معصوم فردیس
۴۰. خانواده محمدرضا معتمد نیا
۴۱. خانواده محمد سیف زاده
۴۲. خانواده مزدک علی نظری
۴۳. خانواده مصطفی نیلی
۴۴. خانواده سیامک قادری
۴۵. خانواده حسین زرینی
۴۶. خانواده سعید متین پور
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.