جمعه ۲۸ تير ۱۳۹۸ - Friday 19 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

یک کشته و ۴۸ بازداشتی در اهواز، شوش وحمیدیه

نیروهای امنیتی و انتظامی ایران در دوهفته گذشته با یورش به مناطق عرب نشین در شوش، حمیدیه و اهواز ۴۹ نفر را بازداشت کردند که یکی از بازداشت شدگان به نام ناصر آلبوشوکه درفشان به دلیل شدت جراحات وارده ناشی از شکنجه کشته شد. این بازداشت‌ها پس از آغاز فعالیت گروهی از معلمان و دانش‌آموزان در مخالفت با مشارکت در انتخابات آینده مجلس صورت گرفته است.

iran-emrooz.net | Sat, 04.02.2012, 10:00

نیروهای امنیتی و انتظامی ایران در دوهفته گذشته با یورش به مناطق عرب نشین در شوش ،حمیدیه و اهواز ۴۹ نفر را بازداشت کردند که یکی از بازداشت شدگان به نام ناصر آلبوشوکه درفشان به دلیل شدت جراحات وارده ناشی از شکنجه کشته شد.

پس از دیوار نویسی توسط عده‌ای از جوانان در شوش و دعوت مردم به تحریم انتخابات پارلمانی آینده ایران، نیروهای امنیتی با یورش به این مناطق تعدادی از جوانان را دستگیر و روانه بازداشتگاههای اداره اطلاعات کردند.پس از این موج امنیتی و بازداشت ها با حضور نیروهای امنیتی در محله های عرب نشین شوش همچون خضیره، دوار ،احمد آباد و روستاهای مسیر کعب این مناطق حالت نظامی به خود گرفتند و فرمانداری در این مناطق منع آمد وشد شبانه صادر کرد.

حکومت نظامی شبانه با بازداشت تعدادی از جوانان پس از سه شب پایان یافت و به دنبال آن موج دستگیریها شهر حمیدیه در غرب اهواز را فرا گرفت. در این شهر نیز یک افسر بازنشسته سپاه به نام سید فرج موسوی وتعدادی از جوانان این شهر دستگیر شدند.

موج دستگیری ها اما هنوز پایان نیافته ومحله های عرب نشین اهواز همچون ملاشیه و کریشان را نیز فرا گرفته و روز جمعه ۳ فوریه ۲۰۱۲ هفت تن از جوانان این مناطق دستگیر شدند.

بازداشت شدگان شهر شوش:
۱- سجاد كعبی
۲- احمد زغیبی (۲۱ ساله)
۳- عثمان زغیبی
۴- مهدی خسرجی
۵- امیر سرخی
۷- جعفر كعبی
۸- كاظم دبات
۹- جعجع چنانی
۱۰- مرتضی موسوی
۱۱- فیصل دبات
۱۲- کریم کعبی
۱۳- عدنان زعیبی
۱۴- مسلم مزرعاوی
۱۵- مهدی نواصری
۱۶- حسن نواصری
۱۷- علی کنانی
۱۸- ابراهیم حیدری
۱۹- سالار عبیداوی ۳۵ ساله
۲۰- جاسم کعبی
۲۱- خدیجه کعبی (این خانم به همراه پدرخود "جاسم" و برادرش "محمد" دستگیر شده است).
۲۲- محمد کعبی
۲۳- عاشور دبات
۲۴- عادل دبات (۲۰ ساله)
۲۵- حمید کعبی (۲۱ ساله)
۲۶- احمد دبات

بازداشت شدگان شهر حمیدیه :
۲۷- -عیدان شاخی (۳۷ ساله)
۲۸- خالد عبیداوی (۲۵ ساله)
۲۹- حسن عبیات
۳۰- سید فرج موسوی (افسر بازنشسته سپاه)
۳۱- محمد عدنان حلفی
۳۲- کریم دحیمی (۲۶ ساله)
۳۳- جمال عبیات
۳۴- جلیل عبیات
۳۵- علی حیدری
۳۶- هادی منابی
۳۷- حیدر عبیداوی
۳۸- عباس ثامر
۳۹- حسن منابی (۳۳ ساله)
۴۰- غالب منابی (۳۷ ساله)
۴۱-عماد ساعدی (۲۵ ساله، معروف به عدنان)
۴۲- ایوب ساعدی (۲۳ ساله)
۴۳ – عدنان چلداوی (۲۶ ساله)
۴۴- عادل چلداوی (۲۳ ساله)
۴۱- مجید باوی(۳۵ ساله ودارای فلج کامل از ناحیه هر دو پا)

بازداشت شدگان اهواز:

۴۲- محمد نعامی
۴۳- سعدون سیلاوی
۴۴- جاسم مروانی
۴۵- توفیق حیدری
۴۶- علی شریفی
۴۷- طاهر معاویة
۴۸- ولید حمادی
۴۹- ناصر آلبوشوکه درفشان(۲۰ ساله که پس از ۴ روز بازداشت زیر شکنجه کشته شد)

کارشناسان مسائل اهواز معتقدند با توجه به نزدیک شدن ماه آوریل و احتمال تظاهرات های مردمی در سطح اقلیم اهواز که سالیانه از ۱۵ آوریل شروع می شود نیروهای امنیتی از هم اکنون دچار اظطراب شده و اقدام به یورش به مناطق عرب نشین کرده اند.

در ۱۵ آوریل هر سال که سالیاد برچیده شدن حکومت محلی دراقلیم اهواز است ،مردم عرب به خیابان ها می آیند و از سیاست های تبعیض نژادپرستانه رژیم و محرومیت از حقوق ملی خود از جمهوری اسلامی اعلام انزجار می کنند.محمد کعبی زیر شکنجه نیروهای اداره اطلاعات شوش کشته شد

محمد کعبی فرزند جاسم ،جوان عرب اهل شوش که کمتر از دو هفته پیش به دست نیروهای اداره اطلاعات در این شهر بازداشت شده بود روز پنجشنبه گذشته 2.2. 2012 زیر شکنجه کشته شد.

یک کارمند ستاد خبری اداره اطلاعات شوش در تماس با خانواده کعبی ضمن اعلام این خبر به آنها اخطار کرده که از برپایی مراسم عزاداری خودداری کنند. به گفته شخص تماس گیرنده جنازه محمد را کارمندان ادراه اطلاعات در مکانی دفن کرده اند و نیازی به مراجعه برای دریافت جنازه ودفن وبرپایی مراسم عزا وجود ندارد.

محمد کعبی چندی پیش به همراه خواهر خود خدیجه و پدرش جاسم کعبی در منزل مسکونی خود در محله احمد آباد دستگیر شده بودند.
با انتشار خبر مرگ محمد کعبی در شوش ،سایر محله های عرب نشین این شهر با بر پایی مراسم یزله و پایکوبی ضمن ابراز همدردی با خانواده کعبی خواستار پیگیری عاملان مرگ این جوان در اداره اطلاعات این شهر شده اند.

پیش از این نیز دوجوان دیگر به نام های ناصر آلبوشوکه درفشان (20 ساله) در روز 30 ژانویه 2012 زیر شکنجه نیروهای اداره اطلاعات اهواز جان سپرده و قبل از او نیز رضا مغامسی در بازداشتگاه اداره اطلاعات دزفول کشته شده بود.

فعالان عرب اهوازی معتقدند که سکوت محافل اپوزیسیون ایرانی داخل وخارج از کشوردر قبال این جنایت ها گویای تایید این برخوردهای سبعانه و همراهی با نیروهای امنیتی رژیم جمهوری اسلامی است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.