شنبه ۳ فروردين ۱۳۹۸ - Saturday 23 March 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

انتقاد شدید مدیرکل آژانس اتمی از ایران

یوکیا آمانو، مدیرکل "آژانس بین‌المللی انرژی اتمی" با لحنی بی‌سابقه از جمهوری اسلامی انتقاد کرد که می‌کوشد با "اطلاعات نادرست" نمایندگان جامعه بین‌المللی را به گمراهی بکشد. یوکیا آمانو گفت دو دور مذاکره در ماه‌های ژانویه و فوریه سال جاری میان نماینده‌ی آژانس و مقامات ایرانی به هیچ نتیجه‌ای نرسیده‌اند.

iran-emrooz.net | Fri, 09.03.2012, 8:08

دویچه وله: یوکیا آمانو، مدیرکل "آژانس بین‌المللی انرژی اتمی" با لحنی بی‌سابقه از جمهوری اسلامی انتقاد کرد که می‌کوشد با "اطلاعات نادرست" نمایندگان جامعه بین‌المللی را به گمراهی بکشد.

یوکیا آمانو روز پنجشنبه (۸ مارس) گزارشی درباره دو دور مذاکرات در ماه‌های ژانویه و فوریه سال جاری میان نماینده‌ی آژانس و مقامات ایرانی داد. او گفت: "این گفت‌وگوها برای حل مناقشه هسته‌ای به هیچ نتیجه‌ای نرسیده‌اند.»

او "عدم تمایل" جمهوری اسلامی را سبب این امر دانست و گفت نمایندگان "آژانس" با این امید به ایران رفتند که مقامات جمهوری اسلامی بتوانند نگرانی‌های جامعه بین‌المللی نسبت به اقدامات احتمالی ایران در جهت تولید سلاح هسته‌ای را برطرف کنند، اما نمایندگان آژانس "با دست خالی به وین برگشتند".

مدیرکل آژانس اتمی در اطلاعیه‌ای که برای خبرنگاران قرائت کرد، افزود: «پیش از آغاز گفت‌وگوها در تهران، من امیدوار بودم که دولت ایران رویکرد غیرسازنده را کنار بگذارد و برای حل مشکلات به طور جدی با ما همکاری نشان دهد. اما در مذاکرات ماه فوریه ایران باز همان شیوه‌های قبلی را در پیش گرفت و کار ما را با مانع روبرو ساخت.»

کارشناسان آژانس اواخر ژانویه و فوریه امسال دو بار به تهران سفر کردند، اما این سفرها و مذاکره با مقام‌های ایرانی نتیجه‌ی مشخصی در پی نداشت.

آقای آمانو تأکید کرد که آژانس مایل است به گفت‌وگوهای خود با جمهوری اسلامی ادامه دهد، اما با شیوه‌ای که ایران در پیش گرفته است، این امر غیرممکن به نظر می‌رسد.

آمانو در پایان گفت: «آژانس باید بتواند بازرسی های خود را انجام دهد. اگر دولت ایران بر سر کار آن مانع ایجاد کند، نمی تواند به خوبی وظیفه خود را انجام دهد.»

"مواضع متناقض"

در برابر انتقادات مدیرکل "آژانس اتمی"، علی‌اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس، برداشتی متفاوت ارائه داد و مدیرکل آژانس را به اظهارات نادرست متهم کرد.

نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت که جمهوری اسلامی هیچگاه فعالیت‌های هسته‌ای خود را متوقف نخواهد کرد، اما او در عین حال تأکید کرد که ایران به دنبال دستیابی به تسلیحات هسته‌ای نیست.

ایران روز سه‌شنبه (۶ مارس برابر ۱۶ اسفند)، در بیانیه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد که به شرط تعیین چارچوب و کیفیت همکاری دو طرف، جمهوری اسلامی به بازرسان "آژانس بین‌المللی انرژی اتمی" اجازه می‌دهد که از سایت پارچین بازدید کنند. آژانس بازدید از این مرکز نظامی را برای تحقیقات خود لازم دانسته است.

آقای آمانو ابراز تأسف کرد که مقامات ایرانی در رابطه با شرایط بازرسی از سایت پارچین، اطلاعاتی متناقض و نادرست ارائه می‌دهند. آنها قبلا بازرسان را از بازدید از این سایت منع کردند، اما اکنون می‌گویند که بازرسان می‌توانند از این سایت دیدن کنند.

او در عین حال به خبرگزاری رویترز گفته است که ایران هنوز رسماَ درباره امکان دسترسی بازرسان این آژانس به سایت نظامی پارچین، با آژانس ارتباطی برقرار نکرده است.

برخی از دیپلمات‌ها به رسانه‌های جمعی گفته‌اند که ایران به دنبال پاکسازی و از بین بردن آثار آزمایش‌های هسته‌ای خود در مرکز نظامی پارچین است.

گفته می‌شود که کارشناسان "آژانس انرژی اتمی" به شواهدی دست یافته‌اند که از نقل وانتقالاتی مشکوک در حوالی سایت پارچین خبر می‌دهد. چنين تحولی می‌تواند صداقت ایران را در همکاری با آژانس به شدت زیر سؤال ببرد.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.