پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - Thursday 20 June 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

شورای همکاری خلیج فارس سفیران سوریه را اخراج کرد

کشورهای عربی کرانه خلیج فارس سفیران سوریه را از کشورهای خود اخراج کردند. این کشورها در بیانیه‌ای گفته‌اند، حکومت سوریه تمام تلاش‌های کشورهای عربی را برای جلوگیری از کشتار و خونریزی با شکست روبرو ساخته و دیگر موجبی برای ادامه مأموریت نمایندگی‌های سیاسی وجود ندارد. فرانسه و اسپانیا نیز سفیران خود در سوریه را فرا خوانده‌اند. اتحادیه اروپا نیز برای وضع تحریم‌های شدیدتری علیه رژیم بشار اسد آماده می‌شود.

iran-emrooz.net | Wed, 08.02.2012, 7:32

دویچه وله: کشورهای عربی کرانه خلیج فارس سفیران سوریه را از کشورهای خود اخراج کردند. فرانسه و اسپانیا نیز سفیران خود در سوریه را فرا خوانده‌اند. اتحادیه اروپا نیز برای وضع تحریم‌های شدیدتری علیه رژیم بشار اسد آماده می‌شود.

کشورهای عضو "شورای همکاری خلیج فارس" روز سه‌شنبه (۷ فوریه/ ۱۸ بهمن) طی بیانه‌ای سفیران خود را از دمشق فرا خواندند و از سفرای سوریه خواستند که بی‌درنگ خاک این کشورها را ترک کنند. در بیانیه آمده است که کشورهای خلیج فارس «با خشم و اندوه خبرهای مربوط به کشتار شهروندان سوری را دنبال می‌کنند».

در بیانیه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس که ریاست دوره‌ای آن را عربستان سعودی به عهده دارد، آمده است: «حکومت سوریه تمام تلاش‌های کشورهای عربی را برای جلوگیری از کشتار و خونریزی با شکست روبرو ساخته و دیگر موجبی برای ادامه مأموریت نمایندگی‌های سیاسی وجود ندارد.»

در بیانه تاکید شده است: «رژیم بشار اسد بدون در نظر گرفتن ارزش‌های اخلاقی و انسانی به رفتارهای زشت خود ادامه می‌دهد و با قتل عام مردم سوریه هر روز فاجعه‌ای تازه به بار می‌آورد.» گفته می‌شود که ارتشیان سوریه برای چهارمین روز پیاپی اهالی شهر حمص را از زمین و هوا زیر حملات شدید گرفته‌اند.

در ماه ژوئیه گذشته، قطر نخستین کشور عربی بود که سفیر خود را از دمشق فرا خواند. به دنبال آن عربستان سعودی و سپس تونس نیز در اعتراض به کشتار مخالفان رژیم سوریه، سفرای خود را از این کشور فرا خواندند.

پیروزی سیاسی برای مخالفان اسد

اعضای شورای همکاری خلیج فارس به اتفاق اتحادیه عرب قرار است هفته آینده تصمیم سرنوشت‌سازی در قبال اوضاع ناآرام سوریه و "کشتار بی‌رحمانه مردم بی‌گناه" اتخاذ کنند. در بیانیه شورای همکاری خلیج فارس از وزرای خارجه اتحادیه عرب خواسته شده است که در اجلاس آینده خود با جدیت از "ملت برادر سوریه" دفاع کنند. این کشورها قرار است روز یکشنبه آینده در نشستی در قاهره شرکت کنند.

برخی از خبرگزاری‌ها از قول فعالان "شورای ملی سوریه" گفته‌اند که آنها امیدوار هستند که این شورا از سوی کشورهای عربی به عنوان "نماینده قانونی مردم سوریه" به رسمیت شناخته شود. گفته می‌شود که کشورهای عربی منتظر فرصتی مناسب برای اعلام این موضع هستند. بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، روز دوشنبه (۱۷ بهمن) اعلام کرد که رژیم بشار اسد مشروعیت خود را از دست داده است.

روز سه‌شنبه مجلس ملی مصر، با اطلاعیه‌ای روابط خود را با "مجلس ملی سوریه" به حال تعلیق در آورد. نمایندگان مجلس مصر از دولت مصر خواستند که در قبال "انقلاب مردم سوریه" موضعی فعال اتخاذ کند. آنها گفتند که دولت مصر وظیفه دارد "از مردم سوریه در برابر جنایات رژیم" پشتیبانی کند.

نمایندگان مجلس مصر ابراز امیدواری کرده‌اند که «مردم انقلابی سوریه با حمایت ملت‌های عرب از راه مسالمت‌آمیز و با کمترین هزینه انقلاب خود را به پیروزی هدایت کنند.»

"جنگ‌افزار برای مخالفان اسد"

جان مک‌کین، سناتور بانفوذ آمریکایی، خواهان ارسال اسلحه برای مخالفان بشار اسد شد. این سناتور جمهوری‌خواه روز سه‌شنبه در واشنگتن گفت که برای "متوقف کردن خونریزی در سوریه" باید به نیروهای مخالف رژیم اسد اسلحه برسد تا بتوانند در برابر "سرکوب خونین رژیم" از خود دفاع کنند.

مقامات ایالات متحده به این پیشنهاد روی خوش نشان ندادند. جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، گفت که دولت آمریکا به ارسال اسلحه برای معترضان رژیم اسد نمی‌اندیشد. او گفت که به جای این اقدام، آمریکا تلاش می‌کند که یاری‌های انسانی به مردم سوریه را افزایش دهد.

ویکتوریا نولند، سخنگوی وزارت خارجه، نیز در این راستا سخن گفت. به گفته‌ی او ایالات متحده مصمم است از هر راهی به مردم سوریه که از سرکوب و خفقان رنج می‌برند، یاری برساند. خانم نولند نیز تائید کرد که دولت ایالات متحده برای مسلح کردن نیروهای معترض برنامه‌ای ندارد.

خانم نولند گفت که آمریکا تلاش می‌کند در همکاری با سایر کشورها منابع مالی رژیم اسد را مسدود کند تا این رژیم نتواند مخارج دستگاه سرکوب و کشتار را تأمین کند.

بی‌اعتمادی به قول و قرار اسد

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، پس از دیدار و گفت‌وگو با بشار اسد در دمشق گفت که رهبر سوریه خود را نسبت به پایان دادن به قهر و خشونت متعهد می‌داند. بشار اسد در این دیدار تأکید کرد که حکومت او از هر تلاشی برای برقراری ثبات و آرامش در کشورش استقبال می‌کند.

در واکنش به این اظهارات، وزارت خارجه آمریکا گفت که نمی‌توان به قول اسد مبنی بر پایان دادن به خونریزی و کشتار اعتماد کرد. ویکتوریا نولند، سخنگوی وزارت خارجه، گفت که بشار اسد بارها این قول را تکرار کرده، اما در عمل پیوسته با خشونت بیشتری به سرکوب معترضان دست زده است.

تحریم‌های شدیدتر علیه دمشق

اتحادیه اروپا قصد دارد اقدامات تحریمی وسیع‌تری را علیه سوریه به اجرا بگذارد. به گفته محافل آگاه دیپلماتیک، وزرای خارجه اتحادیه اروپا روز ۲۷ فوریه طی اجلاسی در بروکسل تحریم‌های گسترده‌ای را اعلام می‌کنند که دامن بانک مرکزی سوریه را نیز خواهند گرفت. کشورهای اروپایی قصد دارند به تمام معاملات تجاری و مالی با سوریه پایان دهند. هدف آن است که ارتش سوریه نتواند با این سهولت به "سرکوب خونین شهروندان" ادامه دهد.

فرانسه و اسپانیا سفرای خود را برای "رایزنی" از دمشق فرا خواندند. گفته می‌شود که این حرکت در اعتراض به دولت سوریه به دلیل "کشتار مردم بی‌گناه" صورت گرفته است. در بیانیه‌ی وزارت خارجه اسپانیا گفته شده است که سفیر سوریه در مادرید به وزارت خارجه احضار می‌شود تا درباره "سرکوب و خفقان در سوریه" توضیح دهد.

ادامه سرکوب و کشتار در سوریه

نیروهای مخالف رژیم سوریه اطلاع دادند که روز سه‌شنبه (۱۸ بهمن) شمار کشته‌شدگان در سوریه به ۳۵ نفر رسید. گفته می‌شود که ۱۹ نفر در شهر حمص، ده نفر در حوالی دمشق و بقیه در ادلب، درعا و حلب جان خود را از دست داده‌اند.

در برابر خبرگزاری رسمی سوریه اعلام کرد که نیروهای دولتی روز سه‌شنبه جسد ۳۰ نظامی را دفن کردند که «حین انجام وظیفه ملی خود، به ضرب گلوله گروه‌های تروریستی از پای در آمده‌اند».

"شورای ملی سوریه" که بیشترین نیروهای مخالف رژیم اسد را نمایندگی می‌کند از سازمان‌های مدافع حقوق بشر خواست که به داد مردم سوریه برسند. بنا به گزارش این ارگان «سوریه در وضعیت انسانی فاجعه‌باری به سر می‌برد». گفته می‌شود که بسیاری از مردم سوریه به خاطر بمباران‌های شدید بی‌خانمان شده، در سرما و گرسنگی آواره شده و از کمبود خدمات پزشکی رنج می‌برند.

در نیویورک، بنیاد "یونیسف"، بازوی سازمان ملل متحد برای یاری به کودکان، در بیانیه‌ای گفت که در سوریه به دنبال ۱۱ ماه درگیری و خشونت، صدها کودک کشته شده‌اند و هم‌اکنون کودکان بسیاری در معرض انواع تعرضات هستند. یونیسف می‌گوید گزارش‌هایی مستند دریافت کرده که نشان می‌دهند کودکان بسیاری در جریان ناآرامی‌های سوریه بازداشت شده و در هنگام اقامت در بازداشتگاه‌ها تحت شکنجه و آزارهای جنسی قرار گرفته‌اند.

همچنین گفته می‌شود که "مأموران رژیم" برای فشار بر معترضان و فعالان سیاسی، فرزندان آنها را ربوده و در زندان زیر شکنجه و آزار قرار می‌دهند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.