پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ - Thursday 23 May 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

تشدید تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه

در حالی درگیری‌ها خونین در سوریه ادامه دارد، کشورهای عضو اتحادیه اروپا ضمن تشدید تحریم‌ها علیه حکومت سوریه بار دیگر در نشست اخیر خود از طرح صلح کوفی عنان پشتیبانی کردند. مقام‌های اروپایی هشدار می‌دهند که در صورت شکست برنامه صلح عنان و عدم برپایی مذاکرات صلح میان رژیم اسد و اپوزیسیون، احتمال درغلتیدن سوریه به یک جنگ داخلی وجود دارد.

iran-emrooz.net | Mon, 14.05.2012, 21:19

دویچه وله: کشورهای عضو اتحادیه اروپا ضمن تشدید تحریم‌ها علیه حکومت سوریه بار دیگر در نشست اخیر خود از طرح صلح کوفی عنان پشتیبانی کردند. وزیر امورخارجه آلمان نیز خطر گسترش آتش‌افروزی در منطقه را جدی خواند.

اتحادیه اروپا نگران ادامه خشونت‌ها در سوریه است. ۲۷ کشور عضو این اتحادیه در بروکسل در روز دوشنبه (۱۴ مه/۲۵ اردیبهشت) اعلام کردند که از برنامه صلح کوفی عنان، نماینده ویژه سازمان ملل متحد در سوریه پشتیبانی می‌کنند.

کارل بیلدت، وزیر امورخارجه سوئد هشدار داد که در صورت شکست برنامه صلح عنان و عدم برپایی مذاکرات صلح میان رژیم اسد و اپوزیسیون "احتمال درغلتیدن سوریه به یک جنگ داخلی وجود دارد.»

تشید تحریم‌های اتحادیه اروپا

در نشست کشورهای اروپایی تحریم‌های جدیدی علیه رژیم سوریه برقرار شد. سه تن از وابستگان رژیم اسد و دو شرکت سوری به فهرست تحریم‌ها افزوده شدند. این اشخاص اجازه سفر به کشورهای اروپایی را نداشته و دارایی‌های آنان در اروپا مسدود می‌شوند. شرکت‌های سوری نیز از هرگونه معامله با کشورهای اروپایی منع شده‌اند.

تا کنون بیش از ۱۲۸ شخص حقیقی و ۴۳ شرکت سوری تحت تحریم‌های اتحادیه اروپا قرار گرفته‌اند. اتحادیه اروپا برای حمایت از برنامه صلح عنان ۲۵ خودروی ضدگلوله نیز در اختیار ناظران سازمان ملل در سوریه نهاد.

وزیر امورخارجه سوئد تاکید کرد که با توجه به گستردگی درگیری‌ها حضور ۳۰۰ صلح‌بان سازمان ملل در سوریه کافی نیست و این امر می‌تواند موفقیت ماموریت ناظران را به خطر بیاندازد.

گیدو وستروله، وزیرامورخارجه آلمان نیز نگرانی خود را پیرامون گسترش نبردها در منطقه ابراز داشت. وی با توجه به سرایت درگیری‌ها به کشورهای همسایه از جمله لبنان در روز دوشنبه گفت: «خطر گسترش آتش‌افروزی جدی است.»

وی از تشدید تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه رژیم اسد حمایت کرد. وزیر امورخارجه آلمان گفت که در روز دوشنبه، ۲۵ اردیبهشت برای ارزیابی دقیق‌تر از وضعیت سوریه به آنکارا سفر خواهد کرد و با مقامات ترکیه به رایزنی خواهد پرداخت.

ادامه نبردها در منطقه الرستن

بر اساس گزارش فعالان سیاسی، نیروهای رژیم سوریه در روز دوشنبه (۱۴ مه/۲۵ اردیبهشت) حمله به منطقه "الرستن" که تحت کنترل مخالفان است را آغاز کرده‌اند. کمیته‌های محلی و سازمان‌های حقوق‌بشری گزارش می‌دهند که ارتش سوریه از بامداد دوشنبه بمباران شهر را از سر گرفته است.

دیده بان حقوق بشر سوریه روز دوشنبه اعلام کرد ۲۳ تن از افراد ارتش سوریه در درگیری با مخالفان در منطقه الرستن کشته شدند. الرستن در شمال شهر حمص واقع است و از ژانویه امسال تا کنون در تصرف مخالفان بوده است. به نظر می‌رسد که پیمان آتش‌بس در متوقف کردن زد و خوردها عملاَ بی‌تاثیر بوده است.

درگیری‌های سوریه به لنبان نیز سرایت کرده است

ادامه درگیری‌های خونین میان طرفداران رژیم اسد و مخالفان در شمال لبنان بازهم قربانی گرفت. خبرگزاری‌های خارجی گزارش می‌دهند که دست‌کم یک تن در این زدوخوردها کشته شده است. به گفته نیروهای انتظامی در شهر طرابلس نیز در روز دوشنبه دست‌کم ۹ تن مجروح شده‌اند.

از روز شنبه، ۱۲ مه گزارش‌هایی درباره درگیری میان موافقان و مخالفان رژیم اسد از لبنان منتشر شده بود. در این درگیری‌ها تا کنون ۴ تن کشته و ۴۰ نفر نیز مجروح شده‌اند. این نزاع‌ها بیشتر شکل درگیری‌های مذهبی به خود گرفته‌اند و به صورت رویارویی شیعیان و سنی‌ها در لبنان بروز می‌کنند.

اکثریت مردم سوریه سنی‌مذهب هستند، در حالی‌که رژیم اسد از اقلیت علوی‌هاست که یکی از شاخه‌های فرعی مذهب شیعه به شمار می‌آید. از سوی دیگر دولت سوریه مخالفان را متهم می‌کند که از مرز مشترک با لبنان دست به قاچاق اسلحه می‌زنند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.