جمعه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - Friday 26 April 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

ارتباط اینترنت ایران با جهان قطع خواهد شد

سخنگوی انجمن نظام صنفی رایانه‌ای جمهوری اسلامی از راه‌اندازی قریب‌الوقوع شبکه ملی اینترنت خبر داده است. با راه‌اندازی اینترانت، ارتباط اینترنت ایران با جهان قطع شده و کنترل فعالیت‌های کاربران شدیدتر خواهد شد. یک مقام مسئول در شورای نظام صنفی رایانه‌ای کشور تایید کرده که اختلال و کندی سرعت اینترنت در هفته‌های اخیر به دلیل آزمایش‌های لازم قبل از افتتاح طرح اینترنت ملی بوده است.

iran-emrooz.net | Tue, 03.01.2012, 15:35

دویچه وله: سخنگوی انجمن نظام صنفی رایانه‌ای جمهوری اسلامی از راه‌اندازی قریب‌الوقوع شبکه ملی اینترنت خبر داده است. با راه‌اندازی اینترانت، ارتباط اینترنت ایران با جهان قطع شده و کنترل فعالیت‌های کاربران شدیدتر خواهد شد.

سه‌شنبه ۱۳ دی ماه ۱۳۹۰، پیام کرباسی، سخنگوی انجمن نظام صنفی رایانه‌ای در گفت‌وگو با روزنامه «روزگار» اعلام کرده است که به زودی شبکه‌ی اینترنت ملی یا همان اینترانت در کشور راه‌اندازی شده و ارتباط ایران با اینترنت جهانی قطع خواهد شد.

کرباسی گفته است که با راه‌اندازی اینترنت ملی، سرعت اینترنت کاربران ایران تا دو مگابایت در ثانیه افزایش خواهد یافت و تایید کرده که دسترسی به برخی وب‌سایت‌های جهانی مسدود خواهد شد.

پیش از این در فروردین ماه سال جاری، مسئولان وزارت ارتباطات و فن‌آوری در بیانیه‌ای از راه‌اندازی اینترنت ملی خبر داده بودند. برخی خبرها حاکی از آن بود که حاکمیت قصد دارد طرح اینترنت ملی را در شهریورماه افتتاح کند که این خبر بعدتر از سوی مقامات مسئول تکذیب شد.

«پاکسازی» اینترنت

رضا تقی‌پور، وزیر ارتباطات و فن‌آوری ایران نیز در اسفندماه ۱۳۸۹ از تشکیل هسته‌های «اینترنت پاک» و «حلال سازی اینترنت» سخن گفته بود. تقی‌پور وعده داده بود این طرح به زودی اجرایی ‌شود و ابراز امیدواری کرده بود که جمهوری اسلامی ایران طرح «اینترنت پاک» را جهانی کرده و به دیگر کشورها نیز صادر کند. وزیر ارتباطات و فن‌آوری گفته بود که در اینترنت پاک، همه‌ی سایت‌های غیراخلاقی و ضد اسلام مسدود و دسترسی به آن‌ها غیرممکن خواهد بود.

رضا تقی‌پور، در سفر به کره جنوبی در تیرماه ۱۳۹۰ نیز از تبادل اطلاعات و مذاکرات برای همکاری در تاسیس شبکه ملی اینترنت در ایران خبر داده و گفته بود: «یکی از محورهای اصلی مذاکره ما با مقامات کره جنوبی تاسیس شبکه‌ی ملی اینترنت و تبادل تجربه در زمینه‌ی پهنای انتقال باند بود.»

وزیر ارتباطات و فن‌آوری گفته بود که وضعیت فعلی اینترنت برای جوامع «خطرناک» است و نیاز به بازتعریف دارد. او با بیان این‌که اینترنت نوعی ابزار اقتصادی است که در شرایط موجود برای «کسب و کارهای کثیف و غیراخلاقی» استفاده می‌شود، مدعی شده بود: «با تحقیق شبکه ملی اینترنت و زیرساخت‌هایی که با جدیت در حال آماده شدن است، می‌توان اینترنت پاک را به جهانیان معرفی و عرضه کرد.»

کاهش سرعت و اخلال در اینترنت کشور

گزارش‌های کاربران اینترنت در ایران حاکی از آن است که سرعت اینترنت در چندهفته‌ی گذشته با کاهش شدیدی روبرو شده و اخلال در سیستم اینترنتی کشور بار دیگر وب‌گردی را با چالش‌های جدی روبرو کرده است.

یک مقام مسئول در شورای نظام صنفی رایانه‌ای کشور که نخواسته نامش فاش شود به روزنامه «روزگار» گفته است که این اخلال و کندی سرعت در هفته‌های اخیر به دلیل آزمایش‌های لازم قبل از افتتاح طرح اینترنت ملی است و تایید کرده است که تا دو هفته‌ی دیگر اینترنت ملی در ایران شروع به کار خواهد کرد.

برخی از مقام‌های مسئول در وزارت ارتباطات و فن‌آوری متذکر شده‌اند که اینترنت ملی تا قبل از ۲۲ بهن ماه که سالروز پیروزی انقلاب اسلامی است، به راه خواهد افتاد.

با تاسیس اینترنت ملی، کنترل فعالیت‌های کاربران با جدیت و دقت بیشتری پیگری می‌شود و دسترسی به هر سایتی خارج از محدوده‌ی تعریف شده‌ی اینترانت، غیرممکن خواهد بود. مسئولان دولتی پیش از این تصریح کرده بودند که پس از قطع ارتباط با شبکه‌ی جهانی اینترنت و افتتاح اینترانت، محدودیت سرعت فعلی دراینترنت کشور نیز برداشته شده و پهنای باند افزایش چشمگیری خواهد یافت.

در هفته‌های اخیر سرعت اینترنت در ایران به حدی پایین آمده است که امکان دسترسی به سایت‌های فیلترشده برای بیشتر کاربران داخل کشور عملن غیرممکن شده است.

«مسدود کردن راه‌های تنفس مصنوعی فتنه‌گران»

همزمان با اعلام خبر افتتاح شبکه‌ی ملی اینترنت، محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نیز در گفت‌وگویی با خبرگزاری «مهر»، از برخورد شدیدتر سپاه با فعالیت‌های منتقدان و از جمله کاربران منتقد در فضای مجازی خبر داده است.

محمدعلی جعفری در این گفت‌وگو ادعا کرده که «فتنه‌گران انتخابات ۸۸» بار دیگر قصد «اخلال» در انتخابات پیش‌روی مجلس شورای اسلامی دارند و می‌خواهند از طریق فعالیت‌های غیرقانونی در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی «فتنه» دیگری را رقم بزنند. فرمانده سپاه گفته است که این نهاد نظامی و امنیتی با هرگونه فعالیت مخالفان مقابله کرده و «راه تنفس مصنوعی فتنه‌گران در فضای انتخابات را مسدود خواهد کرد.»

چین که به پدر فیلترینگ و سانسور وب در جهان معروف است، پیش از این به دنیال اجرایی کردن طرح اینترانت ملی بود. برخی شواهد حاکی از آن است که این کشور در طرح عظیم و پرهزینه‌ی اینترنت ملی به جمهوری اسلامی ایران کمک‌ کرده است.

سازمان‌های مدافع آزادی بیان و گردش آزاد اطلاعات از جمله سازمان «گزارشگران بدون مرز»، تلاش‌های حاکمیت جمهوری اسلامی ایران برای راه‌اندازی اینترانت ملی را «طرحی علیه آزادی بیان و قوانین جهانی اینترنت» توصیف کرده‌اند. به این اعتقاد این نهادها هدف جمهوری اسلامی ایران از این‌کار تشدید هرچه بیشتر سانسور و سرکوب کاربران اینترنتی و شهروند-خبرنگاران است.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.