يكشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - Sunday 16 June 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

گزینه مسلح‌کردن مخالفان اسد برروی میز است

سخنگوی کاخ سفید گفت: ما با افزایش خشونت مخالفیم اما اگر نتوانیم با فشارهای سیاسی اسد را متقاعد کنیم که به راه حل‌های سیاسی پاسخ دهد آن موقع به راه حل‌های دیگری روی خواهیم آورد. / دبير کل اتحاديه عرب می گويد، بر اساس شواهد موجود به نظر می رسد چين و روسيه بزودی در برخورد با دولت سوريه تغيير موضع دهند.

iran-emrooz.net | Wed, 22.02.2012, 16:01


العربیه: در حالی که کشتار وحشیانه مخالفان سوری توسط رژیم اسد با شتاب بیشتری ادامه دارد، ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه ۲۲ فوریه تاکید کرد اگر اسد به راه حل‌های سیاسی پاسخ ندهد این کشور راه‌های کمک تسلیحاتی به مخالفان را باز خواهد کرد.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید هشدار داد چنانچه بحران سوریه به بیش از حد انتظار ادامه یابد و رژیم اسد به راه حل های سیاسی پاسخ ندهد آمریکا به "اقدام مناسب" برای پایان دادن به بحران روی خواهد آورد.

وی افزود به نظر می‌رسد رژیم اسد هیچگونه آمادگی برای یافتن راه حل سیاسی جهت پایان دادن به بحران ندارد.

سخنگوی کاخ سفید با اشاره به اولویت دادن آمریکا به راه حل سیاسی گفت: «هنوز بر این باوریم که سوریه به راه حل سیاسی نیازمند است و نمی‌خواهیم دست به اقدامی بزنیم که به راه حل نظامی منجر شود زیرا در این صورت این کشور به جاهای خطرناکی کشیده خواهد شد اما با این حال اگر رژیم اسد به راه حل های سیاسی پاسخ ندهد جامعه بین المللی به انتظار اسد نخواهد نشست و دست به اقدامات لازم خواهد زد.»

در همین حال ویکتوریا نولاند سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری گفت: «گزینه مسلح کردن مخالفان رژیم بشارهنوز برروی میز مطرح است.»

نولاند همچنین افزود «ما به راه حل سیاسی به عنوان بهترین راه حل اعتقاد داریم و بر این باوریم که نظامی کردن بحران در سوریه منطقی نیست.»

او گفت: «ما با افزایش خشونت مخالفیم اما اگر نتوانیم با فشارهای سیاسی اسد را متقاعد کنیم که به راه حل های سیاسی پاسخ دهد آن موقع به راه حل های دیگری روی خواهیم آورد.»

گفتنی است ایالات متحده آمریکا ، پیشنهاد آتش بس موقت بین مخالفان و ارتش سوریه که توسط برخی محافل حقوقی جهت رساندن کمک های انسانی به مناطق بحرانی سوریه مطرح شده بود حمایت کرده و آن را تایید کرد.


امکان تغيير موضع چين و روسيه در مورد سوريه

صدای آمریکا: دبير کل اتحاديه عرب می گويد، بر اساس شواهد موجود به نظر می رسد چين و روسيه بزودی در برخورد با دولت سوريه تغيير موضع دهند. اين دو کشور چندی پيش با وتوی قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل متحد از رژيم سوريه، حمايت کردند.

نبيل العربی، دبير کل اتحاديه عرب، روز دوشنبه در يک کنفرانس خبری در قاهره در اشاره به کنفرانسی که قرار است در روز جمعه اين هفته، تحت عنوان دوستان سوريه و با حضور نمايندگان کشورهای غربی و عربی در تونس تشکيل شود، گفت، از طرف چين و روسيه، و بويژه چين اشاراتی صورت می گيرد که به نظر می رسد موضع هر دو کشور در برخورد با رژيم سوريه بزودی تغيير کند.

دبير کل اتحاديه عرب گفت: تعداد زيادی از رهبران جهان قرار است در نشست تونس شرکت کنند و هدف آنها اعمال فشار بيشتر بر دولت سوريه است. بعلاوه، به خصوص چين و تا حدی هم روسيه به تازگی رفتاری می کنند و مطالبی عنوان می کنند که به نظر می رسد ممکن است موضعشان را نسبت به دولت سوريه تغيير دهند.

اين دو کشور ماه پيش با وتوی پيش نويس قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل متحد، جلوی شدت عمل شورا را عليه دولت سوريه گرفتند و کشورهای عربی و ايالات متحده را به شدت عصبانی کردند.

اکنون چين در مقابل انتقادهای پی در پی غرب، نمايندگان خود را روانه منطقه کرده است. غرب می گويد، چين و روسيه با وتوی قطعنامه شورای امنيت، به تشديد خشونتهای سوريه دامن زدند.

در همين حال، نصير عبدالعزيز ناصر، فرستاده قطر در سازمان ملل متحد و رييس کنونی مجمع عمومی سازمان ملل متحد، روز يکشنبه در يک کنفرانس مطبوعاتی گفت، جامعه جهانی بايد به سکوت خود در مقابل سوريه پايان دهد. وی گفت فشارها آنقدر ادامه خواهد داشت تا جامعه جهانی وارد عمل شود.

آقای ناصر می گويد با دبير کل اتحاديه عرب موافق است که شورای امنيت بايد تصميم بگيرد که برای توقف خشونتهای سوريه چه نوع اقدامی بايد صورت گيرد.

العربی در کنفرانس خبری روز دوشنبه گفت، برنامه مشترک اتحاديه عرب و سازمان ملل متحد در مورد سوريه در کنفرانس روز جمعه در تونس اعلام خواهد شد. بان کی مون، دبير کل سازمان ملل متحد نيز قرار است در اين کنفرانس شرکت کند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.