يكشنبه ۳۰ تير ۱۳۹۸ - Sunday 21 July 2019
بازگشت به صفحه اول
 |  درباره ايران امروز  |  تماس با ايران امروز  |  آگهی در ايران امروز  | 
  |   صفحه اول   |   خبرهای روز   |   سياست   |   انديشه   |   فرهنگ و ادبيات   |   جامعه   |   محیط زیست   |   RSS   |  

فشار هماهنگ آمریکا و اروپا به ایران

شب گذشته در اقدامی هماهنگ برخی كشورهای اروپایی و آمریكایی تحریم‌های جدیدی علیه سیستم بانكی و صنایع نفت و گاز ایران اعلام كردند. طی یک هفته گذشته شدیدترین فشارهای سیاسی از سوی آمریکا و متحدانش علیه ایران اعمال شده است به گونه‌ای که در همین چند روز سه قطعنامه در آژانس بین المللی انرژی اتمی و مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب رسید.

iran-emrooz.net | Tue, 22.11.2011, 6:05

شب گذشته در اقدامی هماهنگ برخی كشورهای اروپایی و آمریكایی تحریم های جدیدی علیه سیستم بانكی و صنایع نفت و گاز ایران اعلام كردند.

به گزارش عصر ایران پیشگام اعلام تحریم های جدید علیه ایران دولت بریتانیا بود كه در اقدامی بی‌سابقه اعلام كرد كه كلیه مراودات خود با همه بانك های ایران از جمله بانك مركزی را از ساعت ۳ بعد از ظهر دوشنبه (به وقت گرینویچ) متوقف می‌كند.

جورج آزبورن وزیر دارایی بریتانیا با اعلام این موضوع گفت كه این تحریم های جدید با هدف ممانعت از دست یابی ایران به سلاح هسته ای كه برای امنیت این كشور مهم است ، وضع می شود.

تا كنون سابقه نداشته است كه دولت بریتانیا مبادلات مالی و بانكی خود با یك كشور خارجی را به طور كلی قطع كند.

اقدام بریتانیا

كمی بعد از این اقدام بریتانیا دفتر ریست جمهوری فرانسه نیز با صدور بیانیه‌ای اعلام كرد كه به تحریم‌های جدید علیه بانك مركزی ایران می پیوندد.

كاخ الیزه ضمن دعوت از دیگر كشورهای اروپایی، آمریكا ، كانادا و ژاپن برای پیوستن به تحریم بانك مركزی و تحریم نفتی ایران افزوده است كه كلیه دارایی های بانك مركزی ایران در فرانسه را مسدود می كند.

فرانسه از متحدان خود خواسته است ضمن مسدود كردن دارایی های بانك مركزی ایران دیگر از این كشور نفت خریداری نكنند.

کانادا

دولت كانادا نیز روز گذشته اعلام كرد كه بانك مركزی ایران را هدف تحریم قرار می‌دهد. دولت اوتاوا همزمان روز گذشته اعلام کرد که صادرات تجهیزات مربوط به پتروشیمی و صنایع نفت و گاز را به ایران ممنوع کرده است.

بر اساس این تحریم دولت كانادا شرکت‌های کانادایی همچنان می‌توانند به قرار‌دادهایی که پیش از ۲۲ نوامبر (۳۰ آبان) با ایران منعقد کرده‌اند، وفادار بمانند. اما از این پس، نمی‌توانند تجهیزات مربوط به صنایع انرژی را به ایران صادر کنند.

همچنین جان بیرد، وزیر خارجه کانادا روز گذشته با صدور بیانیه‌ای ضمن ادعای این مساله كه رهبران ایران صلح جهانی را مخدوش ساخته‌اند، افزوده است كه از این پس دولت کانادا فرستادن پول به ایران را تنها به ایرانی‌تبارهای کانادا محدود می‌کند.

اقدام‌های امریکا

در نهایت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا نیز با امضای یک فرمان اجرایی برای نخستین بار صنعت پتروشیمی ایران را هدف تحریم های اقتصادی آمریکا قرار داد.

همچنین روز گذشته هیلاری کلینتون و تیموتی گایتنر، وزرای خارجه و خزانه‌داری آمریکا در یك كنفرانس خبری مشترك در واشنگتن اعلام كردند كه آمریكا ایران را در فهرست بزرگ ترین كشورهای فعال در پولشویی بین المللی قرار داده است .

هیلاری کلینتون در این كنفرانس خبری ضمن اشاره به این نكته كه اگر ایران بر مواضع كنونی خود در زمینه هسته ای پافشاری كند با فشارها و انزوای بین المللی فزاینده ای روبرو خواهد شد ، از تحریم های جدید آمریكا علی صنعت پتروشیمی ایران خبر داد .

كلینتون همچنین از گسترش تحریم های موجود بر صنایع نفت و گاز ایران و قرار دادن نام تعداد دیگری از افراد و موسسات مربوط به برنامه اتمی این کشور در فهرست تحریم های آمریکا خبر داد.

همچنین وزیر خزانه داری آمریكا اعلام كرد كه واشنگتن برای نخستین بار تمامی بخش بانکداری ایران از جمله بانک مرکزی را به عنوان تهدیدی برای دولت ها و موسسات مالی که با بانک های ایرانی معامله می کنند شناسایی می کند.

اتحادیه اروپا

همچنین گفته می‌شود اتحادیه اروپا امروز (سه شنبه) قرار است نام ۱۹۰ تن از مقامات ایران را در لیست جدید تحریم خود قرار دهد. بر اساس این تحریم‌ها سفر این افراد به كشورهای اروپایی ممنوع شده و دارایی های آنها در این كشورها مسدود می شود.

طی یک هفته گذشته شدیدترین فشارهای سیاسی از سوی آمریکا و متحدانش علیه ایران اعمال شده است به گونه‌ای که در همین چند روز سه قطعنامه در آژانس بین المللی انرژی اتمی و مجمع عمومی سازمان ملل به تصویب رسید.
Iran Emrooz
(iranian political online magazine)
iran emrooz©1998-2019
e-mail:
ايران امروز (نشريه خبری سياسی الكترونيك)
«ايران امروز» از انتشار مقالاتی كه به ديگر سايت‌ها و نشريات نيز ارسال می‌گردند معذور است. استفاده از مطالب «ايران امروز» تنها با ذكر منبع و نام نويسنده يا مترجم مجاز است.