جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ - Friday 24 May 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

گرامی باد ۸ مارس روز جهانی زن

۹۰سال از روزی که زنان رشت به پیشگامی خانم روشنک نوعدوست و «جمعیت پیک سعادت نسوان»، نخستین راهپیمایی زنان ایران را در شادباش به روز جهانی زن در روز ۱۷ اسفند ۱۳۰۰ برگزار کردند، می‌گذرد. ما بار دیگر فرارسیدن هشت مارس روز جهانی زن را به همه ایرانیان، به ویژه زنانی که در راه دست یابی به اهداف حق طلبانه خود در۳۳ سال گذشته لحظه‌ای دست از مبارزه برنداشته‌اند، تبریک می‌گوییم.

iran-emrooz.net | Mon, 05.03.2012, 23:33

۹۰سال از روزی که زنان رشت به پیشگامی خانم روشنک نوعدوست و «جمعیت پیک سعادت نسوان»، نخستین راهپیمایی زنان ایران را در شادباش به روز جهانی زن در روز ۱۷ اسفند ۱۳۰۰ برگزار کردند، می‌گذرد. ما بار دیگر فرارسیدن هشت مارس روز جهانی زن را به همه ایرانیان، به ویژه زنانی که در راه دست یابی به اهداف حق طلبانه خود در۳۳ سال گذشته لحظه‌ای دست از مبارزه برنداشته‌اند، تبریک می‌گوییم.

هشت مارس روز تجدید پیمان برای رفع تبعیض علیه زنان بعنوان نیمی از جامعه انسانی است که به رغم حضورشان در همه عرصه های زندگی در جامعه بشری، هم چنان از حقوق برابر برخوردار نیستند.

سالی که گذشت برای زنان بسیاری از کشورهای جهان سالی پراز آشوب و نابسامانی بود و در همان حال نوید بخش. قیام های ضددیکتاتوری در کشورهای عربی، زنان کشورهای تونس، مصر ، بحرین، یمن و... را در برابر راهی بس طولانی و پُرمخاطره قرار داده است. این قیام ها اگرچه نشان دادند که پایان عصر دیکتاتوری فرا رسیده و نمیتوان برای همیشه مبارزه مردم برای آزادی و دموکراسی را سرکوب کرد، در عین حال، نیروهای واپس گرای جامعه را به تکاپو واداشته تا از آزادی های به دست آمده برای محدود کردن حقوق زنان تلاش کنند. تنها مبارزه پیگیر نیروهای مترقی در این کشورها با خواست های «برابری کامل حقوق زن و مرد» و «جدایی دین از حکومت» است که می تواند سدی در برابر کوشش نیروهای واپسگرا باشد. آزمون انقلاب ایران و نقش حکومت اسلامی در محدود کردن حقوق زنان و برقراری تبعیض جنسیتی، درس های گرانبهایی برای این کشورها در بر دارد تا همچون ایرانیان از چاله درنیامده، به چاه تاریک حکومت دینی درنیفتند.

اهدای جایزه صلح نوبل به دو زن از لیبریا و یک زن از یمن، گواه دیگری از نقش برجسته زنان در دگرگونی های اجتماعی و سیاسی بزرگ جهان در سال گذشته بود. اهدای این جوایز همچنان نشان داد که جهان، مبارزه زنان را در کشورهای در حال توسعه، در راه پیشرفت و برابری حقوقی، با توجه بسیار، دنبال و از آن پشتیبانی می کند.

در سال گذشته، مبارزه میان حکومت دینی و مردم در ایران همچنان ادامه داشت. تصویب قانون «حمایت خانواده!» که به معنای به رسمیت شناختن چند همسری و پذیرش ازدواج با خردسالان است، جدائی جنسیتی در دانشگاه ها و محیط های درمانی، سهمیه بندی جنسیتی در مراکز آموزشی، ادامه تعرض های گذشته نیروهای واپسگرا به حقوق زنان بود. بیکاری، گرانی، نا امنی، دستگیری های گسترده و محکومیت های سنگین به زندان و تبعید، شرایط زنان را از پیش هم شکننده تر کرد. اما با وجود این شرایط طاقت فرسا، زنانی چون بهاره هدایت، زنده یاد هاله سحابی، نسرین ستوده و بسیاری دیگر، در زندان و بیرون زندان، با شجاعتی کم نظیر شعله مبارزه را فروزان نگاه داشته اند. تلاش های فعالین جنبش زنان ایران در خارج از کشور نیز نقش مهمی در پیشبرد هدف های این جنبش داشته است.

مادران پارک لاله با پافشاری بر خواسته هایشان مبنی بر «لغو مجازات اعدام»، «آزادی زندانیان سیاسی» و «محاکمه و مجازات آمرین و عاملین جنایات ۳۳ سال اخیر» به مبارزه ادامه می دهند. آنها به خاطر این پایداری قهرمانانه بارها و بارها دستگیر و زندانی شده اند. ولی سرکوب، پیگرد و زندان خللی در عزم آنها برای پیگیری خواست های بر حقشان ایجاد نکرده است.

آنچه در ماه های اخیر نوید بخش بود، هماهنگی در تحریم انتخابات از سوی طیف گسترده ای از نیروهای سیاسی ایران است. رویکرد مشترک در این امر می تواند زمینه ای برای گام های مشترک بعدی در دفاع از حقوق و آزادی های مردم باشد.

نه به سیاست های زن ستیز رژیم جمهوری اسلامی !
نه به سرکوب، زندان و اعدام در ایران !
نه به جنگ و هرگونه مداخله نظامی در ایران!
آری به همبستگی با جنبش های برابری خواهانه و ضد تبعیض زنان در جهان، به ویژه در خاور میانه !
آری به آزادی و دموکراسی در ایران !
با شرکت در راهپیمایی، برگزاری میز گرد، سخنرانی، نمایشگاه عکس و فیلم و غیره
روز جهانی زن را گرامی داریم

اتحاد برای ایران ـ بلژیک
اتحاد برای پیشبرد سکولار دموکراسی در ایران ـ امریکای شمالی
اتحاد برای پیشبرد سکولار دموکراسی در ایران-ـ اورنج کانتی (کالیفرنیا)
اتحاد برای پیشبرد سکولار دموکراسی در ایران ـ تورنتو
اتحاد برای پیشبرد سکولار دموکراسی در ایران ـ لوس آنجلس
اتحاد برای پیشبرد سکولار دموکراسی در ایران ـ مونترآل
اتحاد برای پیشبرد سکولار دموکراسی در ایران ـ نیویورک
اتحاد برای پیشبرد سکولار دموکراسی در ایران ـ واشنگتن دسی
اتحاد جمهوریخواهان ایران - استکهلم
اتحاد جمهوریخواهان ایران - برلین
اتحاد جمهوریخواهان ایران - کلن
اتحاد جمهوریخواهان ایران - مالمو
اتحاد جمهوریخواهان ایران - وین
اتحاد جمهوریخواهان ایران - ووپرتال
انجمن زنان ایرانی - مونترآل
انجمن همبستگی ایرانیان ـ دالاس
انجمن فرهنگی ایرانیان شهر کلن
انجمن حقوق بشر و دموکراسی ـ هامبورگ
انجمن گفتگو - ونکوور
اینفو گلوب ـ سوئد
جامعه دفاع از حقوق بشر ودموکراسی در ایران ـ سوئد
جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران ـ جنوب کالیفرنیا
جامعه حقوق بشر ایران درفلوریدا ـ اورلندو فلوریدا
جمعیت پشتیبانی از مبارزات دموکراتیک مردم ایران ـ کلن
جمعیت پشتیبانی از جنبش دمکراسی خواهی مردم ایران - برلین
جمعیت دفاع از حقوق مردم ایران در اتریش
حامیان مادران پارک لاله-ـ مادران صلح دورتموند
حامیان مادران پارک لاله ـ ژنو
حامیان مادران پارک لاله ـ هامبورگ
حامیان مادران پارک لاله ـ لوس انجلس (ولی)
حامیان مادران پارک لاله ـ ایتالیا
حامیان مادران پارک لاله ـ وین
حامیان مادران پارک لاله ـ کلن
حامیان جنبش سبز ایران - استکهلم
خانه همبستگی مهر (کلن)
سکولار دموکراسی در ایران ـ شیکاگو
سازمان جمهوریخواهان ایران
شبکه همبستگی ایرانیان فرزنو ـ کالیفرنیا
صدای موج سبزـ جنبش سبز کاردیف
فدراسیون اروپرس
کانون فرهنگ و هنر فرزنو
کمیته مستقل ضد سرکوب شهروندان ایرانی ـ فرانسه
کمیته جمعی از ایرانیان نورد وست فالن آلمان (اسن، کلن،ووپرتال)
کمیته دفاع از حقوق بشر در ایران - اتریش
مادران صلح مونترال
مونیخ همیار ایران ـ مونیخ
نسل آزادیخواه ایران- اتریش
هیئت تحریریه نشریه الکترونیکی ترکمن صحرا گلوبال
هیئت تحریریه «آذربایجان»- نشریه اینترنتی دموکراتهای چپ آذربایجان ایران
هیئت مدیره انجمن مهرگان - گوتنبرگ

اگر به عنوان یک نهاد میخواهید با سازماندهی حرکتی در شهرتان به صورت مستقل، و یا در همکاری با نهادهایی از شهر شما که در حرکت سراسری ۸ مارس روز جهانی زن شرکت دارند، به لیست برگزارکنندگان این حرکت بپیوندید، و یا میخواهید از این حرکت پشتیبانی کنید، با ایمیل زیر تماس بگیرید :
.(JavaScript must be enabled to view this email address)

لازم به ذکر است که تعدادی از هنرمندان، کنشگران حقوق زنان، حقوق بشر و سایر حوزه های اجتماعی از فراخوان بصورت فردی حمایت کرده اند ولی از آنجائیکه قرار بود تنها اسامی نهادها، انجمنهای فرهنگی، حقوق بشری و مدنی که مراسمی برای بزرگداشت این روز دارند و با شبکه نیز همکاری می کنند و یا از مفاد فراخوان حمایت می کنند در زیر فراخوان درج شود لذا از درج اسامی این سروران معذوریم.
کمیته ی هماهنگی انجمنهای حقوق بشری ایرانیان خارج از کشوربیانیه ۵ سازمان به مناسبت روز جهانی زن


‫‬۸ مارس روز جهانی زن،
روز برابرحقوقی زنان با مردان را گرامی بداریم!

‫۸ مارس تولد خود را مرهون مبارزه برابرخواهی زنان کارگر است. زنان كارگر كارخانجات نساجی در شهر نیویورك در روز ۸ مارس ۱۸۷۵ برای بهبود شرایط كارشان و در اعتراض به پایین بودن سطح دستمزد شان ، دست به تظاهرات زدند. این حركت اعتراضی گرچه به درگیری قهر آمیز با پلیس آمريکا و سرکوب وحشیانه زنان توسط آنان منجر شد، اما در بطن خود زایش جنبشی را نوید داد. به رسمیت شناختن ۸ مارس بعنوان روز جهانی زن، در سال ۱۹۱۰ در کنگره ی بین المللی سوسیالیست ها و به پیشنهاد "كلارا زتكین" از رهبران حزب سوسیال دمکرات آلمان، نقطه عطفی در مبارزه تساوی طلبانه و رهايی بخش زنان از تبعیض جنسیتی در سراسر جهان بود.

از آن پس و در بیش از یک قرن گذشته، هر سال زنان در سراسر جهان و همینطور کشور ما ایران، روز ۸ مارس را به پاس و به یاد مبارزات قهرمانانه پیشکسوتان خود جشن گرفته و راه آنان در مبارزه برای برابرحقوقی نه فقط در عرصه اقتصادی، بلکه در همه زمینه های سیاسی، اجتماعی را ادامه داده اند. نتیجه این مبارزات، پیروزی هایی است که زنان در سراسر جهان در عرصه های مختلف کسب کرده اند.

جنبش زنان ایران همگام و همراه با جنبش جهانی زنان، یکی از پایه های اصلی جنبش آزادی و برابری خواهی در ایران است. فعالین جنبش زنان بخاطر همین مبارزات به زندان افکنده می شوند و وکلایی که تلاش در دفاع از حق آنان دارند نیز همچنین. اما زنان مبارز کشور ما در سال گذشته نیز نشان دادند که در ادامۀ مبارزات خویش حتی در بدترین شرایط سرکوب، لحظه ای درنگ و تردید به خود راه نمی دهند و با درس گیری از تجارب ده ها سال مبارزه خود در ایران و همچنین با آموزش از تجارب همرزمان خویش در منطقه و جهان، تلاش می کنند تا به مبارزات مشخص و مطالبه محور روی آورند. کمپین یک میلیون امضا که از جمله خواست تغییر قوانین ضد زن در قانون اساسی را داشت و کمپین جنبش ضد سنگسار با طرح خواست های مشخص، دو نمونه موفق این نوع مبارزه هدفمند و با برنامه بودند.

فعالین زن دریافته اند که تنها خواست مطالبات مشخص، ملموس و تعریف شده است که قادر است گروه های بیشتری از زنان و نیز مردان را با جنبش همراه کند. دولت ها و ارگان های حکومتی نیز نمی توانند نسبت به این مطالبات بی تفاوت بمانند. عکس العمل دولت احمدی نژاد به این مطالبات، انتخاب یک وزیر زن در کابینه بود. اما حضور یک زن در دولت، نتوانست مانعی برای ادامه سرکوب ها، جدایی سازی های جنسیتی بیش از پیش از دانشگاه گرفته تا صفوف انتخابات و هر چه سخت تر شدن شرایط حقوق زنان پس از تقلب بزرگ انتخاباتی خرداد ۸۸ گردد. تصویب قانون «حمایت خانواده» که در واقع قانونی ضد خانواده و برای محو حقوق زنان از جمله به رسمیت شناختن چند همسری بود، از جمله تعرض های تازه استبداد مذهبی به حقوق زنان بود.

ما فعالین زن دوشادوش همرزمانمان که در تداوم مبارزات خویش در جهان عرب، در تونس، مصر، لیبی، لبنان، بحرین و ...امسال را به سال سقوط دیکتاتوری های چند ده ساله در خاورمیانه بدل کردند، با خواست پایان دادن به استبداد مذهبی و جدایی دین از حکومت، خواهان برابرحقوقی زنان و مردان در کشورمان هستیم. ما خواهان پایان دادن به همه اشکال تبعیض علیه زنان از جمله لغو قوانین زن ستیز ، به رسمیت شناختن برابر حقوقی زنان و احترام به آزادی های فردی آنان ازقبیل آزادی انتخاب پوشش، حق طلاق، حق ارث برابر با مردان، حق برابر درانتخاب شغل،حقوق ویژه زنان بعنوان مادر در محیط کار و جامعه و بالاخره پذیرش کنوانسیون رفع تبعیض های جنسیتی علیه زنان هستیم.

ما کنشگران سیاسی و مدنی، با تجلیل از مبارزه همه فعالین زن در ایران و جهان، و پاسداشت مقاومت خستگی ناپذیر همه زنانی که به خاطر این مبارزات به زندانهای جمهوری اسلامی افکنده شده اند، ضمن خواست پایان دادن به بازداشت و سرکوب فعالین جنبش زنان و آزادی همه زندانیان سیاسی، دست در دست هم، همراه با همه زنان ایران به استقبال ۸ مارس روز جهانی زن می شتابیم.

۸ مارس روز جهانی زن را به همه زنان مبارز ایران تبریک گفته و آرزومندیم که بتوانیم این روز بزرگ جهانی را در اشکال مختلف در سراسر جهان و با شرکت در راه پیمائی ها، تظاهرات، بزرگداشت ۸ مارس جشن بگیریم و چراغ مبارزه برای جهانی انسانی و بدون دیکتاتوری و جنگ و تبعیض را که زنان بیش از همه طلایه دار آن هستند، همچنان روشن نگه داریم.

اتحاد جمهوریخواهان ایران
سازمان اتحاد فدائیان خلق ایران
سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
کميته همآهنگی ارتباطات شورای موقت سوسیالیست‏های چپ ایران
شورای همآهنگی جنبش جمهوریخواهان دمکرات و لائیک ایران

مارس ۲۰۱۲- اسفند ۱۳۹۰
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.