چهارشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۸ - Wednesday 17 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

اعتراف به قتل هاله سحابی توسط «مامور بی‌توجه»

علی مطهری در سخنانی در مراسم روز دانشجو در دانشگاه از اعتراف وزیر اطلاعات به قتل هاله سحابی توسط مامور «بی‌توجه» خبر داد. مطهری گفت، درباره مرگ هاله سحابی از وزیر اطلاعات سوال كردیم كه به كمیسیون آمده و توضیحاتی را ارایه بدهد. حرف [وزیر اطلاعات] این بود كه نمی‌خواستند وی از دنیا برود و آنچه اتفاق افتاده بی‌توجهی مامور بوده است.

iran-emrooz.net | Wed, 14.12.2011, 19:01

علی مطهری در سخنانی در مراسم روز دانشجو در دانشگاه از اعتراف وزیر اطلاعات به قتل هاله سحابی توسط مامور «بی‌توجه» خبر داد.

در این مراسم اما علی مطهری، درباره فرجام گزارش «كمیته حقیقت‌یاب مساله كوی دانشگاه»، «زندانی كردن دانشجویان و احضار آنها به سازمان سنجش» و چگونگی مرگ هاله سحابی به پرسش‌های دانشجویان پاسخ داد.

نماینده تهران درباره كمیته حقیقت‌یاب مساله كوی دانشگاه گفت: بررسی این مساله خیلی خوب از سوی مجلس آغاز شد و خیلی بد به اتمام رسید.

به گزارش ایلنا، علی مطهری در همایش «بیداد بیدادگر» گفت: در زمان بروز مساله كوی دانشگاه برخی از نمایندگان و رییس مجلس به محل حادثه رفتند و ابعاد حادثه را از نزدیك مورد بررسی قرار دادند و در جلسه بعدی مجلس قرار بر این شد كه كمیته حقیقت‌یاب تشكیل شود تا گزارش حادثه در صحن علنی مجلس قرائت شود.

وی با اشاره به اینكه بعد از تصویب این مساله فشار‌ها بر نمایندگان شروع شد، گفت: در زمان قرائت اولین گزارش كه از سوی ابوترابی‌فرد، عضو هیات‌رییسه مجلس انجام می‌گرفت، برخی از نمایندگان كه اقلیت كمی را در مجلس شامل می‌شوند اما سیاست خاصی را دنبال می‌كنند و خود را وابسته به نهادهای امنیتی جلوه می‌دهند، مانع قرائت گزارش شدند.

مطهری تاكید كرد: در عدم قرائت گزارش هیات‌رییسه مجلس را مقصر می‌دانم.

وی در ادامه افزود: اما شاهد این بودیم كه گزارش حادثه ۲۵ بهمن چند هفته بعد از اتفاق افتادن موضوع در صحن علنی قرائت شد كه بنده نسبت به این مساله اعتراض كردم كه چرا بعد از گذشت ماه‌ها از حادثه كوی دانشگاه هیچ گزارشی در این رابطه قرائت نشده، اما در این فاصله كوتاه گزارش مربوط به حادثه ۲۵ بهمن تهیه و قرائت شده است. دانشجوی دیگری از مطهری پرسید آیا به نظر شما حصر خانگی و بدون محاكمه قانونی است كه مطهری پاسخ داد: نه قانونی نیست و این افراد باید محاكمه شوند.

علی مطهری در پاسخ به سوالی درباره زندانی كردن دانشجویان و احضار آنها به سازمان سنجش گفت: از جزییات این مساله اطلاعی ندارم اما نسبت به برخورد با مردم در حوادث سال ۸۸ و برخورد با دانشجویان معترض هستم.

وی همچنین تصریح كرد: درباره مرگ هاله سحابی از وزیر اطلاعات سوال كردیم كه به كمیسیون آمده و توضیحاتی را ارایه بدهد و قرار بر این شد كه سی دی را به ما داده و ما آن را مشاهده و بعد اظهارنظر كنیم و در صحن علنی اعلام شود نباید از این‌گونه مسایل گذشت.

وی افزود: حرف این بود كه نمی‌خواستند وی از دنیا برود و آنچه اتفاق افتاده بی‌توجهی مامور بوده است.

علی مطهری گفت: اگر مامور خطایی انجام داده باید برای مردم توضیح داده شود و از مردم عذرخواهی شود. آنقدر نترسید و قداست بیجا برای نظام ایجاد نكنید، اگر بگوییم كه اشتباه كرده‌ایم نظام آسیب نمی‌بیند.

این اعتراف آشکار وزیر اطلاعات به قتل هاله سحابی در حالی است که مقامات قضایی به خانواده هاله سحابی اعلام کرده‌اند نیروهای انتظامی و امنیتی از دادن فیلم‌های خود که از صحنه مرگ هاله سحابی داشته‌اند، خودداری کرده‌اند. آنها گفته‌اند ما بر اساس شواهد موجود مرگ ایشان را «طبیعی» می‌دانیم مگر خود خانواده به دادگاه «شاهد» معرفی کند.

مقامات قضایی با خواستن «شاهد» از خانواده آن مرحوم، مسولیت قضایی خود در پیگیری همه جانبه این فاجعه را به گردن خود خانواده انداخته‌اند. آنها به خوبی آگاهند که «شاهد»ان این دادگاه با تبعات بعدی امنیتی و خطرات و تهدیدهای سیاسی و قضایی مواجه خواهند بود. چرا که «شهادت» آنها وارد کردن اتهام قتل به ماموران رسمی و غیر رسمی مورد پشتیبانی مقامات کشور است که با حمایت همه جانبه شان دست آنها را در سرکوب معترضان و فعالان جنبش سبز باز گذاشته و آنها تا کنون از مصونیت قضایی آهنین برخوردار بوده‌اند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.