پنجشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۸ - Thursday 22 August 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

شمار قربانیان اعتراض‌های سوریه از ۵۰۰۰ نفر گذشت

طبق ارزیابی کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، تاکنون بیش از پنج هزار غیرنظامی در سوریه در نتیجه‌ سرکوب بی‌رحمانه‌ مخالفان توسط نیروهای امنیتی رژیم بشار اسد جان باخته‌اند. در میان قربانیان بیش از ۳۰۰ کودک وجود دارد. پیلای خاطر نشان ساخت که به شورای امنیت سازمان ملل توصیه کرده است، دیوان‌عالی کیفری بین‌المللی در لاهه را در جریان اوضاع در سوریه قرار دهد.

iran-emrooz.net | Tue, 13.12.2011, 11:26


دویچه وله: طبق ارزیابی کمیسرعالی حقوق بشر سازمان ملل متحد، تاکنون بیش از پنج هزار غیرنظامی در سوریه در نتیجه‌ سرکوب بی‌رحمانه‌ مخالفان توسط نیروهای امنیتی رژیم بشار اسد جان باخته‌اند. وزیر خارجه آلمان وضعیت سوریه را اندوهناک خواند.

ناوی پیلای، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، شامگاه دوشنبه (۱۲ دسامبر/۲۱ آذر) شورای امنیت سازمان ملل را در جریان خشونت رژیم سوریه علیه مردم این کشور قرار داد. وی همچنین به روزنامه‌نگاران گفت که در میان قربانیان بیش از ۳۰۰ کودک وجود دارد.

به گفته‌ی خانم پیلای، «شمار زیادی» از سوری‌ها در بازداشتگاه‌ها به‌سر می‌برند. در این بازداشتگاه‌ها شکنجه و تجاوز جنسی انجام می‌گیرد. وی افزود، بر طبق اطلاعاتی که در اختیار اوست فکر می‌کند در سوریه جنایت علیه بشریت در جریان است.

پیلای خاطر نشان ساخت که به شورای امنیت سازمان ملل توصیه کرده است، دیوان‌عالی کیفری بین‌المللی در لاهه را در جریان قرار دهد.

واکنش دیپلمات‌ها به گزارش تازه

ناوی پیلای پیش‌از این اظهارات با گیدو وستروله، وزیر امور خارجه‌ی آلمان گفت‌وگو کرده بود. وستروله پس از این دیدار گفت، شنیدن توضیحات درباره‌ی وضعیت سوریه حزن‌انگیز است و او را به‌شدت منقلب کرده است.

وستروله کشورهای عضو شورای امنیت را که هنوز تردید دارند فراخواند تا با توجه به افزایش سرکوب‌ها و بی‌رحمی‌‌ها در سوریه، واکنش نشان دهند. اوایل ماه اکتبر سال جاری، قطعنامه‌ای علیه سوریه در شورای امنیت سازمان ملل، به دلیل وتوی روسیه و چین ناکام ماند.

پتر ویتیگ، سفیر آلمان در سازمان ملل نیز گفت «تحمل‌ناپذیر است که شورای امنیت سازمان ملل محکوم به سکوت شده است».

ژرار آرو، سفیر فرانسه در سازمان ملل از یک "رسوایی" سخن گفت. وی افزود، شورای امنیت سازمان ملل از نظر اخلاقی موظف است برای پایان دادن به خشونت در سوریه اقدام کند. به گفته‌ی آرو، شورای امنیت به دلیل مقاومت چند کشور عضو این توانایی را ندارد که با صدور قطعنامه‌ای به مقامات سوریه فشار آورد و این امر مفتضحانه است.

مارک لایل گرانت، سفیر بریتانیا در سازمان ملل گفت، گزارش پیلای درباره‌ی سوریه «وحشتناک‌ترین گزارشی بود که شورای امنیت در دو سال گذشته شنیده است».

در مقابل ویتالی چورکین، سفیر روسیه در سازمان ملل، به اپوزیسیون سوریه هشدار داد که رژیم این کشور را تحریک نکند. به گفته‌ی چورکین، در غیر این‌صورت شمار قربانیان می‌تواند چند برابر شود. چورکین گفت، مسکو عمیقا نگران تحولات در کشور عربی سوریه است و بارها به دمشق فشار آورده است تا خشونت‌ها را متوقف کند.

از اواسط ماه مارس سال جاری، اعتراضات گسترده‌ای از سوی مردم سوریه علیه رژیم اقتدارگرای بشار اسد در جریان است. این رژیم با خشونتی بی‌مانند اعتراضات مخالفان را سرکوب می‌کند.

کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل، در ماه اوت سال جاری، شمار کشتگان در سوریه را بیش از ۲۰۰۰ نفر برآورد کرد. با افزایش خشونت‌ها در سوریه، این رقم در هفته‌های گذشته اصلاح شد و سازمان ملل از بیش از ۴۰۰۰ قربانی سخن گفت. اکنون طبق تازه‌ترین برآورد سازمان ملل، بیش از ۵۰۰۰ غیرنظامی در سوریه جان باخته‌اند.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.