يكشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۸ - Sunday 21 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

به‌خاطر انسانیت وعلم، از آزادی امید کوکبی دفاع کنیم!

امید کوکبی؛ جوان ترکمن، دانشمند فیزیک اتمی و به نظر بسیاری از کارشناسان از نوابغ این رشته؛ در ١٠ بهمن ماه سال ١٣٨٩ به هنگام بازگشت از آمریکا جهت دیدار با خانواده‌اش در فرودگاه امام خمینی ایران به اتهام «ارتباط با دول متخاصم و کسب درآمد نامشروع» بازداشت گردید. امید در هیچگونه فعالیت سیاسی شرکت نداشته و همواره با کارهای علمی سرگرم بود. اوضمن رد اتهام همکاری امید با دولت‌های بیگانه اعتقاد دارد که یکی از دلایل عمده حبس او به دلیل تعلق قومی به ترکمن‌ها می‌باشد.

iran-emrooz.net | Sat, 04.02.2012, 22:06


به خاطر انسانیت، به خاطر دانش و علم از آزادی امید کوکبی دفاع کنیم!


امید کوکبی، دانشمند جوانی است که اکنون یک سال است در زندان جمهوری اسلامی به سر می‌برد. او دو بار به آیت‌الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه ایران نامه نوشته و خواستار رسیدگی به وضعیت خود گردید. عده‌ای از دانشمندان و استادان دانشگاه‌های جهان و برندگان جایزه نوبل نیز به آقای سید‌علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نامه نوشتند و درآن خواستار رسیدگی به وضع امید و آزادی هر چه سریع‌تر وی گردیدند. متأسفانه تاکنون هیچ یک از این اقدامات ثمری نداده و امید کوکبی همچنان بلاتکلیف و زیر شکنجه‌های روحی و روانی در زندان اوین محبوس است.

امید کوکبی؛ جوان ترکمن، دانشمند فیزیک اتمی و به نظر بسیاری از کارشناسان از نوابغ این رشته؛ در ١٠ بهمن ماه سال ١٣٨٩ به هنگام بازگشت از آمریکا جهت دیدار با خانواده‌اش در فرودگاه امام خمینی ایران به اتهام «ارتباط با دول متخاصم و کسب درآمد نامشروع» بازداشت گردید.

او دوره دکترای خود را در بارسلون اسپانیا به اتمام رسانده و برای تکمیل دوره تحصیلی خویش به دانشگاه تگزاس آمریکا دعوت گردید. وی تمامی اتهامات وارده از سوی حکومت جمهوری اسلامی را رد کرده و در نامه نخست خویش خطاب به رئیس قوه قضاییه خواهان آن گردید که هر چه سریع‌تر به وضعیت او رسیدگی شده و در یک دادگاه منصفانه مورد محاکمه قرار گیرد. مقامات جمهوری اسلامی نه تنها به نامه وی پاسخی ندادند، بلکه در راه ارتباط وی با وکیل خود نیز کارشکنی نموده و او را از تأمین حداقل شرایط عادلانه و انسانی برای دفاع از خویش محروم نمودند.

اینک یک سال از زندانی شدن امید می‌گذرد و در ملاقات او با خانواده‌اش نیز محدودیت ایجاد کرده‌اند. خود امید در باره "گناهی" که موجب محروم شدن از زندگی طبیعی و پژوهش‌های علمی‌اش شده، در نامه دوم خود به آقای لاریجانی چنین نوشته است: «تنها گناه من اين بوده و هست که تحصيلاتم منحصر به فرد بوده و در ايران کسی در اين رشته تخصص و تحصيلات من را ندارد و از بد حادثه ظاهراً اين تخصص شديدا مورد نياز واقع شده است.»

به امید کوکبی اتهام «ارتباط با دول متخاصم و کسب درآمد نامشروع» را می‌زنند، خود او در رد این اتهام در نامه‌ای که نوشته چنین اشاره می‌کند: «چگونه می‌شود به کسی که متهم به جاسوسی يا ارتباط با اجانب است اطمينان کرد و او را به محرمانه‌ترين و سری‌‌ترين بخش اسرار نظام دعوت کرده و از او درخواست همکاری نمود‌؟»

یکی از همکلاسی‌های دوران دانشگاهی او که امید را از نزدیک می‌شناخت می‌گوید، امید در هیچگونه فعالیت سیاسی شرکت نداشته و همواره با کارهای علمی سرگرم بود. اوضمن رد اتهام همکاری امید با دولت‌های بیگانه اعتقاد دارد که یکی از دلایل عمده حبس او به دلیل تعلق قومی به ترکمن‌ها می‌باشد.

هموطنان! تا دیر نشده برای رسیدگی به وضع امید کوکبی از سوی مقامات جمهوری اسلامی و آزادی او اقدام نماییم. امید را تنها نگذاریم! همه امکانتمان را بکار گیریم و از مسئولان دولتی ایران بخواهیم که در اسرع وقت اقدامات لازم را برای رسیدگی هر چه سریع‌تر به پروندۀ این زندانی نخبه‌ی علمی انجام دهند. ما انتظار داریم که حداقل شرایط لازم بایستی برای دفاع عادلانه امید از خود در برابر اتهامات بی‌اساس به گفته‌ی خود وی فراهم گردیده و در یک دادگاه بی‌طرف و منصف مورد محاکمه قرار گیرد.

شنبه، ۱۵ بهمن ۱۳۹۰
احمد مرادی- سردبیر سایت تورکمنصحرا مدیا
سایت خبری و فرهنگی ترکمنصحرا
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.